Android Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır

Telefonlar ne kadar akıllanıyorsa bilgi güvenliği ve bilgi saklama işlemi de o kadar önem taşımaya başlıyor.Resimden maile, rehber kayıtlarından önemli toplantı kayıtlarına kadar çoğu bilgilerimiz telefonumuzda kayıtlı.Böyle olunca akıllı telefonun güvenliği de ön plana çıkmakta.Bildiğiniz gibi mailleriniz ve ajandanız online servislerle senkron olduğu için onların bir kopyalarına bilgisayar üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.Peki ya rehberinizdeki kişiler ? Standart olarak herhangi bir şey yapmadıysanız rehberiniz sadece telefonunuza kayıtlı ve kaybettiğiniz zaman asla bir daha ulaşamayacaksınız.Bu yüzden android rehber yedekleme konusunu muhakkak yapmanızda fayda var.Peki rehberinizi nasıl yedekleyebilirsiniz ?

android-rehber-yedekleme

Android rehber yedekleme sanılanın aksine gayet kolaydır.Nereye yedekleyeceğiniz ise tamamen size bağlıdır.İsterseniz gmail hesabınıza isterseniz hafıza kartınıza yedekleme yapabilirsiniz.

Rehberi Harici SD Kartına taşıma

  1. Telefonunuzda rehber menüsüne girin.
  2. Seçenekleri tıklayın.Bu ekranda içe/dışa aktar ‘ı seçin.
  3. İlk olarak kopyalanacak verinin kaynağını seçmemiz gerekir.Bunun için telefonu seçin.
  4. Şimdi nereye taşınacağını seçmeliyiz.Bunun için de hafıza kartınızı seçin.
  5. Karşınıza çıkan onay ekranına izni verin.Kısa bir müddet sonra rehberinizdeki kişiler hafıza kartınıza yedeklenmiş olacak.

Olaki telefonunuzdaki arızadan dolayı rehberinizi kaybederseniz hafıza kartınızda yedeği olduğu için ister aynı telefona ister başka telefona rehberi geri yükleyebilirsiniz.

Rehberi Harici SD Karttan Yükleme

Bunun için ilk iki maddedeki adımları uygulayın.Bu sefer kaynak olarak SD kartını ve hedef olarak da telefonu seçin.Bu işlemi tamamladıktan sonra rehberinizi telefonunuza yüklemiş olacaksınız.

Son sözler

Android rehber yedekleme çoğumuzun ihmal ettiği fakat muhakkak yapmamız gereken bir konu.Her an telefonumuzun bozulması durumuyla karşı karşıya kalabiliriz.İlaveten telefonunuzu kaybetme durumuna karşılık da rehberinizi gmail hesabınıza da yedekleyebilirsiniz.Yukarıda paylaştığım gibi ilgili menüden gmail seçeneğini seçerseniz rehberiniz buraya kaydedilecektir.Daha sonra gmail hesabınıza girip rehber kısmına tıklarsanız kişilerin telefon numaralarını görebilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

  1. Teldizin.com olarak yararlı yazınız için teşk. ederiz. İyiki varsınız.

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.