Android İçin Flash Player İndirin

Flash player, internet sitelerinin içeriklerini görüntülerken kullanılan bir uygulamadır.Özellikle oyun ve video siteleri içeriklerinde bu programlama dilini kullanarak yayın yaparlar.Fakat popüler mobil işletim sistemi android son güncellemelerle birlikte flash player uygulamasına sisteminde izin vermiyor.Bu da mobil kullanıcıların bazı sitelerde içerik görüntülerken sorun yaşamasına neden oluyor.Aynı zamanda Adobe firması mobil desteğini de çekince android için flash player aramak biz mobil kullanıcılarının zaruri haline geliyor.

Öncelikle şunu da belirtmek isterim ki 2.2 ile 4.0 sürümleri arasındaki işletim sistemine sahipseniz bu noktada sıkıntı yok.Fakat android Jelly bean ile birlikte yeni sürümleri kullanıyorsanız chrome tarayıcısıyla flash uygulamalarını görüntülemeyeceksiniz.Peki bu durumda ne yapacaksınız ?

Resmi olarak google play üzerinden flash player kullanamayacaksınız fakat adobe sitesi üzerinden uygulamayı bilgisayarınıza indirerek  uygulamaya sahip olabilirsiniz.Bunu yapmadan önce cihazınızın play market harici uygulamaları kullanıp çalıştırma iznini vermeniz gerekir.Bunun için:

  • ayarlar > güvenlik > bilinmeyen kaynaklar kısmını işaretlemeniz gerekir.

Bu ayarı yaptıktan sonra adobe flash player arşiv sayfasından son yayınlanan sürümü indirebilirsiniz.


flash-player-indir

 

Dosyayı indirdikten sonra dosya penceresini tıklayarak uygulamayı çalıştırıp telefonunuza kurun.flash-player-kur

Not: Bilinmeyen kaynaktan program yükleme işlemini iptal etmeyi unutmayın !

Bu yöntemle artık telefonunuza flash player kurmuş oldunuz.Yalnız sorun yaşamayacağınızın garantisi yok.Çünkü adobe yazımın başında da yazdığım gibi artık herhangi bir güncelleme yayınlamıyor ve destek vermiyor.Ne kadar bunun bilincinde olup flash kullanmayı bırakan siteler olsa da yine hatrı sayılır oranda kullanan web siteleri de mevcut.

Peki alternatif uygulamalar var mıdır ?

Dolphin browser çoğu android kullanıcısının mobil platformda tercih ettiği tarayıcılardan bir tanesi.Özellikle kitkat güncellemesi ile birlikte çoğu kullanıcı flash player kullanamamaktan şikayet etmeye başladı.Siz de aynı türden şikayetiniz varsa :

  1. Dolphin browser ve daha hızlı kullanmak için Dolphin Jetpack uygulamalarını marketten indirin ve kurun.
  2. Son olarak da android 4.4.x için uyumlu hale getirilmiş flash player dosyasını buradan indirip kurun. (play market dışı bir uygulama kuracağınız için yukarıda bahsettiğim şekilde gerekli izni ayarlamalısınız.)

Bu adımları doğru bir şekilde yaptıysanız artık flash içerikli sitelere erişimi dolphin tarayıcısı aracılığıyla erişebileceksiniz.Eğer sorun yaşarsanız tarayıcınızda flash player kullanımının daima aktif olmasını sağlamalısınız.Bunun için tarayıcınızda Ayarlar> Web İçeriği> Flash Player> Daima Açık seçeneğini işaretlemelisiniz.

dolphin-browser

Son Sözler

Android için flash player sorununu çözmek için yukarıda bahsettiğim adımları takip edebilirsiniz.Artık siteler üzerinde video izlerken ya da oyun oynarken sorunsuzca web sitelerini görüntüleyebileceksiniz.Yukarıda bahsettiğim adımları daha net anlamak için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

android için flash player indir

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.