Alışveriş Yapmadan Önce Sorulması Gereken 3 Soru

Alışveriş dünyasına adım atıldığında birkaç soru ile bu alışverişlerimizi gerçekleştirmek bizlere belirli alanlarda kazanç sağlayacaktır. Çılgın bir şekilde alışveriş yapmanın zevkli yanı olmasının yanı sıra aynı zamanda kişilerde sıkıntılar da gösterecektir. Alım satım gücü oranında alışveriş için yapabileceğimiz bazı sorgulamalar yapmak belki de en iyisi olacaktır. Peki bu tür alışverişlerde kişinin kendini dizginlemesi için hangi sorular sorması gerekir? Sizin için araştırdım ve aşağıda bulunan üç soruyu en çok sorulacak sorular arasında aldım. Şimdi sizler de artık alışverişleriniz için bu soruları sormaya başlayabilirsiniz. Satın almadan önce sorulması gereken 3 soru. Bu soruları ister kendinize isterseniz alacağınız ürün hakkındaki görüşlerinizi pekiştirmek için sorabilirsiniz. Her iki durumda da bütçeniz için uygun bir seçim yapabileceğiniz kesin gözüyle bakılabilir. Tabi ki sorularınızın cevapları olumlu yönde olduğu takdirde bu neticeyi alabilirsiniz.

alisveris-pisman-olmayin

Beni mutlu edecek mi?

Tüketim toplumu olduğumuz şu günlerde, artık alışverişlerimiz de yapılabilecek ve kendimize ya da ürünler için sorulacak en iyi soru bu bence. Acaba bu aldığım ürün beni mutlu edecek mi? Alacağınız ürünün sizin için önemi ve kullanışı sorgulanması gerekir. Aldığınız ürün eğer sizin için önemli ise yada kullanımı gerekli bir ürün ise bu sizin o anki alışverişinizin en önemli etkeni olacaktır. Bunun için alacağınız ürünü sevmeniz ve ürününde sizi mutlu etmesi son derece önemlidir. Eğer bu sorunun cevabını olumlu olarak görüyorsanız ürünü alın. Ancak uzun vadede düşünceleriniz ile aklınızda şüphe var ise, almayın bekleyin ve bu yapmadığınız alışverişten bile karlı çıkacağınızı unutmayın.

En uygun zaman şimdi mi?

Alışverişlerinizde alacağınız ürünlerin satış portföylerini takip edebilirsiniz. Günlük olarak yapılacak satışlar ile kampanyalı olarak yapılan satışlar fiyat farkı oluşturacağından sizin için karlı olan bir seviyede ürünü almanız önemlidir. Fiyatı düşeceği belli olan bir ürünü bir iki gün geç alsanız pek bir şey kaybetmezsiniz. Ancak kazanacağınız yönü ise sizin direk olarak bütçenize etki gösterecektir. Örneğin kışlık kıyafet alışverişinizi kış mevsiminin son günlerinde yaparak yüksek oranda kar elde edebilirsiniz.Benzer şekilde yazlık kıyafet alışverişinizi de yaz mevsiminin son günlerinde yapabilirsiniz.

--> Para biriktirmek için 7 pratik ipucu

Sıfır yerine kullanılmış tercih edebilir miyim?

Kullanıma değişkenlik gösterecek bir soru tarzı olabilir. Hijyenik yönü ile önem arz eden alışverişlerinizde göz ardı etmeniz gereken bir soru olacak. Ancak diğer yönü ile ihtiyacınız olan alışverişlerinizde sizlere bu alanda hizmet veren yerleri deneyebilirsiniz. Örneğin kitap alacaksınız. Okunmuş ikinci el bir kitap işinizi görebilir. Bir de bu açıdan düşünün. Aynı bilgileri daha ucuza edinebilirsiniz. Alışverişlerinizin karlı birer yatırım aracı gibi düşünün ve her alım satımda kendi bütçenize faydalarını hatırlamayı unutmayın. İkinci el alıp da başımı ağrıtamam diye peşin hükümlü olmayın.Sizin gibi ürününü temiz kullanıp da artık ihtiyaç fazlasından dolayı satan insanlar olabilir.

--> Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Son Sözler

Şöyle bir bütçenizi kontrol ettiğiniz giderlerinizin çoğunu yaptığınız ihtiyaç fazlası alışverişlerin oluşturduğunu görebilirsiniz.Bu yüzden bir ürün almadan önce kendinize sormanız gereken bazı soruların olduğunu unutmayın.Çanta, bilgisayartelefon , kıyafet, araba veya ev gibi ürünleri almadan önce mutlaka kendinize yukarıdaki soruları sorun ve cevaplarından kesin bir şekilde emin olduktan sonra alışverişinizi tamamlayın.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

  1. Bu konuda çok haklısınız. Zamanında babamın sakalımı kesmesi icap etigi zaman bana bir elektrikli bir tıraş makinası almıştı. ben onu on beş sene kulandım çıt demedi . Sonra tıraş bıçağı köreldigi için yenisini almak yerine onu attım ve bir süpermarketin kanpanyasından markası belirsiz bir tane aldım. Ancak iki ay kulanabildim ve çöpe attım. O gun den itibaren şimdi traş bıçagı kulanıyorum. Hata ki en kaliteli bir makina buluncaya kadar da böyle devam edecegim.

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.