Geçmişten Günümüze Playstation Konsolunun Tarihçesi

Playstation biliyor musunuz desem eminim hiç oynamamış birisi bile olsanız çocuğunuzdan, eşinizden ya da sevgilinizde duymuşsunuzdur.Kısa ismi PS ve genellikle “PES atalım mı” diye biz erkekler arasında çağrılan video oyun konsolu yıllar geçse de populerliliğini korumaya devam ediyor.Bu yüzden çok sevdiğim ve yıllardır oynadığım bu oyun konsolunun günümüze kadar gelişimini sizlerle paylaşmak istedim.

playstation-tarihce

Playstation, teknoloji devi Sony tarafından geliştirilen oyun konsolu serisinin ismidir. 1993 yılında duyurulan oyun konsolu ilk olarak 1994 yılının aralık ayında Japonya da üretildi. Üretimiyle birlikte kendisinden söz ettiren PS, satışa sunulduğu tarihten yaklaşık 9 yıl 6 aylık süre sonrasına kadar dünya çapında 100 milyonun üstünde sattı ve bu başarıyı elde eden ilk video oyunu konsolu oldu.Aynı zamanda sadece CD – ROM desteği vermesi de bu sektörde onu ön plana çıkaran özelliklerinden birisidir.

SEGA dan sonra geliştiren SONY için elbette ilk dönemler çok da kolay olmadı.Kullanıcılardan gelen donanımsal şikayetler üstüne korsan CD konusu eklenerek biraz baş ağrıttı diyebiliriz.Fakat şunu da eklemek isterim ki korsan CD lerle yayılması da en azından ülkemizde bu ürünün gelişmesinde  büyük rol oynamıştır.

PS2

playstation-2

2000 yılının Mart ayında Japonya’da, Ekim ayında A.B.D.’de ve Kasım ayında da Avrupa’da satışa çıkan Sony’nin yeni konsolu PlayStation2, o dönemde büyük yankı uyandırdı.Hem CD hem de DVD’leri okuyan PlayStation2 aynı zamanda ilk kez USB ve Firewire girişine sahip konsol olma özelliğini de taşıyordu.

PS3

Oldukça uzun bir süre (Mayıs 2005’den beri) çıkışı merakla beklenen PlayStation3 bir önceki modeli gibi yine çok büyük ses getirdi. 23 Mart 2007’de de Avrupalı oyun severler PlayStation3 ile buluştu.20GB sabit diskli Basic ve 60GB sabit diskli Premium olmak üzere iki farklı versiyonu bulunan bu modelin getirdiği en büyük yenilik ise şüphesiz Blu-ray disk desteği vermesi. Bunlara ilaveten

HDMI 1.3 dijital video çıkış desteği, ethernet ve bluetooth bağlantısı
PlayStation3’ün kayda değer diğer özellikleri.

PS4

playstation-4

Ve video oyun konsolunun yeni serisi.15 Kasım itibarıyla önce Amerika'da, 13 Aralık itibarıyla da Türkiye'de satışa sunulup ilk 24 saatte 1 milyon, 2 hafta sonunda da 2.1 milyon sattı. İnanılmaz derecede gerçekçi yapan etkileyici grafik performansı,  unutulmaz tek başına maceralar ve bağlı sosyal deneyimler ile yepyeni bir oyun deneyimi sunan PS4, 8 çekirdekli AMD işlemcinin yanında yeni nesil Radeon grafik işlemcisi ve 8GB GDDR 5 RAM ile gücüne güç kattı.

Son Sözler

Tüm bu özellikleriyle Sony playstation, yirmi yılı aşkın tecrübesiyle giderek büyükmekte, oyun severler için sürekli olarak orijinal ve şaşırtıcı yenilikler getirmektedir. Yediden yetmişe her insanın zevk alarak oynadığı bu oyun konsolu günümüzde üretimlerine hızla devam etmektedir.Playstation oyunları aksiyon, strateji, zeka, macera, yarış gibi pek çok farklı türde üretilmekte. Oyunlardaki gerçekçilik ve oyun zevki her yeni playstation çıkışında daha da artmaktadır. Bu sayede Sony, belirli bir ps oyuncusu kitlesi elde etmiş ve bu kitleyi giderek genişletmiştir.

Playstation önceki video oyun konsollarından çok daha üstün bir düzeyde piyasaya giriş yaptığı ve bu başarısını yıllarca sürdürdüğü için teknoloji dünyasına adını altın harflerle yazdırmıştır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.