Para Biriktirmek İçin 7 Pratik Yöntem

Gelişen teknoloji ve gelişen dünya ile ilgili olarak her gün insanlar farklı olarak yeni bir tüketim malzemesi ile karşılaşabiliyorlar. Kimi bir heves uğruna, kimisi gerçekten ihtiyaç olarak gördüğünden, kimisi ise alma alışkanlığına yenik düştüğü için bu tarz tüketim malzemelerine eğilim gösterebiliyorlar. Ev ekonomisine katkı sağlamanın en güzel yolu, kişinin bütçesinden arttırmasının yanı sıra farklı para biriktirme yöntemleri bularak tasarruf etmekten geçmektedir. İşte bu noktada nasıl para biriktirilir sorusu için ev ekonomisine destek olabilecek, size tasarruf sağlayabilecek bir kaç etkili fikri sizlerle paylaşmak istedim.

para-biriktirmek

Elektrik, Su ve Doğalgaz kullanımınızı gözden geçirin

Temel ihtiyaçlarımızdan elbette vaz geçip hayatımızı zorlaştırmayacağız fakat etkili kullanarak tasarruf sağlayabiliriz. Eğer kullanmadığınız oda varsa doğalgazı o odada kapatabilirsiniz.Aynı şekilde kullanmadığınız cihazları fişten çekebilir, merdiven dairesi gibi alanlarda sensörlü lamba tercih edebilirsiniz.Su tasarrufu içinse bulaşık makinası kullanmaya özen göstermeli ve makina tam dolmadan çalıştırmayın.

İhtiyacınız olmayan şeyleri satın

Gündelik hayatınızda kullanmadığınız, size lazım olmayan ve gereksinimlerinin artık size hizmet etmediği ihtiyaç fazlası eşyalarınızı elden çıkarabilirsiniz. Bu sayede hem para kazancı elde edebilir hem de gereksiz eşyalarınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun için sahibinden.com, gittigidiyor.com ya da farklı forumları tercih edebilirsiniz.

Satın alma yerine kiralama yöntemine gidin

Eğer bütçenizi hazırlarken para arttırmak istiyorsanız satın almak yerine belirli süre kullanımlar için gerek duyduğunuz malzemeleri veya araçları kiralama yöntemine gidebilirsiniz. Böylelikle zamanı dolduğunda size ayrıca durduk yere masraf açmayacaktır.

Alışveriş için liste yapın

alisveris-listesi

Özellikle alışverişe çıkarken bu tür alışkanlıkları edinmeniz son derece önemli. Alışverişe listeniz yokken gidiyorsanız, sizde çok iyi bilirsiniz ki, o da lazım buda lazım diye bir anda ihtiyaç fazları ve gözünüze hoş gelen malzeme alımları yaptığınızı ve gereksiz bir harcama olduğunu anlayacaksınız. Bunun yanında aynı ürün farklı marketlerde farklı ücretlerle satılabiliyor.Fiyat kıyaslaması yaparak uygun marketi tercih etmenizi öneririm.20 parça ürünü 150 TL ye aldığınızı düşünürsek her parçada 50 kuruş fazla ödeseniz toplamda 10 TL kar edebilirsiniz.

Sinemaya biletin ucuz olduğu günler git

Sosyal hayatın ile ilgili olarak kampanyaları takip edebilir bu tür harcamalarından bütçende iyi bir kar elde edebilirsin. Örneğin sinemaya giderken, biletin ucuz olduğu günleri tercih edebilirsiniz.Genç Türkcell sinema bileti kampanyası devam ettiği sürece 1 bilet alana bir bilet al yöntemiyle sinema masrafınızı yarı yarıya kısabilirsiniz.

Spor salonu yerine ev egzersizleri tercih et

Spor salonlarını giderek bir tomar para vermenize gerek yok. Bu tür aktivitelerinizi sizler de artık evlerinizde ya da eve yakın park alanlarında yapabilirsiniz. Ya da en çok ihtiyacınız olan spor aletini alarak eşiniz ve çocuğunuzla birlikte kullanıp daha karlı bir iş çıkarmış olursunuz.

Toplu taşımayı kullanın

İşe giderken, işten gelirken veya acil olmayan bir yere giderken, özel arabanızı kullanmamaya özen gösterin. Benzinden tasarruf yapın. Otobüs, metro gibi toplu taşıt araçları bazen gideceğimiz yere çok yakın mesafede durabiliyorlar.Bu şekilde hem park için dolanma ve park ücreti derdinden kurtulabilir, ulaşım masraflarınızı azaltabilirsiniz. Bu kullanımı hafife almayın. Belki biraz zahmet çekebilirsiniz ama size geri dönüşünü fark ettiğinizde çok akılcı bir yatırım yaptığınızı fark edeceksiniz.

Son Sözler

Elbette para biriktirme yöntemleri sadece yukarıda bahsettiklerimden ibaret değil.Tatil, hastane, telefon ve eğitim masraflarınızı gözden geçirerek de tasarruf sağlayabilirsiniz.Para biriktirmek için kullandığınız etkili bir yöntem var mı?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

  1. Kendimce yapmaya çalıştığım bir şey var, bazen bozulsa da uyguladığım zaman çok işe yarıyor. O da kredi kartını kullanmamak. Kredi kartı yerine maaş kartından harcamaları yapınca bir sonraki aya borçlanmıyor ve o ay elimde ne kalıyor biliyorum. Siz de deneyin, zorunlu ve taksitli harcamalar dışında kredi kartınızı kullanmayın, şaşırtıcı sonucu göreceksiniz.

    YanıtlaSil
  2. Bende kredi kartı kullanmayarak tasarruf edenlerdenim, nakit verince insan daha az alışveriş yapıyor. Birde her ay ödemeleri yaptıktan sonra bi miktar biriktirmeye ayırın ona asla dokunmayın, geriye kalan ile idare edin. Geriye 50 de kalsa 500 de kalsa harcanıyor o yüzden mümkün oldukça az koyun. Cebinizde az para olabilir ama kenarda ayırdığınız miktarın her ay çoğaldığını görünce zaten çok haz alacaksınız.

    YanıtlaSil
  3. Aynen bahsettiğiniz gibi kredi kart kullanımını sınırlandırmak gerekiyor.

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.