Excel Hızlı Erişim Çubuğu Nasıl Özelleştirilir

Excel, rapor hazırlama, analiz ve ölçüm değerlendirme gibi işlemlerinizde sıklıkla kullanacağınız önemli bir Microsoft Office aracıdır.Özellikle iş yaşantımızda verilerimizi analiz etmek için sık sık excel prorgramına ihtiyaç duyarız.Kendimde iş yaşantımda bu programı sıklıkla kullandığım için excel konusunda sizlere bazı ipuçları sunmaya devam ediyorum.

Bildiğiniz gibi excel çalışma sayfasının sol üst köşesinde hızlı erişim araç çubuğu yer alıyor.Bu menüde standart olarak kaydet ve yazdır menüsü olsa bile siz istediğiniz menüyü buraya taşıyarak kısayoldan kolayca ulaşabilirsiniz.Örneğin dosyanızda çalışırken sıklıkla hesap makinasına ihtiyaç duyuyorsanız hesap makinasını excel hızlı erişim çubuğuna taşıma yaparak kolayca ulaşabilirsiniz.Üstelik bu alana taşıdığınız menülere kısayol tuş birleşimleri ile daha da hızlı ulaşabilirsiniz.Peki excel hızlı erişim çubuğu özelleştirme işlemi nasıl yapılır ?

Diyelim excel de iki sekme arasında sıklıkla kopyala yapıştır işlemi yapıyorsunuz ve kopyaladığınız metni hücre özellikleriyle değil de özel yapıştırma yapmak istiyorsunuz.Standart olarak bunun için sağ tıkla – özel yapıştır yolunu izleyerek yapabilirsiniz.Eğer bu işlem süresini bir tık daha kısaltmak isterseniz özel yapıştır seçeneğini hızlı erişim çubuğuna taşıyabilirsiniz:

  • İlk olarak bir excel sayfası açın
  • Sol üst menüden File > Options menüsüne geçiş yapın.
  • Açılan yeni pencereden Quick access toolbar menüsüne tıklayın.
  • Burada göreceğiniz gibi onlarca excel işlem seçenekleri yer alıyor.Ben yukarıda bahsettiğim gibi özel yapıştır seçeneğini taşıyacağım.Siz istediğiniz komutu seçebilirsiniz.Menüden ilgili komutu bulup Add butonuna basarak sağ tarafa geçmesini sağlayın.

excel-hizli-erisim-cubugu-komut-ekleme

Adımları tamamladıysanız OK butonuna basarak ilgili komutunuzu eklemiş oldunuz.Hemen excel sayfasına geri dönüp sol üst menüye bakarsanız az önce seçmiş olduğunu komutun yerleşmiş olduğunu göreceksiniz.

-->Excel veri sıralama nasıl yapılır ?

-->Excel grafik denklemi oluşturma nasıl yapılır ?

Excel Hızlı Erişim Çubuğu Kısayol Öğrenme

Yazımın başında da bahsettiğim gibi bu menüye eklediğiniz komutlar için excel otomatik klavye kısayolu oluşturuyor.Şöyleki excel dosyanız açıkken Alt tuşuna basarsanız her bir komut için yanında beliren rakam tuşlarını görebilirsiniz.Bu demek oluyor ki Alt tuşu ile birlikte ilgili komut yanında beliren harf ya da rakama birlikte basarsanız bu komutu çalıştırabilirsiniz:

hizli-erisim-cubugu-kisayol

Örneğin az önce eklediğimiz komut otomatik olarak sona yerleştiği için “Alt + 4“ tuşları yardımıyla çalıştırabilirsiniz.

Son Sözler

Excel sıklıkla kullanan okuyucularım için oldukça pratik bir konuyu paylaştığımı düşünüyorum.Artık sıklıkla kullandığınız komutları hızlı erişim çubuğuna yerleştirerek kolayca ve hızlı bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.