Chrome Kullanıcıları İçin 6 Pratik İpucu

Chrome tarayıcısı çıktığı ilk günden bu yana populerliliğini artırmış ve internet Explorer ‘ı tahtından etmiştir. Şimdi hemen hemen tüm bilgisayarlarda olan bu tarayıcıyı öne çıkaran önemli özelliklerinden birisi de hızı kadar geliştirilebilir eklentilere sahip olmasıdır. Hemen hemen tüm konularda bir tarayıcıda yapılması muhtemel olan eklentileri bu tarayıcı içerisinde bulmanız mümkün. Bunun yanında eklenti yüklemeden geliştirilebilir seçenekleri kullanarak daha verimli ve hızlı bir kullanım sağlayabilirsiniz.Bu yüzden arka planda kalmış fakat kullanıldığında fayda sağlayacak en iyi 6 chrome ipucu konusunu sizlerle paylaşmak istedim :

chrome-ipuclari

1-Eklentileriniz İçin Kısayol Oluşturun

Tarayıcınızda yüklü eklentileri yönetmek adına onlar için kısayol oluşturabilirsiniz. Şöyle ki eğer adres satırına chrome://extensions yazıp enter ‘a basarsanız sayfanın en altında klavye kısayolları şeklinde bir link göreceksiniz.bu linke tıklayarak var olan eklentileriniz için istediğiniz kısayolu oluşturabilirsiniz.

2-Tarayıcı Geçmişini Seçerek Temizleyin

Tarayıcı geçmişini temizlemek istediğinizde normalde belirli aralıklar sunar size tarayıcılar. En baştan mı, geçen ay mı vs. Fakat belirlediğiniz bir tarih aralığındaki verileri silmek isterseniz bunun için yapmanız gereken sağ üst kısımdaki ayarlar linkine tıklayarak geçmiş seçeneğini seçin ve hangi tarihtekileri seçmek istiyorsanız onlara tıklayın. Shift tuşuna basılı tutarak toplu seçim yapabilirsiniz.

3-Kayıtlı şifreleri bulun

chrome-kayitli-sifre

Zaman zaman web sitelerine girişte kaydet dediğimiz şifreleri otomatik site girişlerinden ötürü unutabiliriz. Eğer hangi sitede hangi şifreyi kullandığınızı öğrenmek istiyorsanız adres satırına chrome://settings/passwords yazıp Enter a basarsanız tarayıcınızda kayıtı site ve şifrelere ulaşabilirsiniz. İlaveten aynı menüde zamanında asla şifremi hatırlama dediğiniz web sitelerini de görebilir ayarları değiştirebilirsiniz.

4-Mail yazmak için adres satırını kullanın

Chrome tarayıcısı açıkken herhangi bir arkadaşınıza mail yazmak isterseniz adres satırına direkt mailto:receiver@domain.com yazıp mailinizi gönderebilirsiniz. Adres satırına bnu yazdıktan sonra varsayılan mail uygulamanız hangisi ayarlıysa o kullanılıp mail gönderilecektir. Varsayılan gmail yap.

5-Tarayıcı toolbar ında daha fazla sık kullanılan web sitesi gösterin

Zamanla sık kullanılanlara eklediğiniz web siteleri artış gösterdiyse ve yeni sekme açtığınızda direkt bu siteleri görmek istiyorsanız küçük bir ayarla bunu yapmanız mümkün. Varsayılan düzende en fazla ekranda 9-10 adet web sitesi gösteriliyor fakat eğer web sitelerinin isim yerine ikon larını gösterirseniz daha fazla site için yer açılmış olacak. Sık kullanılanlarda yer alan bir site isminin üstüne sağ tıklayın ve düzenle yi seçin.İsim alanında yer alan ifadeyi temizleyin ve kaydedin.Düzenlediğiniz site için sadece ikon resmi gösterildiğini fark edeceksiniz. Bunu tüm siteler için yaparsanız yeterli alanın açıldığın göreceksiniz.

6-Tarayıcınız üzerinde not alın

Zaman zaman internette gezinirken not almanız gereken anlar olabilir. Chrome da bu da düşünülmüş. Adres satırına data:text/html,<html contenteditable> yazıp Enter a basarsanız boş bir yazı ekranı geldiğini göreceksiniz. Bu alanda notlarınızı alıp kullanabilirsiniz. Bu ismi nereden hatırlayayım derseniz bu siteyi sık kullanılanlara alıp kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Son Sözler

Size zaman kazandıracak kullanışlı en iyi 6 chrome ipucu konusunu sizlerle paylaştım. Sıklıkla bu tarayıcıyı kullandığım için yukarıda bahsettiğim özellikler her chrome kullanıcısı için kullanışlı olacaktır.Bu yazımı paylaşarak arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

  1. Inanin hergun crome kullaniyorum ama bu kadar kolayliklari oldugunu bilmiyordum. Ilk firsatta bunlari deniycem. Tesekkurler bilgilendirdiginiz icin 😉

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.