Düşük Kazanç Getiren Adsense Reklamları Nasıl Engellenir

Adsense, blog yazarlarının bloglarından kazanç elde etmek için başvurduğu önemli bir gelir kaynağıdır. Güvenilir olması, kullanıcı bazlı reklamları görüntülenmesi, iyi gelir getirmesi gibi sebeplerden ötürü çoğumuz bu sistemi mutlaka kullanırız.Fakat bu gelir sistemini kullanırken bazı düzenlemeler yaparak kazancınızı artırmanızı sağlayan özellikler de yok değil.Çünkü sistem tüm kullanıcılara ortak bir arayüz gösteriyor ve reklamlarınızı boyut, tür, kategori ve site olarak incelemenize imkan veriyor.Bu incelemeler sonucu elde ettiğiniz istatistikleri kullanarak etkili bir kullanımı tercih etmeniz size bırakılıyor.Bu yüzden mümkün olan en yüksek kazancı elde etmeniz için adsense yerleşimi iyi olan düzeni tercih etmeli ve alakasız reklam gösterimi engelleme yoluna gitmelisiniz.

Bildiğiniz gibi sitenizde görüntülenen tüm reklamlar tıklandığında aynı oranda kazanç getirmiyor.Bazı kategoriler daha fazla tıklanmaya sahip olup gelirinizi artırırken bazı kategoriler de okuyucularınızın ilgisini çekmemekle birlikte tıklandığında da düşük gelir elde etmenize sebep oluyor.Peki bu etkileşimi nasıl görebiliriz?Aşağıda paylaştığım adımlarla düşük kazanç getiren adsense reklamları nasıl engelleyebilirsiniz onu öğrenebilirsiniz.

adsense-dusuk-kazanc-reklam-engelleme

İlk olarak hangi kategoriler sitenizde pek tutulmuyor onu bulmalıyız.Bunu yapmak için

 • Adsense hesabınıza giriş yapın.
 • Üst menüden Allow/Block Ads menüsüne tıklayın.
 • Daha sonra sensetive categories sekmesine tıklayın.

adsense-reklam-engelleme

Bu menüde sitelerinizde gösterilen farklı kategorilerdeki reklamların gösterim oranları karşısında getirdiği gelir oranı etkileşimini göreceksiniz.Eğer bir kategorideki reklam yüksek gösterim oranına sahip fakat düşük oranda kazanç getiriyorsa o kategorideki reklamın gösterimini engelleyebilirsiniz.Bunu yapmak için kategori başlarında bulunan yeşil ok işaretine tıklayın.Artık google bu kategorideki reklamları sitenizde göstermeyecek.

Şunu da söylemek de fayda görüyorum.Kategorilerdeki reklamların sitenizde gösterilmesini engellerken çok fazla engelleme yapmayın.Çünkü bir yerden sonra sitenizde gösterilecek reklam adedi azalacak ve kazancınızın düşmesine neden olacaktır.Bu yüzden verileri doğru analiz etmeli ve sadece gerekli kategorilerdeki reklamlar engellenmeli.

Düsük kazanç getiren adsense reklamları engelleme konusunu sizlerle paylaştım.Umarım doğru analizlerle gelir artışı sağlayabilirsiniz.Peki hangi kategorilerin daha yüksek gelir getirdiğini düşünüyorsunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

8 yorum:

 1. Sitem için aldıgım kodu 3 farklı sitede legal olarak kullanıyorum. Bende şöyle bir sıkıntı var reklamın üstüne geldiğimde nedense bazılarının linkini göremiyorum ve engelleyemiyorum reklam inceleme kısmından tane tane engellemek zorunda kalıyorum. Reklam inceleme kısmıda tarayıcımı çökertiyor sürekli olarak nedendir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. google chrome adsense eklentisini kullanarak istemediğiniz reklamları engelleyebilirsiniz

   Sil
  2. Evet ben kullanıyorum Google Publisher Toolbar ;)

   Sil
 2. siteme hiç bir reklam istemiyorum. çok araştırdım ama bir türlü tamamiyle engelleyemedim. yardımcı olur musunuz lütfen?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlayamadım ?? Siteye reklam ekleyip eklememek sizin kontrolünüzde.

   Sil
 3. ücretsiz hostingde barındırılan bir siteyse veya blogcu gibiyse durum değişebilir ve maalesef reklamları bu gibi durumlarda kaldıramazsınız. Saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette ama ücretsiz ve reklamsız host firmaları da var. Bu tarz firmaları da kullanabilirsiniz. Böylece reklam engellemeyle de uğraşmamış olursunuz :)

   Sil
  2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.