Android Uygulama Bildirim Sesleri Nasıl Değiştirilir

Android işletim sistemli bir telefon kullanıyorsanız eğer kullandığınız uygulamalardan sürekli bildirim almak bazen sizin canınızı sıkabilir.Bunun için bildiğiniz gibi önceki yazılarımda android uygulama bildirimi kapatma konusunda sizlerle yazımı paylaşmıştım.Fakat uygulama bildirimi kapatmak yerine almak istiyor ve sizin belirlediğiniz seslerin çalmasını istiyorsanız bir başka deyişle android bildirim sesleri nasıl değiştirilir bu yazımda onu paylaşacağım.

Populer uygulamalar olan whatsapp , gmail, facebook ve twitter gibi uygulamalar eminim çoğumuzun telefonunda yüklüdür.Özellikle gmail uygulamasından bildirim almak üzere ayarınız varsa ve sürekli mail alıyorsanız uzun süreli zil sesi sizi rahatsız edebilir.Üstelik bir de titreşim de bunun için açıksa sürekli telefonun titreşiminin aktif olması şarjınızın hızlı tükenmesine sebep olacaktır.Peki uygulama bildirim sesleri nasıl değiştirilir ?

uygulama-bildirim-sesi

Çoğu arkadaşım bu tür değişikliği yapmak için ısrarla telefonun ayarlar kısmından zil seslerine bakıp değiştirecekleri ayarı araması ve bulamaması dolayısıyla aynı sıkıntıyı sizler de yaşıyor olabilirsiniz diye bu yazımı yazmak istedim.

İlk olarak şunu söylemek isterim ki işletim sisteminde toplu bir ayar seçeneği yok! Hangi uygulamadan gelen bildirim ayarlarını değiştirmek istiyorsanız o uygulamayı çalıştırıp ayarlar kısmına gelmeniz gerekiyor.Bu yüzden gelin şimdi populer uygulamalara birlikte bakalım :

Gmail Uygulama Bildirimi Nasıl Değiştirilir?

gmail-bildirim-sesi-ayarla

Birden fazla gmail hesabınız olabilir.Tüm hesaplar için farklı bir zil sesi ayarlayabilirsiniz.

 • Gmail uygulamasını telefonunuzda çalıştırın
 • Sol üst tarafda yer alan menu seçeneğine tıklayın ve en alttaki ayarlar menüsünü seçin.
 • Hangi hesap için bildirim ayarlarını değiştirecekseniz onu seçin.
 • Açılan pencerede Gelen kutusu sesi ve titreşim seçeneğini seçin
 • Yine farklı bir pencere açılacak ve Ses kısmından telefonunuzda yer alan seslerden birini seçin.Aynı zamanda alt tarafta yer alan titreşim seçeneğinden de titreşim ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Facebook Uygulama Bildirimi Nasıl Değiştirilir?

facebook-bildirim-sesi-degistirme

 • Facebook uygulamasını telefonunuzda çalıştırın.
 • Sağ üst tarafta yer alan menu seçeneğine tıklayın ve en alttaki uygulama ayarları menüsünü seçin.
 • Bildirim ayarları kısmında bildirimi etkinleştirir ya da kapatabilirsiniz.Eğer bildirimi etkinleştirirseniz ses ve titreşim ayarlarını da değiştirebilirsiniz.

WhatsApp Uygulama Bildirimi Nasıl Değiştirilir

Sanırım sohbet seslerinden fazlasıyla rahatsız oluyorsunuzdur.Hemen sizi kurtarıyorum :

 • WhatsApp uygulamasını telefonunuzda çalıştırın.
 • Ana ekran açıkken sağ üst tarafta yer alan menu seçeneğine tıklayın ve Ayarlar ‘ seçin.
 • Açılan menüden Bildirimler seçeneğini seçin.
 • Çıkan menüden mesaj ve grup bildirimleri için zil seslerini ayarlayabilirsiniz.

Son Sözler

Populer android uygulamaları bildirim sesleri için nasıl değişiklik yapabilirsiniz konusunu sizlerle paylaştım. Cep telefonunuza gelen önemli uyarıları belirlediğiniz ses tonlarıyla yakalamak ve titreşimi kapatarak şarj sürenizi uzatmak için yukarıdaki ayarları telefonunuzda kullanabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. merhaba. ben androidde cloudmagic email uygulamasını kullanıyorum. e posta gelince bildirim sesi geliyor fakat çok zayıf bir sesi var. ben onu daha güçlü bir sesle değiştirmek istiyorum. her yerini kurcaladım bulamadım. biliyorsanız yazabilir misiniz. teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. merhaba. ben androidde cloudmagic email uygulamasını kullanıyorum. e posta gelince bildirim sesi geliyor fakat çok zayıf bir sesi var. ben onu daha güçlü bir sesle değiştirmek istiyorum. her yerini kurcaladım bulamadım. biliyorsanız yazabilir misiniz. teşekkürler.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.