Jpeg, GIF ve PNG : Hangi Resim Formatı Ne Zaman Kullanılmalı

Genellikle bilgisayarlarda resim dosyaları ile karşılaştığınızda dosya türleri olarak Jpeg, PNG ya da GIF formatını görüyorsunuzdur.Eğer sadece resmin görüntülenmesiyle ilgileniyorsanız yazı başlığındaki soruyla pek ilgilenmeyeceksinizdir fakat bir web sitesi sahibiyseniz, resmin hızlı yüklenmesi ve kaliteli görünmesi gibi problemleri düşünüyorsanız eminim hangi formatı seçeceğiniz konusunda şüpheleriniz vardır.Böyle düşünebileceğiniz için sizlere farklı resim formatlarının nasıl bir özelliği olduğunu ve ne zaman kullanmanız gerektiği konusunda yazımı hazırlamak istedim.

resim-formatlari

GIF

Graphic Interchange Format kelimelerinin kısa hali olan GIF, 1987 yılında kullanılmaya başlandı.Düşük çözünürlüklü dosyaları görüntüleme amacıyla geliştirilen bu formati transparan özelliğini destekliyor.256 rengi desteklediği için fotoğraflarda kullanmamanız gerekir.GIF uzantısının en büyük özelliği de hepinizin yakından bildiği animasyon dosyalarını desteklemesi.Hareketli resim dosyalarını gif formatıyla oluşturabilirsiniz.Bunun yanında png gibi logo ve ikon dosyaları için kullanabilirsiniz.

JPEG

jpg-formati

Bu uzantıyı iki farklı bir şekilde görebilirsiniz.Jpeg ve Jpg. Uzun hali ise Joint Photographic Expert Group.1986 yılıyla ortaya çıkmış bir resim dosya formatı.

Jpeg 16.7 milyon rengi destekleyen bir formattır.Bu yüzden özellikle fotoğraflarınız için tercih etmeniz gerekir.Geniş renk yelpazesi ile fotoğraflarınızın daha güzel görünmesini sağlar.Bunun yanında responsive tekniklerle uzun süreli yüklenme sorunu olmadan flexible resim desteğini sağlar.Aynı zamanda resim kalitesini bozmadan sıkıştırma yapmanıza imkan verir.

PNG

Portable Network Graphics kelimelerinin kısa hali olan PNG 1990 yılında kullanılmaya başlanan bir resim fomatı.Özellikle şık görünüp hızlı yüklenemsi için internet siterinde tercih edilir.Bu formatın bir diğer özelliği de resmin arka planı olmadan yani transparan şekilde kaydedilmesi.PNG-24 de jpeg gibi milyonlarca rengi destekler fakat dosya boyutu oldukça büyük olacaktır.Bu yüzden daha çok logo ve ikon dosyalarınızda tercih etmenizi öneriyorum.

Son Sözler

Jpeg , Png ve GIF arasındaki fark konusunda sizlere aydınlatıcı bilgiler vermeye çalıştım.Umarım bu yazımla birlikte hangi resim formatını ne zaman kullanmalısınız sorusuna iyi bir cevap olmuştur.Elbette bu formatlardan farklı resim formatları da mevcut fakat çoğunlukla bu üç tipi göreceksiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 yorum:

 1. Poyraz Hocam, Görseli ön planda tutmak zorunda olduğum blogum için PNG kullanıyorum. Şu anda bir sorun yok. Fakat aktüel ürünler haftalık okunduğu için, en fazla yayınladıktan bir ay sonra pek bir kıymeti kalmıyor. Bu durumu nasıl lehime çevirebilirim diye düşünürken, aklıma eski sayfalarda bulunan resimlerin boyutunu düşürmek geldi. Sorum şu, böyle bir durumda Google sıralamamın etkilenme olasılığı var mı? Mesela sitedeki eski 50-60 adet resmin boyutunu 1200*1400 iken 250*200 çevirsem sıkıntı olur mu? Nasıl Soru ama :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel soru :)

   Denemedim ama resimin boyutunu değiştirmek bir şeyleri etkilemeyecektir.Yeri geliyor bazen resim dosyaları siliniyor bile.Bir şey olduğunu görmedim

   Sil
 2. Teşekkürler Hocam. İlk fırsatta başlayacağım.

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar arkadaşlar facebook ve instagram gibi sosyal ağlara şirket logosunu koyuyorum ve renklerde yanmalar bozulmalar oluyor yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar arkadaşlar facebook ve instagram gibi sosyal ağlara şirket logosunu koyuyorum ve renklerde yanmalar bozulmalar oluyor yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. logonuzu web ortamında kullanırken rgb renk formatıyla düzenler ve dışa aktarırsanız problem çözülecektir

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.