Kablosuz Ağınıza Kimler Bağlanıyor Nasıl Öğrenilir

kablosuz-ağ-kim-bağlanıyor

Günümüzde çoğu cihaz kablosuz özelliği taşıyor.Bu sayede bizler de kablosuz ağ olan her yerden internete bağlanabiliyoruz.Fakat bazen ücret verip evimizde kurduğumuz internet ağına haberimiz olmadan bir şekilde şifremizi bulup bağlanan meraklı gözler olabiliyor.Böyle bir durumda internet hızınız yavaşlayıp sinir bozucu bir hal alabilir.Böyle bir problem ile karşılaşıp birilerinin ağınızı kullandığından şüphe ediyorsanız basit adımlarla kablosuz ağınıza kimler bağlanıyor öğrenebilirsiniz.

Casus gözleri bulabilmek için iki farklı yöntem deneyebilirsiniz.Bunlardan bir tanesi modem ara yüzünüzü kontrol ederek ağınızı kullananları tespit etmek, diğer ise harici bir program kullanmak.

1- Modem ara yüzü kullanmak

Genellikle tüm modem ara yüzleri birbirine benzer.Ben bu yazımda TP-Link modemi kullanarak anlatım gerçekleştireceğim.

Modem web interface sayfasına ulaşmak için bilgisayarınızın IP adresini öğrenmeniz gerekir.Bu da standart olarak 192.168.1.1 dir.

  • Bu adresi tarayıcınızın adres satırına yazıp enter tuşuna basın.
  • Kullanıcı adı ve şifrenizi girin.
  • Karşınıza web ara yüzü çıkacak.Üst menüden Durum menüsüne tıklayın.

modem-ara-yuzu

  • Cihaz bilgisi altında “Mevcut Bağlı Kablosuz İstemci Sayısı” kısmında bağlı olan cihaz sayısını görebilirsiniz.

kablosuz-istemci-sayisi

Şu an ben modemime kullandığım bilgisayar vasıtasıyla bağlandığım için cihaz sayısı 1 görünmekte.Sayfa otomatik olarak yenileniyor.Hemen cep telefonunuzla da bağlanarak sayının iki olduğunu ve iki farklı MAC adresinin çıktığını göreceksiniz.

2- Harici program kullanmak

Yukarıdaki işlem gayet basit fakat harici program kullanmak isterseniz wireless network watcher programını bilgisayarınıza kurarak da ağınıza kimler bağlanıyor onu görebilirsiniz.

-->Unutulan wireless şifresi nasıl öğrenilir ?

Bilgisayarınızın MAC adresi nasıl bulunur?

Sistem web ara yüzünde cihazınıza ait MAC adresi göreceksiniz fakat bu sizin cihazınıza mı ait nasıl bulacaksınız?

  • Başlat >>> çalıştır’a cmd yazarak komut penceresi ekranına ulaşın.
  • ipconfig /all yazın ve enter tuşuna basın

Çıkan sonuç penceresinde cihazınızın MAC adresini göreceksiniz.

Son Sözler

İnternetime kimler bağlı sorusu özellikle internet hızımızın yavaşladığında aklımıza geliyor ve bizi şüpheye düşürüyor.Yukarıda bahsettiğim adımlar sayesinde kolayca aklınızdaki şüpheleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.