Kablosuz Ağa Bağlananları Adres Bazlı Engelleyin

Kablosuz ağ kullanımı hayatımızı kolaylaştırsa da kimi zaman ortak kullanımlarda sıkıntılı olabiliyor.Şöyle ki bir komşunuz ile interneti ortak kullanıyorsunuz fakat ikiniz de aynı anda bağlandığınızda internet hızında yavaşlama görebilirsiniz.Bu tarz durumlar için en iyisi rica-minnet internetinizi paylaştığınız kişiyi engellemek olacaktır.İlaveten kendi evinizde kablosuz ağ ile bağlanan çocuklarınızın internetini sınırlandırmak için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

kablosuz-ag-engelle

 

Kendim TP-link kullandığım için anlatımımı bu modemin ayarları üzerinden yapacağım.Fakat farklı tip modemler için de benzer şeyler geçerli olacaktır.

Önceki yazımda kablosuz ağınıza kimler bağlanıyor konusunu işlemiştik ve burada her bilgisayarın kimliğini oluşturan MAC adresi olduğunu belirtmiştim.O yazımda belirttiğim gibi modem ekranında kimler kablosuz ağı kullanıyor MAC adresi ile birlikte göreceksiniz.Bu ekrana gelmek için :

  • Tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazıp Enter’a basın.
  • Karşınıza modem arayüzü gelecek.Durum sekmesinde cihaz bilgisi menüsünde kablosuz ağınızı kullanan bilgisayarların MAC adresleri yer alacak.Hangisini engellemek istiyorsanız onu seçin.
  • Üst menüden Arayüz ayarları > Kablosuz seçin
  • En alt menüde kablosuz mac adresi filtresi göreceksiniz.Az önce kopyaladığınız adresi buradaki boş satıra yapıştırın.
  • Etkin kısmını işaretleyin ve işlem tipini İlişkilendirmeyi yasakla olarak değiştirip kaydedin.

image

Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız belirlediğiniz cihazın modeminize bağlanmasını engellemiş oldunuz.

Kablosuz ağınızı kullananları engelleme işlemini basit bir ayarlamalarla modem ara yüzünü kullanarak engelleyebilirsiniz. Artık iyi niyetinizin kötüye kullanılmasına izin vermeyin :)

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.