Çalışan Kadın Olmanın Getirdiği Zorluklar

Kadın olmanın bile zaman zaman zor olduğu anlara şahit olduğumuz ülkemizde çalışan kadın olmak ayrı bir zorluk diyebiliriz.Hem iş hem de ev hayatlarındaki sorumluluklarını yerine getirmek için arada bir denge kurmak zorunda kalan kadınlar, bu dengeyi sağlayabilmek için  fazlasıyla enerji harcamaktadırlar.

Aile bütçesine katkıda bulunmak ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan kadınlar seçmiş oldukları kariyer hedeflerine doğru başarı adımlarını atarken, hem ev hem de iş ortamındaki görevleri arasında denge kurabilmek zorunda kaldıkları için oldukça güç problemler yaşarlar.Peki çalışan kadınlar ne tür problemler daha çok  karşılaşıyorlar?

calisan-kadin

- Genellikle en sık olarak karşılaşılan problem çalışan bayanların ev, iş ve özel hayatları arasında kurabilmesi gereken ayrımı ve dengeyi sağlayamadıkları için kısa zamanda enerjileri tükenebilir ve yıpranabilirler.

- Evli olan kariyer sahibi bayanlar özellikle çocukları olduktan sonra iş hayatlarında bazen kısa süreli bazen de köklü değişikliklere başvurmak zorunda kalmaktadırlar. Örneğin kariyerini tamamen bırakmak, iş hayatına mola vermek veya başka bir meslek dalına yönelmek gibi tercihler yapmak zorunda kalabiliyorlar.

- Çoğu sektörde genellikle erkeklere daha fazla imkân, kaynak ve statü şartları sağlanırken, kadınlar bazen bunlardan yararlanamıyor, ayrımcılık ve önyargılı bir şekilde davranışlara maruz kalabiliyorlar.

calisan-kadin-cinsel-istismar

- Bayanlar cinsiyetleri sebebi ile çalıştıkları iş ortamında, çalışma alanlarında bazen sarkıntılık bazen de cinsel istismara uğrayabilmektedirler.

Çalışan kadın kavramının karşısında çalışan erkek gibi bir kavramın olmamasına karşı ayakta durmaya çalışan kadınların çok değil, daha birkaç yıl öncesine kadar işi, aileyi ve evi çekip çevirmekti.Fakat günümüzde artık ev işlerinin yanında iş hayatına da atılmış bulunuyorlar ve artık  hem ev işlerini hem de mesleki görevlerini yerine getirmek durumunda kalıyorlar.

Femme se tirant les cheveux au bureauKadınlar yapıları gereği birden fazla işi yapabilme kapasitesine sahiplerdir. Fakat genellikle sorumluluklarını yerine getirmek için kendi ihtiyaçlarından fedakarlık ettiklerinden dolayı oldukça yıpranırlar. Ev ve iş yaşamının arasında denge sağlayamayan bir kadın sorumluluklarını yerine getirmek için kendine hiç zaman ayırmıyor hatta tabiri caizse nefes almak için bile kendine zaman ayırmıyor ve zaman içerisinde bu kadın daha fazla yorulmaya başlıyor ve en sonunda da artık enerjisi tükeniyor, mutsuzluk ve isteksizlik hissi artıyor, yaşanan olaylara karşı daha fazla gerginleşiyor ve artık tahammülsüzlük hat safhaya ulaşmış oluyor.

Daha çok evli ve çocuklu iken sorumlulukların arttığı dönemde iş hayatı gittikçe zorlaşan bayanların zaman içerisinde yıpranmanın sonucu olan sorumluluklarını artık yerine getirememe durumu kadının kendini suçlamasına ve kendine karşı duyduğu güvenin azalmasına neden olmaktadır.Bu kadar yoğunluğa ve strese bir de saçma yorumların gelmesi, çalışıldığının eleştirilmesi sanırım onları bu yoğunluktan daha fazla etkiliyor.Eee siz ne derseniz çalışan bayan okuyucularım ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

4 yorum:

  1. Çalışan bir kadın olarak cidden hem evi hem işi birlikte götürebilmek ve bu arada kendimize zaman ayırmak cidden meşakatli bir iş..Şuanda bu dengeyi sağlayabiliyorum ama çocuk olunca başka bir düzen kurmam gerekecek..Hayırlısı bakalım :)

    YanıtlaSil
  2. 22 yılçalıştım tek çocukla kaldım. Keşke imkanlarımız iiy olsaydıda çalışmadan ev hanımlığından emekli olabilseydik. Şimdiki aklım olsa en azından ilk çocuğumdan sonra evden devam edebilirmişim.

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.