Başarılı Çalışanların 10 Farklı Özelliği

Hepimiz başarılı insanları görünce onlar gibi olmayı düşler ve genellikle de onlardan ilham almaya çalışırız. Onların başarıyı elde ederken hangi yolu izledikleri, neler yaptıkları merak eder ve araştırıp, onlar gibi başarıyı elde edebilmek için çabalarız.Uzun yıllar boyunca gerçekleştirilen araştırma ve gözlemlerin sonucunda başarıyı elde eden insanların bir türlü başarıyı elde edemeyen insanlara göre daha farklı ortak özelliklerinin bulunduğu gözlemlenmiştir. Yani aslında başarıyı elde edebilen kişilerin başarıya giden yolda benzer şekilde hareket ettikleri yapılan gözlemler sonucunda ortaya çıkmıştır.

Peki başarılı bir şekilde çalışan insanların diğer insanlardan 10 farklı özelliği nedir ?

basarili-calisan

1-) Hedeflerini Doğru Belirler

Başarılı bir şekilde çalışan insan objektif düşünür ve kendine gerçekçi hedefler belirler. Hedeflerini belirlerken ne aradığını, ne için çaba sarf ettiğini gayet iyi bilir ve hesaplarını ona göre yaparlar. Kendilerine faydası dokunmayacak ve boşu boşuna vakit kaybettirecek hedefler belirleyerek vakitlerini bununla heder etmezler.

2-) Kararlı ve Çabuk Hareket Ederler

Kimse sadece hayal kurarak bir yere gelemez, başarıyı elde edebilmek için kararlı bir şekilde harekete geçmek gerekir. Yapmayı planladığınız bir amaç veya uygulanmayı bekleyen onca bilginiz olsa bile kararlı bir şekilde harekete geçmedikten sonra tüm bunlar hiçbir anlam ifade etmezler.

Başarılı insanlar hayallerinin ve hedeflerinin gerçekleştirilmesi için kesin bir tavırla hareket eder ve bu şekilde davrandıkları için de başarıyı elde edememeleri için önlerinde hiçbir engel yoktur.

3-) Bilinçli Bir Şekilde Hareket Eder ve Üretirler

Bilinçsiz bir şekilde çok çalışıp çabalamak başarıyı elde etmek yerine sadece vakit öldürüp sizi meşgul etmeye yarar. Oysa başarıyı elde edebilmek için bilinçli ve programlı bir şekilde hareket etmek gerekir.

Bilinçli ve programlı bir şekilde çalışmak için öncelikle sakin bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Panik yaparak veya heyecanlanarak sadece hata riskini arttırmış olursunuz. Önemli ve hassas işlerinizi ilk sıraya koyun ve aynı anda iki işi birden yapmayın. Buradaki amacınız ortaya faydalı bir çalışma koymaktır.

4-) Akıllı ve Bilinçli Bir Şekilde Karar Verirler

Hedeflerinizi belirlerken kalbiniz ve duygularınızla değil, akıl ve mantığınızla karar verin. Çünkü duygularınız hedeflerinizi belirlerken çoğu zaman sizleri yanlış yönlendirebilir ve başarısızlıkla sonuçlanabilecek kararlar almanızı sağlayabilir.

Bu nedenle karar vermeden önce söz konusu olan konuyla ilgili olarak gerekli tüm araştırmalarınızı ve çalışmalarınızı gerçekleştirerek konu hakkındaki tüm bilgileri edinin ve konuyu her yönüyle değerlendirin. Bu şekilde duygularınızı bastırmış ve mantığınızla hareket edeceğiniz için hata yapma olasılığınızı da yok denecek kadar bir duruma getirmiş olursunuz

5-) Her Zaman Mükemmeli İstemezler

basarili-calisan-2

Her zaman en iyisini en mükemmelini istemek bazen sizi başarıya ulaştırabiliyor olsa da bu kural her zaman geçerli değildir. Çünkü en iyiyi isteyenler herhangi bir başarısızlık ile karşılaştıklarında bunu kolay kolay kabullenemez ve tekrar harekete geçmek için kendilerinde gerekli cesareti hissedemezler. Bu durumda en mükemmeli istemek faydadan çok zarar vermiş olur.

6-) Büyük Başarılar Küçük Adımlarla Başlar

Felsefeci Henry Ford’un “Hiçbir şey zor değildir, yeter ki küçük parçalara bölebilelim.” sözü aslında hedeflerimize ulaşabilmemiz için uygulamamız gereken şifrelerin bulunduğu cümledir. Hedeflerinize ulaşmak için atacağınız küçük ama sağlam adımlar sizi en çabuk şekilde başarıya ulaştırır.

Çünkü küçük adımlar atmanız size kolay geleceği için başarıya giden yolda sizi cesaretlendirecektir.

7-) Durumlarını Gözden Geçirirler

Başarıya ulaşmak isteyen insanlar belli aralıklarla kendi durumlarını gözden geçirir ve hedefleri ile şuan bulundukları konumlarını karşılaştırarak eksik yönlerini, başarılı yönlerini ve neler yapmaları gerektiğine karar verirler.

Kendi durumlarını gözden geçirerek duruma daha hakim olabilir ve kontrolü daha iyi sağlayabilirler.

8-) Hatalarından Tecrübe Kazanırlar

Kişi yaptığı hatalardan ders alır ve bunları birer tecrübe olarak görürse yaptığı bu hatalar onu geliştirecektir. Yaptığınız hatadan kazanacağınız her tecrübe sizi hedeflerinize biraz daha yaklaştıracaktır.

9-) Doğru İnsanlarla Arkadaşlık Kurarlar

Başarıya ulaşmak isteyen bir kişi kendisi ile benzer görüşe sahip olan, sadece hedeflerine odaklanmış ve kendisini destekleyip moral veren kişilerle arkadaşlık kurarlar. Hedeflerine ulaşabilmek için kendilerine ilham veren kişilerle arkadaşlık kurarlar.

10-) Hedefleri İle Tutarlı Bir Hayat Yaşarlar

Mutlu bir aile, para ve aşk.. Sanırım çoğumuzun hedeflerindeki ana karakterler bunlar. Fakat hedeflerimize ulaşabilmek için doğru şekilde yaşamıyoruz. İstediklerimizin sadece bir tanesini bile elde etsek hemen başımız dönüyor ve diğerlerini aklımızdan çıkartıyoruz. Tüm enerjimizi sadece bir alana yöneltirsek sonucunda başarısızlık ve buna bağlı olarak stres ve sıkıntılara davetiye çıkartmış oluruz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

  1. Bu yazınızı da bir soluk da okuyuvermişim. Eline sağlık Hocam.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Beğendiğinize sevindim, ben teşekkür ederim.

      Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.