Word’e Yeni Yazı Tipi Nasıl Eklenir

Word de yazı yazarken kullanabileceğiniz binlerce yazı fontu mevcut.Fakat bunlara ilaveten harici servislerden tam aradığımız, yazımızı farklı kılacak yazı fontları da bulmak mümkün.Özellikle power point ile hazırladığımız sunumlarda sunumunuzu ilgi çekici hale getirebilecek yazı fontlarını tercih etmeniz olası.

Yeni yazı tiplerini kullanma ihtiyacı hissediyorsanız bu yazımda nasıl yapacağımızı paylaşacağım.Bildiğiniz gibi daha önceki yazılarımda windows yeni yazı tipi ekleme konusunu sizlerle paylaşmıştım.Bu yöntem ile eklediğiniz yazı tiplerini elbette word ya da power point ile çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.Fakat buradaki sorun dosyayı farklı bilgisayarda görüntülemek istediğinizde eğer o yazı fontu bilgisayarda yüklü değilse maalesef görüntüleme sorunu oluşacaktır.Çözüm ise yazı fontunu word uygulamasına gömmek olacaktır.

word-yeni-yazi-tipi-ekle

Gmail yazı tipi değiştirme nasıl yapılır ?

Word e Yeni Yazı Fontu Nasıl Eklenir

Bu sorunu çözmek gayet basit.Aşağıdaki yönlendirmeleri takip ederek office uygulamalarına farklı yazı fontlarını ekleyebileceksiniz.

Örnek olarak word dosyanızda çalıştığınızı varsayarsak;

  • Dosya >> Seçenekler yolunu izleyin.

word-yazi-tipi-ekleme

 

  • Sol taraftaki kaydet seçeneğini seçin.
  • Bu menü altında aşağıda yer alan yazı tiplerini dosyaya katıştır kutucuğunu işaretleyin.

word-yazi-font-ekle

 

Tamam tıklayıp çıkın.Tüm yapmanız gerekenler bu kadar.Artık bu dosyayı kim görüntülerse görüntülesin onun bilgisayarında kullandığınız yazı tipi yüklü olmasa bile hazırladığınız dosyayı aynı şekilde görüntüleyebilecek.

Aklınızda olsun, yüklediğiniz yazı fontu dosyanın boyutunun artmasına neden olacaktır.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.