Windows da Gün Hesabı Nasıl Yapılır

Doğduğunuz günden bugüne kaç gün geçtiğini merak ettiniz mi hiç?Ya da bugünden 50 gün sonra hangi gün olduğunu?Ya da yeni yıla kaç gün kaldığını?Aslında tüm bu soruların yanıtı windows içinde yer alan hesap makinası programında gizli.

Hepimiz çoğunlukla matematiksel işlemler için windows hesap makinası uygulamasını kullanmışızdır.Fakat aslında basit matematisel işlemler için kullanılan bu uygulama tarihler arasında gün hesabı da yapıyor!Çoğu kimsenin önemsemediği ya da gün hesabı yapmak için harici uygulamalara ihtiyaç duyabileceği düşüncesiyle basitçe windows hesap makinası ile gün hesabı nasıl yapılır sizlerle paylaşmak istedim.

gün-hesabi

  • Windows hesap makinası uygulamasını çalıştırmak için başlat çubuğuna hesap ya da ingilizce kullanıyorsanız “calc” şeklinde yazarak çıkan uygulamayı tıklayın.

windows-hesap-makinası

  • Programı çalıştırdığınızda üst taraftaki menülerden view seçin.
  • Resimde göreceğiniz üzere date calculation seçin.

hesap-makinasi-gun-hesabi

 

İşte karşınızda gün hesaplayacağınız ekran.Burada belirlediğiniz iki tarih arasında kaç gün geeçmiş onu hesaplayabilir ya da belirli bir tarihten örneğin 50 gün sonrası ya da öncesi hangi zaman denk geliyor öğrenebilirsiniz.Örneğin ben aşağıda 29 Ekim 1923 den bu yana kaç gün geçmiş onu hesapladım :

gün-hesabı

Belirli bir tarihe ne kadar kaldığını öğrenmek için ise “Calculate the difference between two dates” yazan kısma tıklayarak ikinci seçeneği seçmeniz yeterli olacaktır.

Son Sözler

Windows da gün hesabı yapmak konulu yazım ne kadar işinize yarayacak bir yazı olabilir bilmiyorum ama zaman zaman gün hesabı yapma ihtiyacı doğduğundan kolayca yapmanız için faydalı olabileceğini düşündüğümden yayınlamak istedim.Örneğin çocuğunuzun yaşını ya da doğumunu hesaplayabilir, özel günlere ne kadar kaldığını hesaplayabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.