LPG Ruhsata İşletme Nasıl Yapılır?

LPG ruhsata işletme , araç sahiplerinin montaj parası verdikten sonra sürekli ertelediği ve gerekli prosedürleri tamamlamak için üşendiği bir çalışmadır. Malum benzin fiyatlarının yüksek olması nedeniyle biz araç sahipleri daha ucuz yakıt olan LPG yi tercih etmeye çalışıyoruz.Fakat bu da araçta tadilat gerektirdiğinden bir ay içinde trafik şubeye bunu bildirmek ve ruhsatta değişiklik yaptırma ihtiyacı doğuruyor.

Bildiğiniz gibi önceki yazılarımda araç alım satım işlemleri konusunda sizlere yaşadıklarımdan bahsetmiştim.Kendi aracıma LPG taktırdıktan sonra sizlere faydam olur düşüncesiyle bu yazımda da LPG ruhsata işletme konusundan bahsetmek istiyorum.

İlk olarak şunu belirtmeliyim ki aracınıza tüp taktırıp faturanızı kestirdikten sonra 1 ay içinde trafiğe bunu bildirmek zorundasınız.Aksi takdirde ceza ödersiniz.Bunun yanında montaj yaptırdığınız il içerisinde bu işlemi tamamlamalısınız.

1-Sızdırmazlık Raporu

LPG taktırdıktan sonra ilk iş makina mühendisleri odasından sızdırmazlık raporu almak olacak.Aşağıdaki linke tıklayarak bulunduğunuz ildeki mevcut merkezleri görebilir ve randevu alabilirsiniz :

--> http://lpgrandevu.mmo.org.tr/

Maliyet : 35 TL

2-Ek-1 Formu

Aracı muayeneye götürmeden olması gereken bir formdu.Sızdırmazlık raporu alacağınız ya da muayene istasyonlarına yakın yerden temin edebilirsiniz:

Maliyet : 20 TL

3-Araç Muayenesi

Sızdırmazlık raporunu aldıktan sonra evraklarınızla tuvtürk’e bağlı muayene istasyonlarında aracınızın muayenesini yaptırmalısınız.Randevu için aşağıdaki linkten randevu alabilirsiniz.

--> http://www.tuvturk.com.tr/

Maliyet : 165 TL (2014 yılı – taksi)

Araç muayenesi yaptırmadan önce egzoz muayenesinin son tarihinin geçmemiş olması gerekir.Bu çoğu yerde yapılıyor, dilerseniz muayene istasyonunda da yaptırabilirsiniz.

Maliyet: 35TL

4-Ruhsata işletme

Son adım da ilgili trafik tescil şubesine önceki adımlarda edindiğiniz raporlarla birlikte giderek ruhsata işletmek.Aynı şekilde önceden randevu almalısınız.

--> https://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/

Maliyet : 165 TL

Randevu alırken yanınızda getirmeniz gereken evraklar listesini sistem size sunacak.Bu evrakların tam olmasına özen gösterin.

Birkaç önemli nokta :

 • Faturayı ne zaman kestirirseniz 1 aylık süre ondan sonra başlar.
 • Montajı yapan yerden plan-proje-tse belgeleri gibi evrakları almayı unutmayın.
 • İşlemlerinizin süresi geçtikten sonra yakalanırsanız aracınızın parka çekilmesi, para cezası ve puan silme gibi cezalarla karşılaşırsınız.

Tüm bu işlemleri 1 günde tamamlayabilir miyim ?

Eğer bir sıkıntı çıkmazsa tüm işlemleri 1 gün içinde tamamlayabilirsiniz.

1-Sabah 09:00 gibi sızdırmazlık raporunu alın, bekleyen araçları da katarsak 30-45 dk içinde işleminiz biter.

2-11:30-12:00 gibi muayene istasyonuna randevunuzu alıp 1 saat içinde işleminiz tamamlarsanız öğleden sonra hemen trafik tescil şubesine gidebilirsiniz.

3-Buraya kadar geldiyseniz ruhsatı ertesi gün alsanız da olur ama 13:00 – 14:00 saatleri arasında gidebilirseniz mesai saatinden önce ruhsatınızı da alabilirsiniz.

Son Sözler

LPG ruhsata işletme biraz prosedürlü bir işlem.Ama montaj işlemlerinde kusur yok ve tüm numaralar fatura ve ruhsatta birbiriyle eşleşiyorsa sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz.Uygun randevu saatleri ile tek günde tüm işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

13 yorum:

 1. Atladığın bir şey daha var. Aracın LPG'li iken emisyon pulunun da olması gerekiyor.

  YanıtlaSil
 2. arkadaşlar montaj yaptırdığınız il içinde muayene ve ruhsata işletme işini yaptırmak zorunda değilsiniz..dikkat etmeniz gereken şey şudur motaj yaptırdığınız il içinde sızdırmazlık raporunu almalısız ondan sonra istediğiniz başka bir ilde muayene ve trafik şube müdürlüğünden ruhsata işletme işlemlerini yapabilirisiniz.

  YanıtlaSil
 3. merabalar. aracıma lpg taktırmak istiyorum.. fakat muayene günüm 1.5 ay kadar geçmiş..Önce muayene mi yaptırıp LPG montajı yaptırayım, yoksa önce lpg yi taktırıp sonra mı muayeneye sokayım aracımı? yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. LPG takdırdıktan sonra 1 ay içerisinde ruhsata işletmelisiniz. Bu yüzden hazır muayene de gelmişken önce LPG taktırın sonra da muayenenizi yaptırın derim

   Sil
 4. Merhaba ben lpg taktırdım sızdırmazlıkta aldım fakat üstünden 4 ay falan gecti bazı nedenleden dolayı işlemleri tamamlayamadım yani ruhsata işletmeden geziyorum sizce şimdi yaptırıcam ceza yermiyim ve çizdirdiğim proje falan iptal olur mu ?

  YanıtlaSil
 5. Merhaba ben lpg taktırdım sızdırmazlıkta aldım fakat üstünden 4 ay falan gecti bazı nedenleden dolayı işlemleri tamamlayamadım yani ruhsata işletmeden geziyorum sizce şimdi yaptırıcam ceza yermiyim ve çizdirdiğim proje falan iptal olur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ceza olur. Her ay için belirli oranda ceza var.

   Sil
 6. Merhaba ben lpg taktırdım sızdırmazlıkta aldım fakat üstünden 4 ay falan gecti bazı nedenleden dolayı işlemleri tamamlayamadım yani ruhsata işletmeden geziyorum sizce şimdi yaptırıcam ceza yermiyim ve çizdirdiğim proje falan iptal olur mu ?

  YanıtlaSil
 7. Poyraz bey merhaba..ben aracin lpg dönüşümü için bütün evraklarini yaptirdim.Ancak araç başkasi üzerine..fatura..sizdirmazlik, muayene tüm belgeler araç sahibi üzerine..arabanin noterden satışını aldiktan sonra..ben bu belgelerle ruhsata kendi adıma işletemezmiyim..yoksa araç sahibi kendi adina isletip, satışı verip, sonra ben kendi adıma çikartacağim 2 iş çikacak islem uzayacak

  YanıtlaSil
 8. Ankarada sızdırmazlık raporu almaya mühendisler odasının yerine gittiğinizde sakın orda ki sigortacı (Çankırı Sigorta) dolandırıcıya kanmayın.Sizi içeri girdiğinizde;görevli biri gibi yönlendiriyormuş ayağı yaparak kendi sigorta dükkanına önce uğraman gerekiyor diye yandaki dükkanına yönlendirip 20 TL gibi fahiş bir fiyata 0.50 kuruşluk EK-1 belgesini doldurtturup sizi dolandırıyor.Bu belge olmadan sızdırmazlık alamıyacakmışsınız gibi bir izlenim veriyor.Halbuki sızdırmazlık sırasında EK-1 belgesi ihtiyacınız asla yok.Bu tezgaha sakın düşmeyin...

  YanıtlaSil
 9. Ankarada sızdırmazlık raporu almaya mühendisler odasının yerine gittiğinizde sakın orda ki sigortacı (Çankırı Sigorta) dolandırıcıya kanmayın.Sizi içeri girdiğinizde;görevli biri gibi yönlendiriyormuş ayağı yaparak kendi sigorta dükkanına önce uğraman gerekiyor diye yandaki dükkanına yönlendirip 20 TL gibi fahiş bir fiyata 0.50 kuruşluk EK-1 belgesini doldurtturup sizi dolandırıyor.Bu belge olmadan sızdırmazlık alamıyacakmışsınız gibi bir izlenim veriyor.Halbuki sızdırmazlık sırasında EK-1 belgesi ihtiyacınız asla yok.Bu tezgaha sakın düşmeyin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sızdırmazlık esnasında yok ama muayeneden önce şoförler odasından almak gerekiyor. Evet kağıt 0,50 TL ama malesef üzerinde damga var. Burada 30 TL istediler. 25 TL ye indirebildim. Adamlar TUVTÜRK randevu alma işlemine bile 10-20 TL para istiyorlar.

   Sil
 10. Merhaba ben aracı yeni aldım LPG vardı ruhsata isli değil nerde takıldığını bilmiyorum ne yapmalıyım

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.