Blogger Kontrol Panelinde Resimsiz Yazı Gözükmesi Problemi [Çözüldü]

Blogger kontrol paneli, biz blogger kullanıcılarının, takip ettiği blogların son yazılarını görebildiği ve kendi blogumuza ait ayarlamaları yaptığımız ana ekrandır.Google friend connect aracıyla takip ettiğimiz bloglar, yeni yazılar yayınladıkça bu ekrandan yazının kısa özetini görebiliyoruz.Fakat eğer dikkat ettiyseniz bazı blogların son yazıları resimsiz olarak çıkıyor.Belki de benim gibi kendi blogunuzda da bu sorunla karşılaşmışsınızdır.

Bildiğiniz gibi farklı ve ilginç görülen resimler bir yazının tıklanıp okunma ihtimalini artırır. Hatrı sayılır sayıda izleyiciler eklentisi aracılığıyla takip ediliyorsanız da son yazılarınızın takipçilerinizin yönetim paneline resimsiz düşmesi yazınızın ilgi çekiciliğini etkileyecektir.

Blogger-kontrol-paneli-son-yazilar

Peki kontrol panelinde yazıların resimli görünmesi nasıl sağlanır ?

Öncelikle bu probleme feedburner ve blogger ayarlarınız neden oluyor.Bildiğiniz gibi bundan 4-5 yıl önce yazılarımıza devamını oku ayarlamasını manuel olarak yapıyorduk fakat günümüzde güncel temaların çoğu otomatik devamını oku özelliğini desteklediği için yazımızı kesmeden bütün haliyle yayınlıyoruz.

Blogger da içerik takibini tüm şeklinde yaparsanız mail abonelerinize yazınızın tamamı ulaşacak ve bu da yazınızın tıklanmadan sadece mail ile okunmasına sebep olacak.Bu yüzden bu seçenek doğru olmayacaktır.

--> Feedburner email teslim zamanı nasıl ayarlanır?

Çözüm :

Çözüm yazılarınızı manuel olarak kesmek.Ama ilk olarak ayarlarımızı kontrol edelim.

 • Blogger hesabınıza giriş yapın.
 • Ayarlar >> Diğer yolunu izleyin.
 • Blog içerik takibine izin ver kısmına atlama aralığına kadar şeklinde ayarlayın.

blogger-site-icerik-takibi

Şimdi gelelim yazılarımızı yazarken ne yapacağız konusu.Eğer yazılarınızın hem özet hem de resimli bir şekilde görüntülenmesini istiyorsanız bundan sonraki yazılarınızı yazarken aşağıda paylaştığım ayarları yapmalısınız.Diyelim yazınıza başladınız ve tam merak uyandıracak kısımda yazınızı kesmek istiyorsunuz.

atlama-araligi-ekle

Yazınız yazdıktan sonra nereden itibaren görüntülenmesi engellemek istiyorsanız blogger yazı editöründe atlama aralığı ekle ikonunu göreceksiniz, buna tıklayın.Daha sonra yazınıza devam edebilirsiniz.

Yazınızı kestikten önceki kısım mail yoluyla takip edenlere ve blogger yönetim panelinde görüntülenecek kısım.Devamını okumak isteyen okuyucularınız yazınızın url sini tıklamak zorunda kalacak.

Feedburner blogger kurulumu yaptıysanız ayrıca ayarlarınıza summary kısmı aktif olmaması gerekiyor.

 • Feedburner hesabınıza giriş yapın ve blogunuzu seçin.
 • Optimize kısmına tıklayın.
 • Sol menüden Summary Burner kısmını seçin.
 • Bu servisin inactive olduğundan emin olun.

feedburner-yazi-ozeti

Son Sözler

Uzun bir süredir sorun yaşamama rağmen ihmal ettiğim blogger kontrol panelinde yazıların resimsiz gözükmesi problemine yönelik yazımı sizlerle paylaştım.Kendi panelimde takip ettiğim bloglarda da aynı problemi görüyorum.Umarım bu yazım vasıtasıyla sorununuzu çözmüş olursunuz.Nasıl doğru yaptığımdan emin olurum diyorsanız yeni yazı yazarak ya da mevcut yazınıza kesme ekleyerek rss besleme adresini görüntüleyip kontrol edebilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

5 yorum:

 1. Çok emek vermiş, çok detaylı bir post hazırlamışsınız, teşekkürler...
  Sıraladığınız bütün ayrıntılar birebir aynı bende... Feedburner detayları dahil.
  Uymayan tek detay satır kesme olayı imiş. Yani ''atlama aralığı ikonu'' kullanmıyordum ben..
  Yazının HTML sayfasından istediğim yere ! --more-- diye elle yazıyordum, çok kolay oluyordu.

  Şimdi mevcut yazılarımdan iki tanesine sizin söylediğiniz şekilde o ikonu kullanarak atlama aralığı oluşturdum. Değişen bir şey olmadı paneldeki görüntülerinde değişen bir şey olmadı :(
  Belki de yeni bir yazıda ilk indexleme için çalışacaktır.
  Dilerim öyle olur.
  Verdiğiniz emek ve harcadığınız vakit için, yardımınız için çok teşekkür ediyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.Aslında ben yeni yazılrımda bilhassa kontrol ettim, işe yaradı.Acaba atlama aralığından önce resim eklememe durumu var mı?Ben hiç denemedim ama.Yani resim atlama aralığından önce kalıyordu.
   Bir de feedburner adresinizi yazabilir misiniz?Kontrol ederim.

   Sil
 2. Yeni yazımı atlama aralığı ikonu kullandıktan sonra yayınladım; ama maalesef değişen bir şey olmadı. Ve sorun blogtan bloga değişiyor sanırım.
  Benim sorunum ''yayın saati'' ayarları ile ilgili ama nereden düzeltilecek meçhul. Şöyle ki; blogtaki son yazıyı editleyip güncelledim diyelim. Hemen o an panelde değil ama diğer blogların ana sayfa listelerinde yeni yayınlanmış gibi güncelleniyor. Velhasıl çok çetrefilli ve can sıkıcı bir durum..

  Hayır, atlama aralığını her zaman resim ekledikten sonra kullanıyorum.
  Feedburner adresim: http://feeds.feedburner.com/blogspot/OBuqP
  Ama benim hiç umudum yok artık. Vaktinizi boşa harcamayın isterseniz...
  Tüm zahmetleriniz için tekrar teşekkür ediyorum..
  Sağlıcakla kalın...

  YanıtlaSil
 3. artık professional ve dınamık bir web sitesi yapmak artık çok daha kolay ve olusturdugunuz widgetler sayesınde tek tuşla içerik ekleyebilir ve silebilirsiniz ve bir güzel yanıda html web sitesine verı tabanı bıle ekleyebılırsınız detaylı bılgı ıcın lınkten devam edin
  http://www.weebadmin.com/temalar.aspx

  YanıtlaSil
 4. Merhaba bunca yıldır yaşamadığım son iki yazmda yaşadığım sorun yazımın kumanda paneline resimsiz düşmesi. Ben kesme filan yapmıyorum yıllardır yazdığım gibi yaptım neden oldu acaba,

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.