İşlemcim 64 Bit Destekliyor mu ?

Bilgisayarınıza format atmak istediğiniz zaman ya da herhangi bir program kurmak istediğiniz zaman sürekli aynı soru aklınıza gelir.Bilgisayarım 64 bit mi 32 bit mi ?Sizi böyle bir soruya yönelten şey aslında işlemcinizin farklı mimarı yapıya sahip olma olasılığı dolayısıyladır.Eğer işlemciniz 64 bit destekliyorsa işletim sisteminizi de programları da 64 bit versiyonunu yükleyebilirsiniz demektir.

Peki 64 bit ile 32 bit arasındaki fark nedir?

Çok fazla teknik detaya girmeden kısaca 32 bit ve 64 bit terimleri, bir bilgisayarın işlemcisinin  bilgileri işleme şekliyle ilgilidir diyebiliriz.Örnek vermek gerekirse eğer iki karpuz taşımanız gerekiyor ve bunun için iki elinizi kullanabilecekseniz kolay bir şekilde başarabilirsiniz.Bu da gösteriyor k uygulama hızı 64 bit de 32 bit'e nazaran daha hızlıdır. Bunun yanında 32 bit ile sadece 4 GB  RAM'e kadar kullanabilirsiniz.  4 GB RAM üstü ram için 64 bit kullanılmak zorundasınız.

64 bit bilgisayarda 32 bit programları çalıştırabilir miyim ?

32 bit Windows sürümleri için tasarlanan programların çoğu 64 bit Windows sürümünde de çalışacaktır. Bunun dikkate değer istisnaları arasında çok sayıda virüsten koruma programı bulunmaktadır.Bunun tam tersi ise mümkün olmayacaktır.

Mevcut işletim sistemim 32 Bit mi 64 Bit mi?

Bunu anlamak çok kolay.Bilgisayarım penceresi açıkken sağ tıklayıp özellikler ‘e tıklayın.

32-bit-vs-64-bit

İşlemcim 64 Bit destekliyor mu?

Gelelim asıl konumuza.İşletim sisteminiz 64 bit destekliyor mu?Windows’a format atacaksanız ve 64 bit deneyimini yaşamak istiyorsanız ilk olarak işlemciniz bunu destekliyor mu bunu bilmeniz gerekmektedir.Peki nasıl ?

  • Bilgisayarım penceresi açık iken sağ tıklayın ve özellikler’ e tıklayın
  • Açılan pencerede puanınızın yanında bulunan Windows Deneyim Dizini ‘ne tıklayın.
  • Daha sonra ayrıntıları görüntüle ve yazdır ’a tıklayın.

Açılan sayfada aşağıdaki resimdeki gibi 64 bit desteği Evet ise işlemciniz 64 bit destekliyor demektir.

64-bit-destekliyor-mu

Son Sözler

Program kurarken ya da format atmak istediğinizde sürekli aklınızı kurcalayan işletim sistemim 32 bit mi 64 bit mi ya da işlemcim 64 bit destekliyor mu sorularına doğru cevabı yazımda sizlerle paylaştım.Doğru sistemle optimum performansı almanız mümkün.Yazımdaki ayrıntılara dikkat ederek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

  1. 2003 ten sonra çıkan her işlemci destekliyor. kısaca bu muhabbet biteli çok oldu

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.