Google Aramalarında Mobil Dostu Etiketi Dönemi

Mobil cihazların kullanımının son yıllarda artmasıyla birlikte sitelerimizin gelen trafiğin büyük kısmının cep telefonu ve tablet gibi taşınabilir cihazlar vasıtasıyla olduğunu görüyoruz.Bu durum elbette bizleri sitemizin responsive tasarıma sahip olarak mobil cihazlarda uyumlu bir şekilde görüntülenmesi konusunda çalışma yapmasına zemin hazırlıyor.

mobil-dostu-site

Bildiğiniz gibi yaklaşık 5-6 aydır responsive tasarım olan yeni temamla yazılarımı sizlere sunuyorum.Bu şekilde her ortama uyan tema ve adsense reklam yerleşimi ile mobil cihazlardan gelen trafiği de kaçırmayarak onları hite ve adsense tıklanma artışına dönüştürebiliyorum.(—>Adsense esnek reklam birimi) Sizlere de her fırsatta mobil cihazlardan gelen trafiğin küçümsenmemesi gerektiğini ve sitenizi ona göre düzenlemenizi önermiştim.Bugün bu önerimi destekler nitelikte olan google ‘ın son güncellemesi bilgisini de sizlere aktarmak istiyorum:

Artık mobil cihazların tarayıcısında google araması yapanlar arama sonuçlarında çıkan sitenin mobil dostu site olup olmadığını bir etiket vasıtasıyla görebilecekler.Bu şekilde siteyi ziyaret etmek isteyen kullanıcılar da site ara yüzünün mobil uyumlu olduğunun farkında olacağından siteyi ziyaret etmekten çekinmeyecektir.

We see these labels as a first step in helping mobile users to have a better mobile web experience. We are also experimenting with using the mobile-friendly criteria as a ranking signal.

Google bu gelişme ile yaptığı açıklamada şu anda sıralama olarak mobil dostu sitelerin öne çıkması gibi bir durumun olmadığını fakat ilerleyen dönemde bu türden sitelerin öne çıkacağını belirtiyor.Yani şu anda sitenizin responsive tasarıma sahip olması sadece kullanıcıların ziyaret etme kararında önemli etken.Fakat ilk sıralarda yer alma durumu da ilerleyen dönemde gelecek.

Sitemin mobil dostu olduğunu nasıl anlarım ?

Sitenizin durumunu kontrol etmek için google online aracını burada hizmete sunmuş durumda.Sayfayı ziyaret ederek sitenizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

webmaster-tool-mobilİlaveten eğer webmaster tools sayfanızı ziyaret ederseniz yine sol taraftaki menüden mobil usability seçeneğini tıklayarak sitenizi kontrol edebilirsiniz.

--> Google webmaster yapılandırma ayarları

Güncelleme

Google yaptığı açıklamayla artık mobil uyumlu sitelerin üst sıralarda yer alacağını açıkladı.Bu da sitenizin temasının mobil uyumlu olması gerekliliğini 1 kat daha artırmış durumda.

Son Sözler

Mobil dostu site seçeneği artık bundan sonraki tema değişikliklerinde ilk kriterleriniz arasında yer alacak gibi duruyor.Temanızın görüntülendiği cihaza göre şekil alması hem trafik hem de gelir açısından oldukça önemli.Bu yüzden sizlere tavsiyem en kısa sürede şablonunuzu mobil arayüze uyumlu bir hale getirmeniz.Bunun için sitemde yayınladığım temalara göz atabilir ya da iletişim bölümünden bana yazabilirsiniz.

Mevcut temanızı kullanmaya devam etmek istiyorsanız klasik mobil şablonunuzu kullanabilirsiniz.Fakat varsayılan olarak adsense ve gadget yerleşimi istediğiniz gibi olmayabilir.O zaman gelin mobil temanızı birlikte tasarlayalım

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

9 yorum:

 1. teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Bu özelliği ilk defa görüyorum. Daha önce google aramalarda böyle bir yazı görmemiştim.

  YanıtlaSil
 3. Hocam Trafiğim yarı yarı mobil. Tereddütlerim vardı ama şimdi içim rahatladı.

  YanıtlaSil
 4. Cok iyiymis bu gercekten....Bu ozellik ile ilgili tasarım i yapilmis site örnekleri var mı Poyraz bey?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim sitem, sizin siteniz.Bunlar mobil uyumlu siteler

   Sil
 5. Masa üstü pc de iki reklam görünüyor ana sayfada , mobil cihazlardan sadece üst sutundaki reklam görünüyor. Bu sayfa yerleşimi ile ilgili mi?

  YanıtlaSil
 6. Bu arada musadeniz ile paylastim face de bu postunuzu. ...
  blogger arkadaşlarimin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. ...

  YanıtlaSil
 7. İlk defa görüyorum. Çok garip.

  YanıtlaSil
 8. Ben daha yeni dün farkettim Mobil Usability kısmını detaylı inceledim. Bence google'nin buna dikkat etmesi gayet doğal herkesin elinde artık bir değil 2 telefon var :)

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.