10 Adımda Etkili Özgeçmiş Nasıl Oluşturulur?

Etkili özgeçmiş hazırlamak, işe kabul edilmenin ilk adımını oluşturduğu için hayalindeki işe kavuşmayı hedef edinen kişiler için oldukça önemli bir konudur.Evet iş bulmak günümüz şartlarında zor fakat neden aradığınız işe siz seçilmeyesiniz?İhtiyacınız olan şey biraz kararlılık ve kişiliğinizi etkili bir şekilde yansıtan bir özgeçmiş.

Bildiğiniz gibi çoğu işveren, evet ya da  hayır demeden önce CV ’nizi tarayarak birkaç saniye göz gezdirir. Hatta kimi zaman yöneticinize bile ulaşmadan insan kaynakları tarafından özgeçmişiniz kontrol edilir.Bu durumda onlarca aday arasından ilk görüşte sıyrılabilmek için başaralı CV oluşturma konusunda kendinizi göstermelisiniz.Nasıl mı? İşte  başarılı CV oluşturmanıza yardımcı olacak 10 önemli adım:

etkili-ozgecmis

1. Başarılı CV, genellikle iki sayfa ve A4 kağıda basılır şekilde olmalıdır. İşveren ortalama 8 saniye CV’nize bakacaktır. CV’nizde mutlaka küçük bir hayat hikayenizden bahsetmenizi öneririz.

2. Geçmiş iş bilgilerinizde yaptığınız görevlerden kısaca birer cümle ile bahsedin. İşveren bunu okuduğunda, yetenekleriniz hakkında bilgi ve takdir kazanabilirsiniz.

3. CV’nizin yanında kişisel bir deneyim mektubu oluşturun. İşveren sadece iş geçmişinize değil, kariyerinizde neler tecrübe ettiğiniz ile de ilgilenecektir.

4. Özgeçmişinizde derin boşluklar bırakırsanız şüpheli duruma düşebilirsiniz. Çalışmadığınız dönemi boş bırakmak yerine, gönüllü olarak yürüttüğünüz projelerden bahsedebilirsiniz. Takım çalışması ile yapmış olduğunuz sosyal sorumluluk projeleri CV’nize değer katacaktır.

5. CV’nizde geçmiş iş tarihlerinizde net ve tutarlı olun. Böylece hangi dönemde nerede çalıştığınıza dair soru işaretlerini kafalardan silmiş olursunuz.

6. CV’nizde mutlaka kişiliğinizi yansıtan iddialı bir fotoğraf kullanmaya özen gösterin.

özgecmis-forograf

7. CV’nizde tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olun. Kendinizi kabul ettirebilmek için yer almadığınız projeler ve iş geçmişi oluşturma yolundan kaçının. Ola ki iş görüşmesine çağrıldığınızda cevap veremeyeceğiniz sorularla karşılaşabilirsiniz.

8. CV’nizde rakamlar ile aranız iyi olmalı. Matematiği sevmiyor olabilirsiniz ancak projelerdeki yükseliş ve değerlendirmeleri yüzde şekilde sunabilirsiniz. Örneğin; %70 artış rakamına ulaşıldı.

9. CV’niz olabildiğince tasarım anlamında beyaz olsun. Kategoriler ve alanlar arasında ahengin olmasına dikkat edin. Sağ ve sol sütunlar arasında mutlaka boşluk bırakın.

10. Başarılı bir CV oluşturmak istiyorsanız, anahtar kelime unsuruna mutlaka değer verin. CV’nizde yaptığınız işlerle ilgili anahtar kelimeye odaklanmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu

konuda aklınız biraz karışabilir ancak arama motorlarında isminizin arandığında sektörünüz ile ilgili iş geçmişi olması önemlidir. Kariyerine yeni başlayacak adaylar için bu durum ileriki

aşamada gerçekleşebilir.

--> En çok sorulan iş mülakatı soruları

Son Sözler

Başarılı özgeçmiş oluşturmak konusunda sizlere yardımcı olabilmek adına bildiklerimi paylaştım.Bunlara ilaveten iletişim bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun.Hedefinizdeki işe ulaşmada uyguladığınız teknik varsa bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.