Adsense Hassas Kategoriler İle Alakasız Reklamları Filtreleyin

Alakasız reklamların sitemizde çıkması şüphesiz gelirimizi olumsuz etkileyen en önemli nedenlerden birisidir.Çünkü reklamın tıklanması için bir şekilde kullanıcının merakına bağlı olarak çıkması gerekir.Bunun için ya okuduğu yazıyla alakalı  ya da tarayıcısındaki çerezlerden faydalanarak aradığı konulardan bir reklam çıkması gerekir ki tıklanma oranı artsın.

adsense-kazanc-artir

Adsense bu konuda kullanıcılarına en iyi performansı sunmak adına hassas kategoriler özelliği ile bizlerin sitemizde görüntülenmesini istemediğimiz kategorileri engellemememizi sağlıyor.Şöyle ki

Diyelim yemek kategorisinde blogunuz var.Olabildiğince bu kategoriden reklamların görüntülenmesi tıklanma sayısını artıracaktır.Bunun yanında gereksiz olabilecek siyaset, video oyunları gibi kategorileri engellemeniz de bu kategorideki alakasız reklamların görüntülenmesini engelleyecektir.Bu da Adsense alakalı reklam gösterimi ile kazancınızın artmasını sağlayacaktır.Yalnız burada dikkat etmeniz gereken nokta kategorilerinizi iyi belirlemek olacaktır.

Gelelim nasıl yapacağımıza ?

Adsense hesabınıza giriş yapın.

  • Üst menüde Allow/Block Ads menüsüne tıklayın.
  • Eğer birden fazla siteniz varsa sol tarafta sahip olduğunuz tüm siteleri göreceksiniz.İsterseniz bir siteyi seçin isterseniz tüm sitelerim ‘i seçerek aynı anda yaptığınız değişikliklerin tüm siteleriniz için aktif olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Eğer sitenizi seçtiyseniz üst menüden hassas kategoriler ‘i seçin.

adsense-hassas-kategoriler

  • Burada birbirinden farklı 12 kategori göreceksiniz.Sitenizin içeriğini göz önüne alarak ilgili kategorilerdeki reklamların sitenizde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Son Sözler

Gereksiz kategorileri ben de sitemde adsense hassas kategoriler ile engelleme yapıyorum.Genel manada %40 oranında kazancımın arttığını söyleyebilirim.Sizlere tavsiyem doğru kategorileri siz de bu menüden engelleyin ve sitenizdeki reklamları ve kazancınızı izleyin.Önceden bu yöntemi denediyseniz tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.