Adsense Başvuru Şartları Nelerdir

Blog yazarlarını, yaptıkları çalışmalarda ödüllendirecek ve onları bir sonraki yazılarda motive edecek öğelerden biri de sitesinden kazanç elde etmesidir.Bu kazanç yöntemlerinin en başında da google adsense gelmektedir.Bildiğiniz gibi önceki yazımda adsense kayıt olma konusunda sizlere yardımcı olacak yazımı paylaşmıştım.Tabii bunun yanında  Adsense başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanması için öncesinde sitenizin sahip olması gereken bazı nitelikler var.Bu nitelikler neler olmalı ve Google’dan para kazanmak isteyen web site sahipleri  Adsense ’e başvurmadan önce neler yapmalı onları sizlerle paylaşmak istedim.

adsense-basvuru-sartlari

1- Yeterli içerik / Yasal içerik

Adsense ’e kabul edilmeniz için web sayfanızın odaklandığı konu ve sektör ile ilgili faydalı makaleler yayınlamalısınız. Adult ve Warez içerikler Google politikaları tarafından Adsense ’e kabul edilmez. Yasal hükümlülüklerin de mutlaka web sitenizde kullanım şartlarında belirtilmelidir.

2- Web Tasarım

Web sayfanızın Google politikalarına uygun olması gerekiyor. Kullanıcıya rahatsızlık vermeyen içerikle bütünleşen tema ve tasarımlar Adsense ’in ölçütleri içerisinde yer almaktadır. Kullanıcıların aradıkları bilgiye kolayca ulaşması ve göz yormayan

tasarımların tercih edilmesi kayıt sırasında işinizi çok daha kolaylaştırabilir. Bu yüzden doğru tema seçimi büyük önem taşımaktadır.

3- Hakkında, İletişim ve Gizlilik Politikası

Blog veya web sayfanızda, sitenizin hakkında bilgi vermek amacıyla hakkında sayfası, iletişim bilgileri ve ziyaretçileriniz için gizlilik politikanızın olması gerekmektedir.

4- Google politikalarına uygun içerik

Web sayfanız veya bloğunuzda Google yayın ilkelerine uygun politika içeren yazılar yayınlaması gereklidir. Google’ın oldukça son dönemde büyük önem verdiği özgün ve yeni içerik üretilmesi Adsense’ye kabul edilmeniz için çok önemli bir değer ölçütür. Farklı platformlardan kopyala yapıştır yapılarak yayınlanan yazılar Google Adsense kurallarına aykırıdır. Bu gibi durumlarda Adsense’ye kabul edilmeyeceğiniz gibi, Adsense yayınları yapan sitelerde de bir süre sonra ban cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

8 yorum:

 1. Hocam, ilk başvuruda kalite politikasına takıldım. 1 Hafta içinde blogunuzda paylaştığınız içerikleri takip ederek oluşturduğum, kalite politikası, iletişim ve hakkımızda kısımlarından sonra tekrar baş vurdum. Bu defa kalite yönergelerine uyumsuz kısmını geçtik. Fakat bu kezde şöyle bir mail aldım. Yetersiz içerik... gerisini biliyorsunuzdur zaten. Hocam sorum şu.
  Blogda hiç bir sayfada kopyala yapıştır yok. 180 sayfa iken baş vurdum. Alexa Türkiye sıralamam 20.000 civarında idi. Günlük 1500 tekil ortalama ve 5000 sayfa gösterimi var. Neden hala yetersiz içerik diyor. Acaba blog 1,5 aylık olduğu için mi? Hani 6 ay kuralına mı takıldım acaba?
  Şuanda 11.000 TR sırasındayım Alexa ya göre. Ve 2 ayı doldurdum. Blog içeriğime göre Adsense dışında başka firmaya başvurayım mı? Yoksa sabredip 4 ay daha bekleyeyim mi? Sizce reklam konusunda nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Bende sürekli politikalarda takılıyorum. İçerik yetersiz sanırım tam emin değilim. Alamadık onayı bir türlü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ilk bakışta çok şık görünen bir siteniz var.İnşallah yakın zamanda hesabına kavuşursunuz.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim verdiğiniz cevap için, geç fark ettim kusura bakmayın :) İnşallah alırım yeni bir başvuru daha yaptım bakalım.

   Sil
 3. Poyraz Bey adsense reklamımı niye göremiyorum.Yanlış bir şeymi yaptım yoksa?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsense hesabınızın barındırılan hesap olup olmadığını kontrol ettiniz mi?

   Sil
 4. Yetersiz içerikden olmadı benimde http://animedunyasitr.blogspot.com.tr :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçeriğiniz biraz daha gelişmiştir aradan geçen zamanda, tekrar başvuru yapmayı deneyebilirsiniz Adsense'e.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.