Windows Ekran Alıntısı Kısayol Nasıl Yapılır

Windows 7 ile birlikte ekran alıntısı uygulamasına farklı bir çözüm getirilmişti.Snipping tool yani ekran alıntısı uygulaması printscreen tuşunun yaptığı işlemi daha işlevsel bir hale getirdi.Şöyle ki bildiğiniz gibi print screen tuşuyla ekran görüntüsü almak istediğimizde pencerenin tamamını alıyordu.Fakat yeni ekran alıntısı aracıyla fare ile seçtiğiniz ekranın görüntüsünü alabilir ve üzerinde işaretleme yapabilirsiniz.

Okuyucularımın çoğunun bu uygulamadan haberdar olduğuna eminim.O yüzden ekran alıntısı nasıl yapılır yerine yazı başlığında da belirttiğim gibi ekran alıntısı aracına kısayol tuşu ekleme nasıl olur ondan bahsetmek istiyorum.

Blogumda yazılarımı hazırlarken sıklıkla görüntü yakalayıp kaydediyorum.Ve bu aracı kullanırken de başlat menüsüne girip programı çalıştırmak uzun geliyor.Eminim siz de aynı problemden müzdaripsiniz.Bunun için aynı prntscr tuşunda olduğu gibi kolay bir şekilde tuş kombinasyonuyla bu sorunu çözebilirsiniz.

İlk olarak programın dosya konumunu açmanız gerekiyor.

  • Windows 8 kullanıyorsanız başlangıç kısmına tıklayın ve “ekran” diye yazın.Karşınıza çıkan ekran alıntı uygulamasına sağ tıklayarak “dosya konumunu aç” tıklayın.Windows 7 de ise başlat çubuğunda programı bularak aynı işlemi yapabilirsiniz.
  • Dosya konumunu bulduktan sonra uygulama dosyasına sağ tıklayıp özellikleri seçin.ekran-alintisi-araci-kısayol-ekle
  • Açılan pencerede kısayol satırını göreceksiniz.Burada olmasını istediğiniz tuş kombinasyonunu ekleyin.Örnek olarak ben Ctrl + Alt + P tuş kombinasyonunu seçtim.Siz de belirlediğiniz tuş kombinasyonlarına basın ve kaydedin.ekran-alinti-kisayol-ekle

Bonus ipuçları :

Windows 7 hazırda beklet nasıl aktifleştirilir?

Windows sağ tık menüsü klasör ekleme nasıl yapılır ?

Windows God Mode Aktifleştirme nasıl yapılır

Son Sözler

Yapmanız gerekenler bu kadar.Windows ekran alıntı aracı kısayol tuşu ekleme işlemini yukarıda paylaştığım şekilde kolayca yapabilirsiniz.Uygulama çalışırken düzenleme ekranı için farklı seçenekler mevcut.Kolay bir şekilde kullanacağınızı tahmin ediyorum.Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.