VirtualBox İle Sanal Makine Olarak Windows 10 Nasıl Kurulur

Bir önceki yazımda windows 10 ‘un beta sürümünde olduğunu ve bu yüzden ana makinenize değil de varsa test bilgisayaırnıza ya da sanal makina oluşturarak windows 10 kurma işlemini yapmanızı önermiştim.Çünkü şu anda bu işletim sistemi kullanıcılar tarafından test ediliyor ve henüz nihai sürümü değil.Olası hatalarda işleminiz yarıda kalmasın ve mevcut programlarınız çalışmaya devam etsin diye sanal makinaya windows 10 kurmak daha mantıklı.

Neden böyle bir yönteme ihtiyacımız olduğunu paylaştıktan sonra gelelim kurulum işlemine:

Sanal makina oluşturabilmek için kullanacağımız yazılım VirtualBox.İlk olarak bu yazılımı anasayfasından indirin ve bilgisayarınıza kurun.Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra programı çalıştırın.

 • Sol üst köşede bulunan New butonuna tıklayın.

windows-10-sanal-makina-kurulum

 • İşletim sisteminize örneğin “windows 10” adın verin ve mevcut işletim sisteminizi açılır menüden seçin.

Windows-10-virtualbox

 • Bir sonraki ekranda kullanılacak memory seçmeniz istenecek.Önerilen değeri seçebilirsiniz.Daha sonra next butonuna tıklayın.
 • Yeni bir sanal disk oluşturacağımız için create a virtual hard drive now radio butonunu seçin ve Create tıklayın.

sanal-disk-olustur

 • Bir sonraki sayfada dosya tipi olarak virtualbox disk image seçeneğini işaretleyin.Next butonuna tıklayarak ilerleyin.
 • Bu adımda kullanacağınız disk boyutunu belirlemeniz gerekiyor.Dynamic seçip, oluşturulacak diskin yerini ve boyutunu belirleyin.En az 20 Gbyte belirtmeniz gerekiyor.
Tavsiye yazı : Windows 10 nasıl kurulur

Sanal disk oluşturma işlemi 3-5 dk vaktinizi alabilir.Kurulum tamamlandıktan sonra şimdi windows 10 kurulum işlemine geçebilirsiniz.

 • Şimdi windows 10 seçili iken settings butonuna tıklayın.

windows-10-sanal-makina-kurulum-2

 • Storage > Empty > Choose a virtual CD / DVD disk file yolunu izleyerek indirmiş olduğunuz iso formatındaki dosyayı seçin.

windows-10-sanal-makina-kurulum-3

 • Dosyayı seçtikten sonra OK ve Start butonlarına sırasıyla tıklayarak windows 10 kurulum işlemine başlayabilirsiniz.

windows-10-sanal-makina-kurulum-4

Tamamlamanız gereken adımlar bu kadar.VirtualBox ile sanal makina olarak windows 10 kurma işlemini yukarıdaki adımları uygulayarak yapabilirsiniz.Herhangi bir zamanda windows 10 kullanmak istediğinizde Start butonuna basarak işlemi başlatabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. Sanal makine bir mesaj veriyor ve bu mesajın Türkçe si: ( BOOTMGR bulunamadı.) Diyor ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
 2. abicim her adımı uyguladım windowsu kurdum ancak yeniden başladıktan sonra windows logosunda hazırlanıyor kısmında takılı kaldı yaklaşık 2 saattir böyle napabilirim ?

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.