Excel Veri Sıralama Nasıl Yapılır

Excel veri sıralama , dağınık haldeki yapıyı düzenli hale getirmek için başvuracağımız ilk yöntem.Örneğin fiyatları farklı olan ürünlerin olduğu bir listeniz var ve fiyatın düşük olandan yüksek olana sıralama yapmak istiyorsanız.Ya da gün bazlı çalışmanız var ve haftanın ilk gününden başlayarak son güne doğru sıralama yapmak istiyorsunuz.Elbette bu örnekleri çoğaltmak mümkün.Bu ve buna benzer durumlar için excelin veri sıralama özelliğini kullanamanız gerekir.

Eminim az çok excel bilen birisiyseniz bu yöntemi çalışmalarınızda kullanıyorsunuzdur.Fakat ben bu yazımda biraz daha ileri düzeyde sizlere paylaşım yapacağım.

  • Şimdi excelde dosyanızı açın.
  • Dosyanızda sıralama yapmak istediğiniz veriyi fare ile seçili hale getirin.

excel-veri-siralama

  • Üst menüden Data sekmesine tıklayın ve açılan menüden A ↓ B yi seçin.
excel-veri-siralama

Bu hepimizin bildiği sıradan yöntem.Daha gelişmiş seçeneklere sıralama türünü belirtebilirsiniz.Örneğin yazımın başında belirttiğim gibi haftanın günlerine göre sıralama yapmak isteyebilirsiniz.O zaman sıralama yapmak istediğini alanın tamamını seçin ve yukarıdaki resimde de göreceğiniz üzere sort butonuna tıklayın.

excel-veri-siralama-3

  • Gün e göre sıralama yapmak için ilk sütunda Gün ve diğer sütunda değer anlamına gelen Values seçeneğini seçin.Son olarak da order kısmındaki ok tuşuna basarak Custom list den gün sıralamasını seçin.

Ve sonuç :

excel-data-siralama

Aynı mantıkla ay sıralaması da yapabilirsiniz.

↓→ Excel hücre koruması nasıl yapılır ?

Son Sözler

Excel ile sıklıkla uğraşan okuyucularımın faydalanacağını düşündüğüm excel veri sıralama konusunu sizlerle paylaşmak istedim.Uzun bir süredir office uygulamaları konusunda yazı paylaşmamıştım.İlerleyen günlerde biraz daha ağırlık vermeye çalışacağım.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.