Android 5.0 Lollipop İle Gelen Yeni Özellikler

Google ’ın bir süre önce geliştiriciler için piyasaya sürdüğü Android L sürümü, Android 5.0 Lollipop adıyla resmen duyuruldu.Şeker, çikolata isim geleneğini sürdüren google, yeni işletim sistemini ilk olarak birlikte tanıtımını gerçekleştirdiği Nexus 6, Nexus 9 ve Nexus Player modellerinde kullanıcılarıyla buluşturacak.

android-5.0-lollipop

Android 5.0 bize nasıl bir yenilikler sunuyor biraz ondan bahsetmek istiyorum :

Material Tasarım

android-5.0-tasarim

Kullanıcı ara yüzündeki değişiklik bu yeni sürümün öne çıkan önemli özellikleri arasında.Material design adı verilen bu yeni tasarım kullanıcıya responsive, akıcı animasyonlar, daha fazla renk seçeneği ve çoklu görev yöneticisi gibi özellikler sunuyor.

Bildirimler

Yeni işletim sistemiyle birlikte kilit ekranı üzerinden mesajlarınızı görüntüleyip cevaplayabileceksiniz.Bunun yanında oyun oynarken ya da film seyrederken aldığınız çağrıları işleminizi yarıda kesmeden reddebilecek ya da kabul edebileceksiniz.İlaveten hangi uygulamadan bildirim alacağınızı ayarlayabilecek ve hassas kategoriler belirleyerek telefonunuzun gizliliğini koruyabileceksiniz.

Batarya

Akıllı telefonların bataryaları kötü olduğu için yeni işletim sisteminde batarya optimizasyonu da unutulmamış.Bu özellik sayesinde anlık şarjınızı 90 dk uzatabileceksiniz.Telefonunuzun şarjı ne zaman dolacak ve şarjı ne zaman bitecek gibi bilgilere sahip olabileceksiniz.

Akıllı telefon şarj süresi artırma nasıl yapılır?

Cihaz Paylaşımı

android-5.0-cihaz-paylasim

Cihaz paylaşım özelliği ile cihazınız yanında olmasa bile eşleştirdiğiniz lollipop sürümlü farklı android cihaz üzerinden bilgilerinize ulaşabilecek ve çağrı yapabileceksiniz.Bunun yanında paylaşıma açtığınız cihazınız başkasının kullanımına sunabilecek ve onların hangi noktalara erişim yapmasını istiyorsanız onları ayarlayabileceksiniz.

Android T9 klavye uygulamasını indirin

Güvenlik

Android 5.0 Lollipop ile gelen cihazlar çalınmaya ve kaybolmaya karşı otomatik şifrelenen yeni güvenlik sistemine sahip olacak.Aynı zamanda Android smart lock ile eşleştirdiğiniz güvenilir bir cihaz yardımıyla telefonunuzun güvenliğini sağlayabileceksiniz.

Son Sözler

Android 5.0 lollipop yukarıdakilere ilaveten 15 yeni dil ve 64 bit işlemci desteği, daha iyi internet bağlantısı ve grafik özellikleri ile kullanıcılarını memnun edeceğe benziyor.Ne dersiniz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

  1. Android 5.0 Lollipop'u çok güzel anlatmışsınız.. Teşekkürler..

    YanıtlaSil
  2. İşte budur! Paylaşım için çok teşekkürler. Yeni paylaşımlarınızı da heyecanla bekliyorum.

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.