Responsive Tasarım Nedir, Neden Önemlidir ?

Responsive tasarım günümüz temalarında sıklıkla kullanılan bir kavram.Blogger olsun, wordpress olsun tema yapımcılarına baktığınız zaman temanın responsive bir başka deyişle duyarlı olması artı özellik olarak gösteriliyor.Peki nedir bu responsive web tasarım ?Sitemize ne kazandırır?

Okuyucularım sıklıkla tema önerileri konusunda bana mail atıyor.Ben de vakit buldukça kendilerine blogger temaları sunuyor ve onları yönlendiriyorum.O yazışmalarımızda da sıklıkla kullandığım kavramı bu yazımda tüm okuyucularımla paylaşmak istedim.Bildiğiniz gibi taşınabilir cihazların artmasıyla birlikte internet kullanıcıları artık bu tür cihazlarla internete bağlanıp web sitelerini görüntülemeye başladılar.Hatta çoğu blogu kontrol ettiğimde mobil cihazlarla görüntülenme sayısı masaüstünden daha fazla.Buraya kadar her şey güzel.Tek sıkıntı sitenizin temasının görüntülendiği her cihaza uyumlu olmaması.Bir başka deyişle tablette çok sıkışık, daha büyük bilgisayarlarda daha geniş ve dağınık durması diyebiliriz.Peki çözüm ne?Öyle bir tasarım olmalı ki tablette veya laptop da görüntülendiğinde ekrana sığsın ve resimleri, gadget ları ona göre ayarlasın.

responsive-web-tasarım

Bildiğiniz gibi varsayılan blogger temaları kullanıyorsanız ya da responsive olmayan tema kullanıyorsanız blogger  mobil sürüm ayarlarını aktif edebilirsiniz.Fakat müdahele edemiyor ve tasarımı değiştiremiyorsunuz.Bunun yanında adsense reklam yerleşimi laptop için çok hoşken tablette sitenizi görüntüleyen kişi reklamları göremeyebilir bile.Bu size gelir kaybı yaşatır.Olay sadece reklamlar da değil.Sitenizin geç açılması ve dağınık durması okuyucunun sitenizi anında terk etmesine de neden olacaktır.Bu da zamanla hit kaybı yaşayacağınız anlamına geliyor.Bu yüzden doğru tema seçimi çok önemli olacaktır.

Çözüm :

Eğer blogunuzun temasını değiştirmek istiyorsanız tercihiniz responsive blogger temaları olsun.

-Mevcut temam responsive (duyarlı) yapılaz mı ?

Mevcut temanız için elbette responsive tasarım yapılabilir.Bunun için benden ya da bu konuda uzman kişilerden destek alabilirsiniz.

Son Sözler

Responsive web tasarım konusunda sizlere yol gösterici açıklamalarda bulunmaya çalıştım.Gördüğüm kadarıyla özellikle yemek ve moda blogları fazlasıyla taşınabilir cihazlardan görüntüleniyor.Bu da buradan gelecek hitin önemseneceği anlamına geliyor.Eğer siteniz böyle bir özelliğe sahip değilse en kısa zamanda bu tasarıma geçmenizi tavsiye ediyorum.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. Faydalı bilgiler vermişsiniz, responsive web tasarım artık olmazsa olmazımız. Web tasarım firmaları tatamiyle bu yöntemi kullanmalı. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Temalar gerçekten çok güzel ama hangisini kuracağımı hale bilemiyorum. Bunların içinde seo su en iyi olanı acaba hangisidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba! http://www.ehliblog.com/2013/08/blogger-seo-ipuclari.html adresinde paylaştığımız yazıdaki ipuçlarına uygun bir tema varsa; gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Responsive olmasına da mutlaka dikkat etmelisiniz. :)

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.