Adwords Kelime Aracı ile Anahtar Kelime Analizi Yapın

adwords-kelime-araciAdwords kelime aracı kavramını zaman zaman internette duymuşsunuzdur.Google ın aranan kelimelere yönelik bu aracı blog yazımızı yazarken bizlere büyük kolaylık sağlar. Şöyle ki yazdığımız yazının google nazarında bir anlamı olması için seo kurallarının yazıya işlenmiş olması gerekir. Bunlardan biri de anahtar kelime kavramıdır.Bir başka deyişle insanlar yazdığınız yazıya hangi kelimeleri arayarak ulaşacak, buna karar vermektir.

Google da üst sıralarda yer alabilmek için ilgili konuya hangi kelimelerle ulaşılıyor bunu belirlemek gerekir.Çünkü bildiğiniz gibi internet kullanıcıları en kısa kelimeleri yazarak aradıkları şeylere ulaşmayı planlıyor.Bunları tahmin etmek ve anahtar kelimeyi yazıya eklemek sizi ilk sıralara taşıyacak önemli olacaktır.Neden böyle bir araştırmaya ihtiyaç duyuyorum konusunu paylaştıktan sonra bu önemli konuda bize yardım edecek adwords kelime aracı konusunu paylaşmaya geçebiliriz.


 • İlk olarak buradan sayfaya giriş yapın.
 • “Yeni anahtar kelime ve reklam grubu fikirleri arayın” kısmına tıklayın.
anahtar-kelime-planlayici
 • Açılan sayfada aklınızdaki kelime veya kelime grubunu yazın.Örneğin ben bu yazıyı oluştururken anahtar kelime öneri olarak arama yaptım.Fikir al butonuna tıklayın.
 • Varsayılan olarak reklam fikirleri çıkacak.Siz hemen yan sekmedeki anahtar kelime fikirlerini tıklayın.

anahtar-kelime-fikirleri

Burada olası kelime grupları için aylık arama sayısı gibi verilere ulaşabilirsiniz.Yapmanız gereken şey sonuçları excel e dökerek azalan sırada aranma hacmini filtreleyerek sizin için en uygun kelime grubunu seçmek olacaktır.

Anahtar kelime yoğunluğu

Son Sözler

Yazılarımızı google da üst sıralara taşımak için adwords kelime aracı kullanarak uygun anahtar kelime seçim işlemini yukarıda paylaştığım şekilde yapabilirsiniz.Belki biraz extra iş gibi görünse de emin olun faydasını göreceksiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

5 yorum:

 1. Teşekkürler ayrıntılı anlatım için

  YanıtlaSil
 2. Güzel bir paylaşım olmuş eline sağlık...

  YanıtlaSil
 3. Bende kısa bir süre önce keşfettim site ziyaretçim artmaya başladı.
  Faydalı bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 4. selam ben bunu kullanıyorum ama net sayı vermyor bin ile on bin arasında rakam çıkıyor

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.