Yeni Blog Açacaklar! Bu Kategorilerden Uzak Durun

Blog işine yeni adım atmak isteyenlerin ilk sorusu hangi konuda blog açsam şeklinde.Tabii geçmiş-gelecek yaşantıları düşündüğümüzde blog açmak için onlarca kategori mevcut.Yalnız bu ben bu yazımda bireysel olarak hangi kategorileri kullanmamanız gerektiği konusunda sizlere sebepleri ile birlikte öneriler sunacağım.En azından bu yazımla birlikte aklınızdaki kategorileri filtrelemiş olur daha sağlam adımlarla başlangıç yaparsınız.

blog-niche

Teknoloji blogu mu asla!!!

Özellikle biz erkekler yok mu.Bilgisayar kullanmasını biliyoruz ya heh tamam işte o zaman teknoloji blogu açabiliriz.Maalesef iş o kadar kolay değil.Teknoloji blogu açmanın zorlukları elbette çetin.Bir kere bu konuda kurumsal olarak çalışan onlarca firma var.Bu yüzden haberler ya da ürünler Türkiye ye ilk girdiğinde onların haberi olur ve onlar yazılarını paylaşırlar.Kurumsal olduklarından insanlar onların bilgilerine daha çok güvenirler.Birden fazla kişi olarak çalıştıklarından günde sizden daha fazla haber paylaşırlar ve haberi ilk verme açısından sizden daha avantajlıdırlar.Ürünleri ellerine alıp inceleyebilirler fakat sizin tüm ürünü alıp inceleme şansınız olmayacaktır.Bu yüzden bireysel olarak teknoloji blogu açmak size kar getirmeyecek.

Yine de bu konuda blog açacağım diyorsanız :

Takip edilmenizin şartı haberleri ayrıntılı, videolu bir şekilde yapmak ve kullanıcı yorumlarını toplamak.Kullanıcı deneyimlerinizi yansıtmanız sizi farklı kılacaktır.

Yemediğimiz yemek kalmadı !!!Yemek blogu için iki kere düşünün

Yine gözde olan ve kazancı iyi olan bir kategori daha.Yalnız bu kategoride yüzlerce başarılı blog var.Üstelik kendi yemeklerini paylaşıyorlar.Bir kere erkekseniz ve aşçılık ile uzaktan yakından bilginiz yoksa hiç bu alana girmeyin.Çünkü yemeği siz yapmadığınız için gelecek “ben 2 kaşık limon suyu atsam” gibilerinden yorumlara cevap veremeyeceksiniz.Üstelik anlatım diliniz sıcak olmayacağından okuyucuyu çekemeyeceksiniz.Gelelim bayanlara.Eğer kendi yemeklerinizi paylaşacaksanız bu sizin için artı olacaktır ama iyi bir arkadaş çevresine sahip olmalısınız ki sosyal medyada güçlü olup öne çıkasınız.Bunun yanında seo çalışmalarına da önem vermelisiniz.

Bayan – Moda Blogu Geri Dursun

İlk bakışta kolay geliyor sanırım.Bayan blog, iyi reklam geliri iki resim koy hop yayınla hemen…AMa bayanların alışkanlıklarını değiştirmek zor.Bunun yanında ön planda yer almanız için seo çalışmalarını çok iyi yapmalısınız.İlaveten daha farklı konuları paylaşmalısınız.Erkekleri etkilemenin yolları tarzından klişe konular değil de ne bileyim kendinizden alışverişlerinizden falan haber verebilirsiniz.İlgi çekici resimleri iyi araştırmalısınız.

Dizi – film blogu çoook zor

Bir diğer populer kategori de sinema – dizi izleme blogları.Şunu bilinki internette yüzlerce bu kategoride blog var ve şimdiye kadar iyi arşiv oluşturmuş durumdalar.Belki yeni diziler için bölümleri içeren blog kurabiilirsiniz fakat iyi alan adı bulmanız zor.Hızlı olmanız gerekiyor.TV de bölüm yayınlanır yayınlanmaz bölümü sitenize eklemelisiniz.

Son Sözler

Bireysel olarak blog açmayı düşünenler için tavsiye etmediğim kategorileri yukarıda sıraladım.Tabii bu kategoriler sıradan bir blog yazarı için başarılı olunması çok zor kategoriler.Elbette grup çalışması olarak disiplinli bir şekilde bu kategorilerde de başarılı olabilirsiniz ama bireysel işiniz çok zor.Aslında tam olarak anlatmak istediğim blogunuzun kategorisi kendinizden bir şeyler katabileceğiniz bir kategori olsun.Diğer türlü benzer şeyleri sunmak pek bir fayda getirmeyecektir.Ne dersiniz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

13 yorum:

 1. kendi fikrimi söylemem gerekirse insan kendisinin sürekli geliştirdiğini düşündüğü konu hakkında blog yazmalı ve ya gerçekten çok iyi hakim olduğu bir konu hakkında yazmalı.

  YanıtlaSil
 2. En iyisi genel içerikler. Hatta mobil uygulamaların tanıtıldığı bloglar. :) Biz ekmeğini yiyoruz şuan blogcular olarak ama bizim oturmuş sitelerimiz.

  Bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. SEO, wordpress bloguda açmayıan. Açtım pişman gibiyim bırakmayada kıyamıyorum emek var :)

  YanıtlaSil
 4. Neden bu yazıyı en son okudum ki ben :( Sağlık olsun, eline sağlık..

  YanıtlaSil
 5. teşekkürler yorumlarınız için =)

  YanıtlaSil
 6. İnsan hangi konuda bilgiliyse o konu hakkında makaleler üretmelidir. Aksi takdirde blog çöp olmaya mahkum kalacaktır.

  YanıtlaSil
 7. para kazanmak istiyorsanız kendi bildiğiniz işi değil insanların ihtiyacı olan işi yapmalısınız ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben böyle düşünmüyorum. Ekonomide çok güzel bir kural var: Her arz kendi talebini yaratır. Blog yazma konusunda da durum çok farklı değil. Siz insanlara farklı şeyler sunduğunuzda da bir talep oluşabilir.

   Sil
 8. Yazında hatalar görüyorum. Noktadan Sonra bir boşluk verirsen daha mantıklı olabilir!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru söylüyorsunuz, genelde dikkat ederim ya da kullandığım yazma aracının (Word gibi mesela) bunu benim için yaptığından emin olurum. Uyarınız için teşekkür ederim, bundan sonraki yazılarda da daha dikkatli olacağım :)

   Sil
 9. ben hobi amaçlı teknoloji blogu açtım, öyle gelirim cok değil ama seviyorum yaptığım işi :) yakın zamanda hobi alanımla ilgili de blog açacağım :)

  YanıtlaSil
 10. Bugüne kadar internetten para kazanmak için birçok yöntem denediğinizi biliyorum. Bende denedim ve en kolay ve eğlenceli para kazanma yolunu buldum diyebilirim. “WHAFF” uygulaması ile oyun indirip, oynayıp para kazanabilirsiniz. Uygulamaya kayıt olurken EG47703 referans kodunu yazarak ilk kaydınızda 1$ kazanabilirsiniz iki senelik üyesi olduğum için sanırım bu miktarı veriyorlar kısacası sizde kazanın bende :)

  YanıtlaSil
 11. Ozan Bey merhaba,
  Bu aralar üniversiteden yeni mezun ve yüksek lisans yapan aynı zamanda işsiz biri olarak blog yazmaya karar verdim ancak bu fikrim daha çok taze yaklaşık birkaç saatlik :) Yazılarınız oldukça aydınlatıcı öncelikle teşekkür ederim.Ben bir ekip halinde biraz daha kompozit bir kaç farklı ama entegre olmuş,birbiriyle etkileşim içinde olan konular hakkında yazmak istiyorum.Önceliğim para kazanmak değil fikirlerimizi yansıtmak ve duyurmak istiyorum.(Tabi daha diğer arkadaşlara söylemedim ama kabul edeceklerini düşünüyorum ;)Bu konuda görüşleriniz benim için değerli olacaktır. Tavsiyeleriniz nedir ekip halinde bir blog için.Herkes kendi uzmanlık alanında yazacak diye tasarladım şuan ve gerçekten bu konuda sağlam olduğunu düşündüğüm ekip var umarımm iyi olur.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.