Android T9 (3 x 4) Klavye Uygulaması

Andorid işletim sistemli telefonlarımız bir üst sürüme güncellendiğinde ya da üst model bir telefon aldığımızda T9 klavyenin kaybolduğunu eminim fark etmişsinizdir.Fakat eskiden gelen alışkanlıktan ve de normal klavyede yazamamaktan ötürü benim gibi kullanıcılar hala 3x4 klavye kullanmayı tercih ediyorlar.Benim de alışkanlığım bu yönde olduğu için sorsanız android en güzel klavye hangisi diye kesinlikle cevabım T9 klavye olacaktır.Benimle aynı düşüncede olanlar olabilir düşüncesiyle sizlere bu konuda yazmak istedim.

android-t9-klavye

Mevcut güncel telefonların hiçbirinde T9 uygulama bulamadım.Bu yüzden türkçe dil desteği olan ve T9 klavye özelliğini sunan bir uygulama aradığımda touchpal X uygulamasıyla tanıştım.Bu uygulama sayesinde şu anda mesajlarımı hızlı bir şekilde yazıp gönderebiliyorum.Türkçe dil desteği, akıllı kelimelerdeki başarısı, menuye istediğin karakteri eklemene izin vermesi ve de T9 klavye içermesi benim bu uygulamayı kullanmam daki en önemli etkenler.Tabii uygulama sadece T9 içermiyor. T26 klavyesi ve T+ klavyesi de mevcut.

Biraz daha detaylı olarak deneyimlerimi paylaşırsam :

 • Türkçe kelimelerdeki başarısı harika.Çoğu kelimeyi tanıyor.Üstelik tanımadığı kelimeler olursa sol taraftaki menüden kolaylıkla yazmak istediğiniz kelimeyi oluşturup sisteme kaydedebiliyorsunuz.
 • Harflerin hemen solunda yer alan sütuna sıklıkla kullandığınız karakterleri ekleyebiliyorsunuz.
 • Emoloji bölümü spacebar tuşuna gizlenmiş.Bu tuşu yukarı hareket ettirdiğinizde tüm simgeler çıkıyor.
 • Noktadan sonra otomatik büyük harf özelliği aktif.
 • Rakam ve harf karakterleri arasındaki geçiş gayet basit.

touchpal-x-keyboard

Standart google klavyesi yerine touchpal X kullanarak emin olun iletilerimi daha hızlı yazmaya başladım.Eğer siz de android en güzel klavye arayışınız için T9 klavye desteği olan touchpal X i kullanabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

 1. Sayın Poyraz Şahin, ben de yeni bir akıllı telefon aldım.Eski telefonlar gibi 3*4 klavye kullanmak istiyorum fakat Türkçe T9 olanını bulamadım. telefonum Lenovo P70. yardımcı olabilir misiniz? İzmirden Bilge

  YanıtlaSil
 2. Güzel kardeşim aynı duyguları paylaşıyoruz yazma alışkanlıkları konusunda fakat TouchPal artık gına getirdi, tıklanmadan kapanmayan reklamlarından, gereksiz izin isteklerinden, telefonu farkedilir derecede yavaşlatmasından. Alternatif bir t9 klavye önerin var mıdır? Ben bulamadım.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.