Turksat 4A Kanal Frekans Bilgileri

Son dönemde televizyonlarda seyrettiyseniz çoğu kanal, frekans bilgilerinin değişeceğinden ve bu yüzden yayınlarını seyretmeniz için yeni frekans bilgileri girmeniz gerektiğinden bahseden reklamları yayınlıyorlar.Eminim bu reklamlarla karşılaşmışsınızdır ve turksat 4A kanal frekansları, turksat 4A yeni kanal listesi, neden turksat 4A geçiş işlemi yapıldı gibilerinden sorularınız vardır.Bu konulara açıklık getirmek için bu yazımı sizlerle paylaşmak istedim.

tv-kanal

Neden Turksat 4A’ya Geçildi

2014 yılında uzaya gönderilen Türksat 4A haberleşme uydusunun 42° Doğu yörüngesinde sağlayacağı ilave kapasiteyle 2014 yılında uydular üzerinden yayınlanan TV ve radyo sayısında ciddi bir artış beklenirken, birçok ulusal TV kanalının HD versiyonlarının da yayın hayatına başlayacağı düşünülüyor.Bununla birlikte, HD yayınlara yer açılabilmesi ve uydu kapasitesinin en verimli şekilde kullanılabilmesi için Türksat 2A ve Türksat 3A haberleşme uydularındaki yayın parametrelerinde tekrar düzenleme yapılması ihtiyacı doğdu.Bu sebepten ötürü türksat 4A uydu sistemine geçilecek.

Turksat 4A Kanal Frekansları Nelerdir

Türksat bu türden gelişmeler ve güncellemeler için 2013 yılında uydu alıcısı üreten firmalarla bir anlaşma yaparak TKGS sistemini cihazlarına tanıtmasını sağladı.Bu şekilde uydu alıcılarını satın alanların TV ve radyo kanallarında meydana gelecek değişiklikler otomatik olarak güncellenebiliyor.Uydu alıcılarını standart kanal arama yöntemleriyle güncelleyemeyen veya güncellerken çeşitli zorluklarla karşılaşan kişiler için oldukça faydalı bir sistem.Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi Türksat ’ın sayfasından edinebilirsiniz.

turksat

Evinizde dsmart veya digiturk varsa kanallarınız otomatik olarak güncellenecektir.Yapmanız gereken ufak önemli ayrıntılar olabilir.Bu yüzden firmaların web sitelerini kontrol edebilirsiniz.Bunun yanında yukarıda bahsettiğim gibi uydu alıcınız TKGS sistemine uyumlu ise yine otomatik güncelleme alacaksınız.Eğer uydu alıcınız otomatik güncelleme yapmayacaksa yapmanız gereken aşağıdaki frekans bilgileri ile güncelleme yapmak.

11844 MHz frekansı, Dikey V-polarizasyon, 2222 Sembol Oranı, FEC 3/4,

11747 MHz frekansı, Yatay H-polarizasyon, 27500 Sembol Oranı ve FEC 5/6

Yukarıdaki değerlerden birini uydu alıcınıza girerek şebeke araması yapmanız gerekiyor.Buna rağmen çıkmayan kanallar varsa manuel olarak da arayabilirsiniz.Bunun için türksat 4A kanal frekans listesi linkine tıklayarak güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Son Sözler

Evet nerden çıktı şimdi bu iş deyip ufak bir telaş yaşayabilirsiniz ama dert etmeyin bir şekilde sorununuz ya otomatik ya da manuel olarak çözülecektir.Türksat 4A kanal frekans bilgileri ile bilmeniz gerekenleri elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.Umarım sorunsuz bir şekilde geçiş yaşarsınız.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.