Responsive (Esnek) Adsense Reklam Birimi Nasıl Oluşturulur

Mobil cihazların kullanımının artmasıyla birlikte blog temalarımızı da mobil cihazlar için uyumlu hale getirmeye çalıştık. Çünkü masaüstü bilgisayarda gayet şık duran blog temamızın tablet ve mobil cihazlarda da aynı şekilde uyumlu olması okunabilirlilik açısından önemli.Resimlerin otomatik boyutlandırılmaması, yazının ekrana oturmaması gibi sebepler blogunuzun şık görünmesini engelleyecektir.Bunun önüne geçmek için daha önce yazılarımda bahsettiğim gibi responsive temaları deneyebilirsiniz.Peki ya adsense reklamlarınız ne olacak?Örneğin anasayfanızda 728 * 90 reklam birimi mobil cihazınızın ekranına sığmayacak ve taşacak.Bırakın tıklanmayı sırf boyutları yüzünden temanızı da kötü gösterecektir.Çözüm elbette responsive (duyarlı) adsense reklamı oluşturmak…

MagNews Blogger Responsive Teması

responsive-adsense

Responsive Reklam Birimi Ne Demek ?

Yukarıda aslında kısaca bahsettim ama biraz daha detaylandırırsak: Responsive reklam birimi belirli bir ölçüsü olmayan reklam birimidir.Yani blogunuz hangi tip cihazda görüntüleniyorsa o an reklamınızda o alana uygun bir ölçü alacak demektir.Örneğin normal bir bilgisayar ekranında 728 * 90 banner reklamı şablonunuz için ideal boyutsa tablet için alan daralacağından bu reklam alanına adsense 468 * 60 banner ideal olacaktır.

Responsive Adsense Reklam Birimi Nasıl Oluşturulur

Adsense mobil reklam yerleşimi için yapmanız gerekenler çok basit.Normal reklam alanı oluşturmak için hangi adımları izliyorsanız aynı adımları bu reklam birimi için de izleyeceksiniz.Sadece yapmanız gereken reklam birimi seçerken esnek (responsive) seçmek.

responsive-adsense-reklam

Gerekli kanal, reklam tipi gibi ayarlamaları yaptıktan sonra kodları alarak temanızda ilgili yerlere ekleyebilirsiniz.

Bu reklam birimi için şablonunuzun responsive tasarıma sahip olması gerekiyor…

Adsense Reklamlarınız Daha Hızlı Nasıl Yüklenir

Responsive Reklam Biriminde İleri Düzey Ayarlar

Eğer kodu al butonuna bastıktan sonra gelişmiş modunu seçerseniz bu kısımda da bir takım değişiklikler yapabileceğiniz ekranı göreceksiniz.Şöyleki örneğin yazı sonuna reklam eklediniz ve bu reklam birimini de esnek reklam birimi olarak ayarladınız.Fakat ilgili çözünürlülükteki ekranlarda sizin belirlediğiniz reklam biriminin çıkmasını istiyorsunuz.Örneğin tablet ekranında 468 * 60 reklam birimi görüntüleneceği gibi 300 * 250 kare reklam alanıda görüntülenebilir.Siz bu seçim hakkını adsense e tanımayıp kendiniz belirlemek istiyorsanız ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Aşağıdaki kodlara bakın.Gelişmiş modu seçtiğinizde ilaveten style etiketi içerisinde bazı CSS kodları göreceksiniz:

<style>
.deneme { width: 320px; height: 50px; }
@media(min-width: 500px) { .deneme { width: 468px; height: 60px; } }
@media(min-width: 800px) { .deneme { width: 728px; height: 90px; } }
</style><center>
<div class='deneme'>
adsense kodları
</div>
</center>

Gördğünüz gibi @media kodu ile başlayan kısımda eğer minumum genişlik 500px ise 468 * 60 reklam birimi görüntülenecek.Benzer şekilde genişlik minumum 800px ise 728 * 90 reklam birimi görüntülenecek.Siz bunu mantık kuralları çerçevesinde değiştirebilirsiniz ya da eklemeler yapabilirsiniz.

Alakalı Adsense Reklam Gösterimi İle Gelirinizi Artırın

Son Sözler

Sürekli responsive tasarımdan bahsederken aynı zamanda bu tasarımla birlikte reklam gelirimizi de maksimum oranda tutmak için gerekli olan responsive adsense reklam birimi oluşturma konulu yazımı sizlerle paylaşmak istedim.Şunu söyleyebilirim ki mobil cihazlardan da hatrı sayılır bir ziyaretçi alıyorum ve bu yüzden onların adsense reklamını görmesini engelleyecek her türlü negatif gelişmeden de temamı uzak tutmak zorundayım.Bu yüzden kendi temamda da bu tip esnek reklam birimini kullanıyorum.Ya siz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

14 yorum:

 1. Hayırlı Bloglamalar...
  Ben cep telefonlarından responsive olarak görünmesini istiyorum ama bilgisayarımdan girilince SADECE 500x300 reklam şeklinde görülmesini istiyorum...Bunu yukarda verdiğiniz hangi kod ile yapabilirim? 500x300 reklam birimi çıksın bilgisayardan girilince ama cepten girince responsive olsun..kodu nasıl düzenleyeyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @media kodları ile adsense kodlarınızı düzenlemelisiniz.yukarıda bahsettim.Yapamadıysanız iletişim bölümünden bana yazabilirsiniz.

   Sil
 2. Merhaba,
  Kaç tane duyarlı reklam birimi ekleyebiliriz Responsive tasarıma ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı standartlar bunun için de geçerli. 3 adet görsel reklam ekleyebilirsiniz.

   Sil
 3. Güzel bir konu olmuş, responsive temalar reklam gelirlerini en az %30 artırıyor ve en başarılı reklam birimi de bence 300x250..

  YanıtlaSil
 4. ya ben mobil sitem için yaptım mobilde düzgün ama mobil siteye pc den girince yarısı görünüyor yinede bilgiler için saolun

  YanıtlaSil
 5. şimdi bu reklamlardan mobil siteme iki tane koydum anasayfada iki konularda iki tane 3 tane koysam gelir azalırmı cok reklam olunca düşüyormuşta teşeklürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toplamda 3 adet ekleme limitiniz var.Diğer türlü engellenebilirsiniz.Çok reklam eklemek çok kazanç değil.Yerleşim önemli.

   Sil
 6. Otomatik değilde , kendi ayarlarınızı yaptığınızda çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 7. Kendimiz ayarlarsak cidden iyi optimize edilmesi gerekir en çok tıklanan yerler bulunmalı iyi bir önizlemeyle site izlenmeli hocam bu arada logo çok güzel olmuş ehliblog :)

  YanıtlaSil
 8. Siteleri masaüstü ve mobil görünüm olarak ayrı optimize ederseniz gelir artar.

  YanıtlaSil
 9. responsive artık olmazsa olmazlardan siteler ve ziyaretçiler için şart, cms kullanan web masterlar da mobil uyumlu tema seçmek zorundalar

  YanıtlaSil
 10. ne zamandır blog işlerinden uzaklaşmıştım adsense onay gelince tekrar bi şevke geldim şimdide ince ayarlamalarla uğraşıyorum... Mobil ziyaretler benimde PC'den fazla çok tamda bu yaziyi ariyodum artıkaramalarımın sonuna ehli bloh ekleyipoyle aratacağım :)

  YanıtlaSil
 11. Esnek reklam birimi ile hem tablet hem masaüstü hemde mobilde tek reklam kodu ile isi halletmek güzel oluyor, tesekkurler bilgilendirme için..

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.