Ramazan’ın Hit Şampiyonu : Yemek Blogları

Yemek blogları her zaman kendi kategorimi dışarda tutarsam favorim olmuştur.Ve şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki diğer kategorilerdeki bloglara nazaran daha fazla emek isteyen bir çalışma gerektiriyor.Çünkü önce yemeği yapmaya başla, sonra ara ara fotoğraf çek ve daha sonra otur bunu yaz !!!

Bu emeklerinin karşılığını alıyorlar mı derseniz biraz blog işleri ile daha fazla haşır neşir olanlar adsense falan ekleyerek para kazanma işini gerçekleştiriyor fakat eğlence amacıyla başladığı blogunu iyi bir takipçisi olmasına rağmen hala hobby amaçlı sürdüreni de var.Hele tasarımla hiç ilgilenmeden blogger ın sahip olduğu temalarla binlercesine hitap edenleri de var.Son dönemde evde fazlasıyla boş vakit geçirdiğim için yemek bloglarını dolaştım ve blogunda eksiklik gördüklerime tek tek mail attım.Eksikliklerini bildirdim.Ve birkaçına da magnews blogger teması kurulumunu yaptım.Mevcut tasarımlarından daha şık bir tasarıma sahip oldukları gibi sayfa görüntüleme sayısında da artış yaşadılar.

yemek-bloglari-2

Gelelim yazı başlığımıza!!!

Ramazan ayında süslü sofralar fazlasıyla ön planda olduğu için yemek blogları da çeşitli iftar menüleri ile kıyasıya bir yarış içerisindeler.Her gün ne yemek yapsam derdinde olan o süslü sofraların mimarı bayanlar bu yüzdendir ki yemek bloglarını sürekli ziyaret ediyorlar ve bu da yemek bloglarını fazlasıyla memnun ediyor.

Bunun yanında kendi aralarındaki dayanışma da harika !!! Yemekleri yorumluyorlar ve birbirlerine destek oluyorlar.Yani biz erkeklerin yaptığı yazıyı okuyup, yorum bırakmadan kaçma işlemini yapmıyorlar.

Kısa bir incelemeden sonra yemek blogları sahibi okuyucularıma bir kaç önerim olacak:

Blog tasarımınızı etkili hale getirin

yukarıda da bahsettiğim gibi hala blogger ın varsayılan temalarını kullanan blog yazarı okuyucum var.Onlara tavsiyem o tasarımları kenarda bırakarak daha modern tasarımlara geçmesi.Bayanlar renkli ve magazin temalarını seviyorlar.Çünkü bir yandan yemek tarifine bakarken bir yandan yanında beliren tatlı tariflerine göz atıyorlar.Bu yüzden onlara kategorilere ait yazıları işaret etmelisiniz.Bunun yanında mobil cihazlarla da yüksek oranda hit alan yemek blogları olduğunu düşünürsek şablonunuzun responsive olması da bu anlamda önemli olacaktır.

yemek-bloglari

Ziyaretçileri takipçiye dönüştürün !!!

Ne demek bu?Şöyleki sayfanıza bir şekilde google ya da sosyal medya aracıyla ulaşan yabancı ziyaretçilerinizi blogunuzu sürekli takip edecek okuyucuya dönüştürmeniz gerekir.Çünkü ramazan ayında daha fazla kişiye ulaşacağınız için bundan daha iyi kampanya olamayacaktır.Google friend connect ya da facebook ile takip etmelerini isteyin.

Takipçi sayısını artırmak için çekiliş düzenleyin

Çekilişe duyacak okuyucu sayısı ne kadar çoksa o oranda da katılım artacaktır.Bu yüzden hitinizin arttığı şu dönemde sizi takip etmeleri karşılığında onlara hediye yakalama şansını oluşturun.

Facebook takip için önemli bir araç

Gördüğüm kadarıyla facebook bayanların en çok kullandığı araç.Bu yüzden aktif takipçi sayınızı facebook da artırmaya çalışın.Mail aboneliği falan pek etkili olmayacaktır.Haftada bir açılan mail kutusuna düşecek yemek tarifi size yarar sağlamayacak.

Son Sözler

Yemek blogları sahibi okuyucularım !!! Emeğine gerçekten saygı duyuyorum.Bu yüzden emeğinin daha değerli olması için belli başlı blog kurallarını ve tasarımını gözden geçirmeni öneriyorum.Bu dönemde yukarıda da bahsettiğim gibi bloglarını altın günlerini yaşadığını tahmin ediyorum.Benim tahminlerimin yanında sizlerin de görüşlerini merak ediyorum.Ne dersin?Yaşadığınız zorlukları ve başarıları benimle paylaşmak ister misin ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

5 yorum:

 1. Çok doğru fakat eksikler var. Yemek yapımı , fotoğraflanması ve çok bloğun yapmadığı yapım aşamalı fotoğrafların tek tek düzenlenmesi. iyi fotoların seçilip logo yazılması .Emek hırsızları buna rağmen çalıyor. Tarifn yazılamsı . Bunun paylaşımı ve beklentilerimiz. Sadece bir yorum. Eleştiri ve başarı dilekleri. Teşekkürler Ehliblog.com .Ramazandan sonra beni çok iş bekliyor. Düzenlemeler ve seo çalışmaları..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet emek hırsızları maalesef iş başında olabiliyor.Yorumunuz için teşekkürler, iyi çalışmalar

   Sil
 2. Merhaba,benim bloğuma yorum bırakmamışsınız acaba eksiğim mi yok,yoksa benim bloğumdan haberiniz mi yok :)
  Sizinle meslektaş sayılabiliriz,ben de mimarım.Şehir dışında okuyan vegan oğlum için tariflerimi arşivlemeye karar vererek blog yazmaya başladım.Önceleri kimseye blog yazdığımı söylemedim ama sanıyorum zamanla emek harcadığınızın bilinmesini istiyorsunuz. Ziyaretçiler nasıl takipçiye dönüşür gibi teknik konuları bilmiyorum ama pek çok kişinin yaptığı hediye çekilişi ile takipçi sayısını arttırmak da sürekli kendi reklamını yapanlarda bana samimi gelmiyor ve bu tarz hiç bir şeyi paylaşmıyorum.Dolayısıyla '' fakirin tavuğu tek tek yumurtlar '' derler ya,benim takipçi sayımda her gün bir iki kişi artıyor,yani bir yıl önce blog yazmaya başlamış ama nasılsa bu sürede binlerce kişiye ulaşanların başarısına ulaşamıyorum :) Yani,blog dünyasında olduğum sürede paylaşabileceğim bir başarım yok :) ama zorluklar çok.Öncelikle son günlerde benim adımı (tek harf farkla) kullanan birisi var,onun dışında saatlerce uğraşıp çektiğim fotoğraflarım,tariflerim başka platformlarda paylaşıldığında benim sayfamdan çok daha fazla beğeni alıyor.Sanıyorum o tür siteler daha çok kişiye ulaşabiliyor ve beğenenlerde emek hırsızı olduklarını düşünmeden beğeniyorlar.Sorunlar böyle uzar gider,umarım görüşlerinizi paylaşın dediğiniz için sizi pişman etmemişimdir.Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Sanırım fark etmemişim :) bu yorumunuzla birlikte varlığınızdan haberdar oldum diyebilirim:)Emeğinizi çalan birisi varsa bunu elbette şikayet edebilirsiniz.Resimlerinize filigran ekleyerek koruma altına alabilirsiniz.
   yorumunuz için teşekkürler
   İyi Çalışmalar

   Sil
 3. fakat onlar arasındada büyük rekabet oluştu ve büyük seo çalışmalarıyla kazandılar bu hitleri

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.