İşte İlk Gün Nefes Almanızı Sağlayacak İpuçları

Eğer yeni bir iş bulduysanız öncelikle tebrikler!!!Yalnız hangi yaşta olursanız olun yeni olmak hiç de iyi bir şey değil :).Yöneticinizin sizin çok şey bilmediğinizi düşünüyor, kimseyi tanımıyorsunuz, bilmediğiniz ortam, biraz sıkılgan ve biraz uykudan uyanmış çocuğun sersemliği gibi duyguların yoğun yaşandığı maceraya başlıyorsunuz demektir.Tabii bu tarz durumu her işe ilk gün giden insanlar yaşıyor.O yüzden dert etmeyin.Fakat eğer bu yazımı okuyorsan yine de bir kaç tavsiyeye ihtiyacın var demektir.Peki ilk iş günü nasıl davranmak gerekir ?

 işte-ilk-gun

Geceden Hazırlanmaya Başlayın

İlk iş gününe hiç kimse geç kalmak ve eksik malzemeyle gitmek istemez.Bu yüzden aklınızda olanları yatmadan önce halletmeniz yararınıza olacaktır.Örneğin hangi kıyafeti giyeceksiniz ?Beraberinizde götürmeniz gereken evrak var mı?Bunları yatmadan önce ayarlayıp unutmayacağınız bir yere taşırsanız sabah daha hızlı hareket edersiniz.

Sabah Kahvaltısı Önemli

Kahvaltı, çoğu iş gününde atlanan bir öğün olsa da güne iyi başlamak adına  önemlidir.O yüzden güzel bir kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.Daha sonra sonra kıyafet, makyaj gibi hazırlıklarınızı tamamlayın ve hava durumunu kontrol edin.İlk gün ıslak ve çamurlu kıyafetle görünmek istemeyiz değil mi ?

İşe Zamanında Gidin

Daha önceden işe nasıl gideceğinizi sanırım düşünmüşsünüzdür.Daha geniş zaman olarak düşünerek plan yapın.Trafik, toplu taşıma aracının geç gelmesi gibi olumsuzlukları göz önünde tutun.10 dk öncesinde işte olacak gibi zaman planı yapın.Çok erken giderek çok istekliymiş havası oluşturmanın bir anlamı yok değil mi ?

Yeni Masanıza Hoşgeldiniz

ofis-calisma-masa

Yönteciniz sizi resepsiyondan aldıktan sonra yolda gördüğü insanlarla tanıştırarak masanıza kadar götürecektir.Sabahın ilk saatlerinde toparlaması gereken işleri olacağından bir müddet masanızda olmanızı ve daha sonra geleceğini söyleyecektir.Bu andan sonra yanınızdaki çalışma arkadaşlarınıza gülümseyerek “merhaba” demeyi unutmayın.Varsa bilgisayarınızı açın.Çekmecenizi karıştırın.Lazım olan olmayan şeyleri ayırın.Varsa notlarınız onları kaydedin.

Yemek Zamanı

Size tavsiyem yemek için soran ilk kişi siz olmayın.Sizi birinin yemeğe götürmesini bekleyin.Onu takip edin.Tabii bu arada yöneticiniz sizi unutmuşsa :) kendiniz diğer insanları takip ederek yemeğe gidebilirsiniz ama son ana kadar beklemekte fayda var.

Dökümanlar, Dosyalar, Broşürler…

stres

İlk gün görev alma ihtimaliniz düşük.Daha çok şirketin ne iş yaptığına dair dosyalar okumanız istenecektir.Biraz stresli ve sıkıcı anlar geçirebilirsinz ama muhakkak soru soracağınız noktalar yakalayın.Dosyalara göz attığınız ve verilen görevi yerine getirdiğiniz ortaya çıksın.Fabrika turu olacaksa meraklı gözlerinizi yöneticinizden ve çevrenizde yapılan işten ayırmayın.Çok fazla konuşacağınız bir şey olmasa da ortak nokta yakalayarak katılmaya çalışın.

Şirketinizi Tanımaya Çalışın

Eğer şirketin servisi varsa hangi servisin olduğunu ve sabah sizi nereden alacağını öğrenin.Lavabo, yemek saaatleri, şirketin telefon numarası gibi genel bilgileri ve varsa özel bilmeniz gereken konuları öğrenin.(sigara içme noktaları, girilmesi yetikili olduğunuz ve ya olmadığınız alanlar gibi)

Eve Dönüş

İşten ayrılma için çok aceleci davranmayın.İnsanları seyredin ne zaman toparlanıp nereye yönleniyorlar.Onları takip edin.Yöneticinizin kapısını çalarak iyi akşamlar deyip gösteriş yapmanın bir anlamı yok :)Karşılaşırsanız söylersiniz.Çevrenizdekilere iyi akşamlar diyerek kartınızı basın ve servisinize yönlenin.Servis şoförünüzle tanışın, numarasını alın.Güzergah hakkında sorun.

Son Sözler

İş yaşantınızda ilk gününüzün rahat geçmesi adına kendimce bazı tavsiyeler sizlerle paylaştım.Bunların yanında gün içinde çay,kahve alarak rahat tavırlar sergileyin.Ukala görünmeyin, sevimli olmaya çalışın.Yeni arkadaşlıklar kurmaya gayret gösterin ve bir müddet kendinizi yansıtmadan etrafınızdakileri izleyin.

İlginç anınız ya da varsa merak ettiğini bir konu sizden duymak isterim…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

2 yorum:

  1. BİR DEFA ŞUNU UNUTMAYIN. BİR İŞ VERİLİRSE EMİN OLUN O İŞ YAPILACAK BİR İŞTİR. GÜCÜNÜZ YETECEKTİR.İŞTEN KORKMAYIN VE KAÇMAYIN. İŞ YERİNE GİDERKEN 1 SİMİT FAZLA ALIN VE PAYLAŞIN. İŞ YERİNDEKİ ARKADAŞLARINIZA GÜLÜMSEYEREK MERHABA DEYİN...HER ŞEY ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK EMİN OLUN. 1 SİMİT 1 MERHABA HER ŞEYİ POZİTİF YAPACAK

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.