Google Arama Sonuçlarında Görmek İstemediğiniz Siteyi Kaldırın

Şüphe yok ki hepimiz google ı seviyoruz ve günde onlarca kez onu ziyaret ediyoruz.Aramalar yapıp sonuçlara göre sitelere tıklıyoruz.Fakat siz de bilirsiniz ki bir kullanıcı google arama sonuçlarında herhangi bir kontrole sahip değil.Yani sıklıkla yaptığınız aramada sürekli ilk sırada çıkan gereksiz bir siteyi arama sonuçlarından kaldıramıyorsunuz.Eğer bu türden bir sıkıntı yaşıyorsanız bu yazımla birlikte arama sonuçlarından websitesi kaldırma işlemini nasıl yaparız öğrenebileceksiniz.

Google arama sonuçlarından web sitesi kaldırma işlemi öyle herhangi bir ayar değiştirerek yapılacak bir çalışma değil.Basit bir şekilde tarayıcınıza ekleyeceğiniz bir eklenti ile yapılacak bir uygulama.Eğer chrome tarayıcısı kullanyorsanız Personal blocklist eklentisini tarayıcınıza ekleyerek görmek istemediğiniz web sitelerinin google arama sonuçlarında çıkmasını engelleyebilirsiniz.

google-arama-sonucu-websitesi-engelle

Personal Blocklist Eklentisi Nasıl Kullanılır ?

Eklentiyi tarayıcınıza kurduktan sonra google da herhangi bir arama yaptığınız zaman resimde de göreceğiniz üzere engelle seçeneği görünecek.Block linkine tıklayarak ilgili siteyi arama sonuçlarından kaldırabileceksiniz. Tüm engellediğiniz siteleri eklentinize tıklayarak ulaşabilir ve sonradan isterseniz engellemeyi kaldırabilirsiniz.

personal-blocklist-eklenti-ayar

Peki herhangi bir arama sonucunda engellediğiniz sitenin olup olmadığını nasıl anlayacaksınız ?

Örneğin google da arama yaptığınız zaman eğer engellediğiniz siteye ait sonuçlar varsa sayfanın en altında bu sonuçarı görebileceksiniz.İsterseniz göster linkine tıklayarak bu siteye ait sonuçları da görüntüleyebilirsiniz.

Personal Blocklist eklentisi spam içerikten şüphelendiğiniz websitelerini ya da yanlış bilgi verdiğiniz düşündüğünüz siteleri engellemede kullanabilirsiniz.Eklentiye buradan ulaşıp kurabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.