Alakalı Reklam Gösterimi İle Adsense Gelirinizi Artırın

Adsense kullanan site sahiplerinin en çok yakındığı konuların başında içeriği ile alakalı reklamların gösterilmemesi gelmektedir.Çünkü içerikle alakalı reklamların gösterilmesi reklama tıklama oranını artıracağından sizin adsense gelirinizi de artıracaktır.Bunun yanında adsense tarayıcınızın çerezlerine bağlı olarak da reklam gösterimi sunar.Şöyleki tarayıcınızı açtığınızda son günlerde cep telefonu araması yaptıysanız blogunuzda telefon reklamlarını da sıklıkla görebilirsiniz. Bu artı bilgiyi de paylaştıktan sonra gelelim adsense alakalı reklam gösterimi işlemini nasıl yaparız sorusuna.

Adsense sayfanıza giriş yaptığınızda sitenizin sağlık ve gelir durumunu gösteren işaretler göreceksiniz.Burada gelir optimizasyonu kısmına tıkladığınızda adsense gelir artırmak  için önerilerin sunulduğu ekranı göreceksiniz.Eğer tarayıcı kısmında hata alıyorsanız büyük ihtimalle adsense botlarının sitenizi taramasını engellediniz demektir.

adsense-alakali-reklam-gosterimi

Daha önce sitemde blogger robots.txt dosyası düzenleme konusunda yazı yayınlamıştım.Dikkat ettiyseniz orada adsense ile ilgili kod kısmı yer alıyordu.Üzülerek belirtmeliyim ki kendi siteme dahi eklerken disallow: eklemediğim için adsense botları içeriğimi taramıyor.

Adsense Reklamlarınız Daha Hızlı Nasıl Yüklenir

İçinizin rahat etmesi için populer sitelerin robot.txt dosyalarını göstereceğim : (Anasayfa url sinin sonuna /robots.txt yazıp tarayıcıda görüntüleyerek siz de ulaşabilirsiniz)

1-MyBloggerTricks

User-agent: Mediapartners-Google
Disallow:

User-agent: *
Disallow: /search
Allow: /

Sitemap: http://www.mybloggertricks.com/feeds/posts/default?orderby=UPDATED


 
2-Milliyet.com
User-agent: Sogou web spider/4.0
Disallow: /

User-agent: Mediapartners-Google
Disallow:


  Bu yazıyı yazmadan önce ben de tarayıcı hatası alıyordum.Önce kendi sitemde düzelttim ve tarayıcı hatasının giderildiğini gördüm.Aşağıdaki resim kendi adsense hesabıma aittir.adsense-tarayıcı-hatalari 

Robots.txt dosyasında ufak bir değişiklikle yukarıda paylaştığım gibi adsense botlarının sitenizi taramasına izin vererek alakalı reklam gösterimi sağlayabilirsiniz.Emin olun gelirinizdeki artışı fark edeceksiniz.

Blogger da İlk Yazıdan Sonra Adsense Reklam Gösterin

Şimdi ne yapmalıyım ?

Bu yazımı okuduktan sonra yapmanız gereken blogger robots.txt dosyası düzenle yazıma ulaşarak kendi robot dosyanızı kontrol etmek ve yazımdaki gibi olmasını sağlamak.Siz de adsense hesabınızda tarayıcı hatası alıyorsanız bu şekilde düzenleme yaparak hatayı giderebilirsiniz.Hatanın giderilip giderilmediği 2-3 gün içerisinde adsense hesabınızda görebilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 yorum:

 1. Hocam merhaba,

  tabanpuanlari.com.tr sitemde önerilen reklam biçimlerini kullanmama rağmen uyarı veriyor o maddede. Nasıl çıkacağım bu işin içinden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. robots.txt dosyasını belirttiğim şekilde düzelttiniz mi?Eğer öyleyse tarayıcı hataları kısmının OK olması 2-3 gün sürebiliyor

   Sil
  2. Tamamdır hocam dediğiniz gibi uzun sürebiliyormuş. Düzeldi. Şimdi de metin / görsel reklamları düzeltmeme rağmen uyarı veriyor. Bu adsense 'in özel saçmalığı galiba :D

   Sil
 2. http://akpartilibelediyeler.org/ sitemin günlük hiti 3.000 civarında. ortalama günlük 30 haber giriyorum.Adsense ye başvurdum ilk başvurum kabul edildi ve reklam kodlarını yerleştirdim beklemeye başladım. 20 gün sonra " yetersiz içerik" diye mesaj geldi.bana yardım edermisiniz.

  YanıtlaSil
 3. Yazı mükemmel tek kelimeyle.Müthiş bir anlatım olmuş.Kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
 4. Paylaşımlarınız çok başarılı, sitenizi ilgiyle takip ediyorum..
  cay-makineleri.com

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.