İş Mülakatı Öncesi Yapılması Gerekenler

İş hayatınızda belki de önemli bir dönüm noktasını oluturacak iş görüşmesi zamanı geldi çattı.Belki ilk görüşmenizi telefonda gerçekleştirdiniz ve birbirinizi daha yakından tanımak adına yüz yüze görüşme daveti aldınız.Görüşme davetini alıp telefonu kapattıktan sonra her aday gibi beklediğiniz şirketten daveti almanın mutluluğunu yaşarken bir yandan da acaba iş görüşmesinde nelere dikkat etmeliyim, nasıl giyinmeliyim gibi soruları kendinize sormaya başlamışsınızdır.Emin olun yaşadıklarınızın çoğunu her çalışan ve her iş görüşmesine davet edilen adaylar yaşamıştır.Bu yüzden kendinize soracağınız sorular aptalca gelmesin.Sadece bu sorulara nasıl doğru yanıt bulabilirsiniz onları mantıklı düşünmeye çalışın.

Bir mühendis olarak elbette ben de farklı farklı firmalarla iş görüşmesi yaptım.Arkadaşlarıma sordum, internette araştırmalarda bulundum.Edindiğim tecrübe iş görüşmesi yapacak arkadaşlarıma yardımcı olur düşüncesiyle iş mülakatı için etkli teknikleri sizlerle paylaşmak istedim:

is-mulakati-oncesi

Görüşeceğiniz Şirketin Adres ve İletişim Bilgilerini Öğrenin

Sizi telefonla aradıklarında nerede ne şekilde olacağınız belli olmadığından belki gürültüden şirketin adını adresini doğru alamamış olabilirsiniz.Bu yüzden ilk olarak şirketin adını, adres bilgilerini ve nasıl gideceğiniz konusunda sizi arayan kişiden bilgi isteyin.

  • Araçla giderseniz park problemi yaşar mısınız ?
  • Hangi yöntemle giderseniz daha kısa sürede ulaşırsınız? gibi soruları sorabilirsiniz çekinmeyin.

Çalışırken iş arayan birisi olabilirsiniz.Zaman sizin için önemli olabilir.

Randevu Saatini İyi Organize Edin

Sizinle görüşecek kişinin uygun olup olmaması elbette randevu saatinin oluşmasında etkili olacak ama illaki ilk söylenen saat geçerli olacak diye bir şey yok.Kendi saatiniz varsa onu teklif edin ya da söylenen saat için uygun olup olmayacağınızı telefonu kapattıktan sonra bildireceğinizi söyleyin.Bu konuda çekinmeyin.Çalışan birisiyseniz size saygı duyacaklardır.

Pozisyonun İçeriğini ve Şirketin Faaliyet Alanını Araştırın

is-mulakati-sorulari

Bir an önce iş bulma kaygısıyla detaylı araştırmadan onlarca pozisyona başvurmuş olabilirsiniz.O yüzden şimdi ilana dönün ve işin gerektirdiklerine bakın.Şirketi google da arayın ve hangi sektörde ne tür işler yaptığını öğrenin.Şirketi iyi tanımanız görüşmede orayı ne kadar çok istediğinizi gösterecektir.

Mülakatta Gelebilecek Sorulara Hazırlık Yapın

Genel iş mülakatı soruları size önceden mülakatın seyri açısından bilgi verecektir elbet.Yalnız sizin alanınızla ilgili teknik sorular olabileceği için onlara sunacağınız tecrübeleriniz ve bu tecrübenize karşın gelebilecek sorulara hazırlanabilirsiniz.

Örneğin yeni mezunsunuz, anlatıyorsunuz:

Ben şu projede 3 arkadaşla çalıştım.Bunları yaptık.Buraya gittik.Şu zamanda bitirdik.

Gelecek soru :

  1. Siz bu projenin hangi aşamasını yürüttünüz?
  2. Hangi noktadaki olumlu etkiniz projenin sonuçlanmasını sağladı?

gibi sorular emin olun gelecektir.Çünkü karşınızdaki kişi sizin bireysel becerinizi sorgulamak isteyecektir.O yüzden cümlenizi dolduracak açıklamaları hazırlayın.

Yukarıda sizlerle iş görüşmesi öncesinde yapılması gerekenler hakkında kendi tecrübelerimi paylaştım.Sağlam ve temiz bir zihinle mülakata çıkmak için paylaştığım adımlar büyük önem taşıyor.Bunlara dikkat etmeniz size güven verecek ve başarılı mülakat geçirmenize yardımcı olacaktır.Bunlara ilaveten varsa tecrübeleriniz paylaşırsanız sevinirim.Arkadaşlarınızla yazımı paylaşmayı ihmal etmeyin :)

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

  1. Kendinize güvenerek, işi sahiplenerek gidin. Rahat olun. Lağabalilikten uzak dimdik durun. Bir sıfır öndesiniz. Gerisi kadere kalmış...İşe alındınız...

    YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.