Gmail Hazır Yanıtlar Özelliği İle Zaman Kazanın

Blog sahiplerinin en çok şikayet ettiği konuların başında yeterli zamanı bulamamak gelmektedir.Çünkü blog için içerik bulmak, sonra onu blogda yayınlamak, yayınlanan yazının internette ilgili yerlerde paylaşılması, buna karşın yazıya gelen yorumlar ve gelen istek- eleştiri mailleri zaman alan işler.Bu listeyi elbette daha da uzatabiliriz.Zamanın hepimiz için kıymetli olduğunun farkında olduğum için bu yazımda en azından mail alışverişinizde size yardımcı olacak bir özellikten bahsetmek istiyorum.Bir blog sahibi olarak günde onlarca mail alıyorum ve çoğuna da aynı cevabı yazmam gerekebiliyor.Örneğin tanıtım yazısı fiyatınız nedir, Reklam alıyor musunuz gibi sorulara herkese aynı cevabı veriyorum.Tabii bu maili yazarken de zamanım gidiyor.Yazacağım maili taslak olarak tutup kopyala yapıştır yapsam hiç de fena olmazdı sanırım.Eğer bir gmail kullanıcısıysanız gmail hazır cevaplar özelliğini burada kullanabilirsiniz.Eminim benim gibi aynı maili defalarca yazmak zorunda kalan arkadaşlarım vardır ve bu özelliği etkili bir şekilde kullanacaktır.

Gmail de Hazır Yanıtlar Nasıl Aktif Edilir

Bu özellik gmail in LAB özellikleri arasında. Bilmiyorum daha önce aktif ettiniz mi etmediniz mi ama biz sıfırdan başlayarak ilk olarak bu özelliği etkin hale getirelim.

 • Gmail hesabınıza giriş yapın
 • Sağ taraftaki dişli ikona tıklayarak ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Sekmelerden Lab ‘ı seçin
 • Direkt bulabileceğiniz gibi labaratuvarda arayın kısmına hazır cevaplar yazarak da ulaşabilirsiniz.İlgili kısmı bulduysanız etkinleştir kısmını işaretleyip kaydedin.

 gmail-hazır-yanıtlar

Gmail Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir

Yeni Hazır Yanıt Nasıl Oluşturulur

Bu özelliği aktif ettikten sonra sıra geldi yeni hazır yanıt nasıl oluşturulur sorusuna.

 • Normalde mail yazar gibi e-posta yaz butonuna basın.
 • Oluşturacağınız hazır yanıtı yazın.
 • Yazınız tamamlandıysa sağ alt köşedeki  Diğer seçenekler menüsüne tıklayın ve hazır yanıtlar --> yeni hazır yanıtlar yolunu izleyin
 • Haır yanıtınıza isim verin.
 • Eğer yazınızı tamamladıysanız tekrar aynı menüye gelin ve kaydet seçeneği altında az önce ismini verdiğiniz yanıtınızı göreceksiniz.Onu seçin.

hazir-yanit-olustur

Şu anda hazır yanıtınız tamamlanmış oldu.İster maili gönderin isterseniz yeni mail ekranından çıkın.Daha sonra başka mailde bu yanıtı eklemek isterseniz aynı yolu izleyerek ekle menüsünde hazır yanıtınızı bulup seçebilirsiniz.

Gmail Hesabınızı Ne Zaman Oluşturdunuz Öğrenin

Hazır Yanıtlar Özelliği İle Otomatik Mail Gönderin

Diyelim tatildesiniz ve bazı kişilerden gelen maillere otomatik olarak tatildeyim mesajı vermek istiyorsunuz, ya da bir arkadaşınızda attığı maile karşılık otomatik yanıt vermek istiyorsunuz.Bunun için gmail filtre özelliğinden yararlanarak hazır yanıtınızı gönderebilirsiniz.

Gmail de filtre oluşturmak için

 • Sağ taraftaki dişli ikona tıklayarak ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Sekmelerden Fitre ‘yi seçin.
 • Yeni filte oluştur a tıklayın.
 • Karşınıza çıkan pencrede kimden gelen maillere hazır yanıt göndermek istiyorsanız onu ve kime kısmına da kendi mail adresinizi yazın.
 • Sağ alttaki linke tıklayın.Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere hazır yanıt kısmını işaretleyin ve listeden ilgili hazır yanıtı seçin.

gmail-filtre-hazir-yanit

Son Sözler

Günlük hayatında sıklıkla aynı maili farklı kişilere sürekli yazan internet kullanıcıları için gmail hazır yanıt özelliği konusunda sizlerle yazımı paylaştım.Umarım internette yaşadığınız zaman kaybını bir nebze aza indiren bir uygulama olur?Ne dersiniz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

 1. Faydalı bir yazı olmuş.Zamanın kıymetini bilenlere Teşekkürler :)

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.