Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Kira ödemek istemeyen ya da artık ödemekten sıkılan çoğu insan kendi evine sahip olmak ister.Çünkü ömür boyu kira ödeme çaresizliği, her an farklı sebeplerden ötürü evden ayrılma korkusu, evde istediği gibi tadilat yapamama, yıllardır ödeme yaptığı mülkün ömür boyu senin olmaması gibi sebepler insanları ev alma konusunda fırsat oluşturmaya zorlar. Eğer siz de artık kendi evinize sahip olmak istiyorsanız bu yazımla birlikte ev alırken dikkat etmeniz gereken konuları öğrenmiş olacaksınız.

Yakın zamanda ev alma işlemleri yapan birisi olarak yaşadığım tecrübeyi sizlerle paylaşmak istedim. Karar aşamasından son aşamaya kadar her şeyi bu yazımda bulabilirsiniz:

Ev almaya nasıl karar verilir ?

Yukarıda az çok sizleri ev alma çalışmalarına sürükleyen olayları sıralamıştım. Bunların yanında gerekli nakitiniz ve ödeme gücünüz varsa ev alma konusunda adım atabilirsiniz. Ödemelerinizin yanında yaşam için gerekli parayı kazanıyor ve kazanacağınıza inanıyorsanız biraz cesur adımlarla bu konuda adım atabilirsiniz.

İdeal ev nasıl bulunur ?

Bu işin en tatlı ama en zor yanı da bu kısmı.Çünkü onlarca beğendiğiniz ev arasından birini seçmek biraz zor olabilir.Burada önemli olan doğru tespitlerde bulunmak.Yani

 • Sitede mi kalmak istiyorsunuz yoksa tek apartmanda mı?
 • 2+1 mi 3+1 mi size yeterli?
 • Mesken olarak özel tercihiniz var mı?
 • Toplu taşıma araçlarına yakın olma isteği söz konusu mu? gibi sorular sizin arama isteğinizi sınırlandırabilir.

Bunun yanında internette özellikle sahibinden.com aracılığıyla en rahat emlak araması yapabilirsiniz.Eş dost önerisi ya da ilgili mühitte yapılacak arama çalışmaları da ideal evi ararken ihtiyacınız olan arama araçları olacaktır.

Konut kredisi nasıl kullanılır?

Bu yazıyı okuyan çoğu okuyucum eminim konut kredisi yardımıyla ev alma işlemini tamamlayacaktır.Bu yüzden konut kredisi olayından da bahsetmek istiyorum.Şöyle ki ev satın alırken konut kredisi kullanmak için alacağınız konutun ve sizin bazı şartları taşıması gerekiyor.

Konut için :

 • Tamamlanmış bir ev için minumum kat irtifak tapusu olması gerekiyor.
 • Tamamlanmamış bir ev için ise exper in yapacağı çalışmada evin %80 lik kısmının tamamlanması gerekiyor.
 • Hisse tapulu ve ipotekli konutlarda kredi almanız zor ya da bankanın ipotekli konutta birinci alacaklı olması gerekiyor.Çünkü bankalar evin borcunun ödenmemesi durumda evi ipotek etmek isterler.

Şahıslar İçin:

 • Kredi kullanma puanınızın yüksek olması lazım.Yani bankalarla olan ilişkilerinizde ödemelerinizi zamanında ve tam olarak yapmış olmanız önemlidir.
 • Yeterli sürede aynı şirkette çalışıyor olmanız gerekmekte.Yani 6 aylık süre için aynı şirkette çalışmanız gerekmekte.Eğer bu süre zarfından önce ev almanız gerekiyorsa, işyerinizin çalıştığı bankayla çalışma ya da önceki iş yerinizinden bankaya bahsetmek size fayda sağlayabilir.
 • Yasal gelirinizin borcunuzu karşılayacak kadar yüksek olması gerekir.

En uygun konut kredisi nasıl alınır ?

Burada kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.Eğer katılım bankası kullanmak şartınız yoksa tüm bankaları gezerek çekeceğeniz miktar ve ödeyebileceğiniz vade planı konusunda bilgilendirerek size tekliflerinizi sunmalarını isteyin.Özellikle bankalarda çalışan yakınlarınız varsa onlar sizin için daha düşük oran verebilirler.%0.1 oranı bile size ciddi kazanımlar sağlayabilir.Bu yüzden tüm bankaların tekliflerini alın ve değerlendirin.İnternet üzerinden yapacağınız hesaplamalar yüksek olacaktır.Biz zat gidip görüşerek bu işlemi sürdürmelisiniz.Bankaları kafa kadaya vurdurabilirsiniz.Şu bankadan daha düşük oran aldım.Siz bu kadar düşebiliyor musunuz gibi.

Ödeyeceğiniz miktar elbette kredi tutarı olmayacaktır.Bankalar dosya masrafı, expertiz gibi nedenlerden ötürü yaklaşık 2000 TL daha ücret sizden talep edecektir.bu yüzden kredi çekerken cebinizde fazla para yoksa bu miktarı da üstüne koyup öyle tutar belirtin.

Ne kadar kredi çekebilirim

Evin tüm ücretini kredi çekemezsiniz.%25 oranında peşin paranız olması gerekir.Şöyleki evin değeri 200000 TL ise bunun 50 Tl sini peşin vermek zorundasınız.Aylık geliriniz ise diğer önemli konu.Gelirinizin tümünü kullanarak taksit ödeyemezsiniz.Bankalar bu adama tüm parasıyla taksit öderse ne yiyip ne içecek şeklinde değerlendirmeleri olacağından yasal gelirinizin altında bir değerde taksit ödemenize imkan tanınır.Gelirinizi artırmak için eşinizin maaşını göstereceğiniz gibi anne ve babanızın da gelirini gösterebilirsiniz.Çocukların evlenip ayrılma durumları olduğundan çoğu banka bunu değerlendirmeye almayacaktır.

Exper eve nasıl değer biçer

Tapu işlemleri nasıl ilerliyor?

Eğer inşaatı devam eden bir ev satın alıyorsanız evin %80 ‘i bittikten sonra ödemenizi (veya kredi kullanarak) yaparak kat irtifak tapusunu alabilirsiniz.Expertiz eve gelir ve eve bir değer biçer.Bu değerin en fazla %75 ini kredi olarak kullanabilirsiniz.Banka onayından sonra satıcıyla belediyeye giderek tapunuzu alabilirsiniz.Ödeme işlemini banka, tapunuzu aldıktan hemen sonra satıcının hesabına yatırır.Burada önemli bir nokta da tapu masraflarını kimin ödeyeceğidir.Bunu evi alırken anlaşmalısınız.Genellikle her iki taraf yarı yarıya ödeyecek şekilde bir anlaşma yapıyorlar.Yani satın aldığınız evin %2 tapu masrafını ödemeye hazır olun!!!

Kat irtifak tapusu-kat mülkiyet tapusu nedir ?

yukarıda da adı geçen bu terimleri açıklamak istiyorum.Şöyleki kat irtifak tapusu satın aldığınız apartmanda size düşen arsa payı anlamına geliyor.Kat mülkiyet tapusu da satın aldığınız dairenin tapusu anlamıaa geliyor.Bu yüzde satıcı size bu iki tapuyu da sağlamak zorunda .Eğer evinizin tam olarak bitmemişse kredi çekmek için ilk sahip olmanız gereken kat irtifak tapusu.Kat mülkiyet tapusu için tüm işlemlerin tam olması gerekiyor.Yangın sistemi, asansör vb gibi evin tam manasıyla bitmiş olması gerekmekte.Bu yüzden biraz geç alabilirsiniz ama satıcının bu işlemleri tamamlamadan ticareti bitirmesine izin vermeyin!!!

Yeni tamamlanmış ev için ekstra masraflar nelerdir ?

Aslında buradaki konu yapacağınız anlaşmaya bağlı ama yine de olabilecekler konusunda sizleri bilgilendirmek için bunları da belirtmek istedim.Yukarıda evin net fiyatı hariç tapu masrafı ve dosya masrafı konusundan bahsettim.Bunlara ilaveten evin yeni olması durumunda  :

 • Kombi ve kornişi  müteahhit takmıyor.
 • Doğalgaz,su,elektrik ve telefon işlemleri için abonelik ücretlerini ilk açma olduğu için ödemek zorunda kalacaksınız.Bu işlemleri taksitlendirebiliyorsunuz ama kabaca 700-800 Tl masrafınız olmakta.
 • Ev içerisinde istediğiniz değişiklik varsa bu da ekstra masraf getiriyor.
 • Unutmadan yeni kullanılacak evin temizliği zor oluyor.Temizlik için bayan tutmalısınız :)

Son Sözler

Aradığınız, bütçenize uygun ideal evi bulmak iyi bir planlama ve çalışma gerektiren karar vermesi zor olan bir iş.Bu adımlardan geçmiş birisi olarak tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim.Satın alacağınız evin mazleme kalitesine, semtine, ticaret yaptığınız kuruma dikkat edin.Özellikle tamamlanmamış evi satın alırken geçmiş projelerine göz atın, yapabilme gücünü araştırın.Uzun soluklu yazımda ev almadan önce dikkat edilmesi gereken konuları sizlerle paylaşmak istedim.Herhangi bir sorununuz olursa yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

7 yorum:

 1. Ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu kullanacağınız kredinin şartlarını çok iyi değerlendirmektir diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 2. Bu devirde ev alırken bakılan tek şey fiyatı bence.Özellikle kredi ile ev alanlar için önemli

  YanıtlaSil
 3. Aslında bu işin içine girdikçe krediden de önemli olan bazı noktaları fark ediyorsunuz.Çünkü kredi noktasında kesin noktalar mevcut.Anlaşmalara güvenebiliyorsunuz fakat evin malzeme durumu, teslim süresi gibi noktalar da ön plana çıkıyor.

  YanıtlaSil
 4. Ev alma komşu al sözleri geçmişte kaldı...Ev almaya niyetiniz varsa karlı kısa hesap vardır. Almak istediğiniz o anki kirası 15 senede evi amorti ediyorsa o evden korkmayın alın. Ayrıca evi kışın alın ki pazarlık payınız artsın..

  YanıtlaSil
 5. Bu devirde ev alırken bakılan tek şey fiyatı bence.Özellikle kredi ile ev alanlar için önemli

  YanıtlaSil
 6. Ev almak için krediye başvurmadan önce alacağınız eve ne kadar kredi çıkabileceğini mutlaka araştırın. Evin bulunduğu çevreye eksperler metrekareye ne fiyat biçiyor bunu mutlaka öğrenin.

  YanıtlaSil
 7. bu devirde ev alırken güven konusu cok önemli yeni kanunlada kentsel dönüşüme dikkat edin teşekkür ederim iyi günler
  http://www.bakirkoydemirdokumservisin.com/bahcelievler-demirdokum-servisi/

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.