En Çok Sorulan Mülakat Soruları

İş mülakatlarında özellikle adaylar için biraz stresli ve heyecanlı anlar yoğunlukla yaşanmaktadır. Çünkü kendini pozisyon için en uygun kişi olarak gösterme çabası, kendini doğru ifade edememe korkusu ve işsiz olma ya da kariyer hedefi baskısı çoğu adayın zihnini kurcalayan etkenlerdir.Bu etkenler emin olun bu işin doğasında var.Yani herkes aynı sancıları çekmiştir.Tabii kurumsal firmaların mülakatlarına girdikçe adaylar daha rahatlar ve tecrübe kazanır.Bu yüzden en çok sorulan mülakat soruları konusunda ön bilginiz olursa sizin için faydalı olabilir.

Bildiğiniz gibi önceki yazımda iş mülakatları öncesi yapılması gerekenleri paylaşmıştım.Bu yazımda ise özellikle insan kaynakları tarafından sorulması muhtemel iş mülakat sorularını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, iş görüşmesinde sizinle görüşecek kişiye ne sunarsanız sorular ağırlıklı olarak oradan gelir.O yüzden CV nizde cevap veremeyeceğiniz altını dolduramadığınız konulara asla yer vermeyin.

is-mulakat-sorulari

Yerimizi kolay bulabildiniz mi ?Rahat gelebildiniz mi ?

Ortamı yumuşatmak ve adayın stresini azaltmak için sorulan ilk klasik soru budur. Bu tür nazik bir soruya yaşadığınız tüm sıkıntılara rağmen siz de nazik bir cevap vererek her şeyin yolunda olduğunu söyleyin.Ufak tefek sıkıntıları yansıtmayın ki ortam gerginleşmesin.

Kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz ? Kimdir Poyraz Şahin ?

Karşı taraf size ufak bir tanışmadan sonra CV nize bakarak sizden kendinizi tanıtmanızı isteyecektir.Doğduğunuz yılı, yeri, okuduğunuz okulları ve en son da çalıştığınız yerleri kısaca tanıtın.

Bizim hakkımızda ve pozisyon ile ilgili neler biliyorsunuz?

Pozisyonu ve şirketi ne kadar istediğiniz bu soruya vereceğiniz cevapta gizli.Şirketin faaliyet alanlarından ve kurumsal yapısından bahsedin.Daha önce duyumlarınızdan ve pozisyon ile yeteneklerinizin örtüşebileceğinden bahsedin.Kısacası şirketi ve pozisyonu istediğinizi gösterin.

Okul yaşantınızda neler yaptınız ?

Eğer yeni mezunsanız karşınızdaki kişi size tanımak için okul döneminizden bir şeyler öğrenmek isteyecektir.Sizi tanımasına fırsat verin.Yaptığınız projelerden, çalışmalardan bahsedin.Katılıdığınız konferanslar varsa onları belirtin.Posizyonla ilgili olarak aldığınız ders, ödül ve çalışma varsa muhakkak belirtin.

Şu anki işinizde / en son işinizde nasıl bir göreviniz vardı?

Eğer daha önce bir yerde çalışmışsanız oraya ait bilgiler vermeniz istenecektir.Hangi şirkette hangi pozisyonda ne iş yapıyordunuz anlatın.Eski çalıştığınız yeri küçümsemeyin.Kimseye kötü söz söylemeyin.Pozisyon değerlendirilmesi bu aşamada kısaca organizasyon şemasından, size bağlı personellerden, çalışma saatlerinizden bahsedin.

Ne kadar süredir aynı işi sürdürüyorsunuz ?

Tecrübeyi ölçen bir soru.Neyse onu söyleyin.Gün ay olarak hatırlamasanızda yaklaşık olarak doğru tarihi ona söyleyin.

İşinizi ve size bağlı personeli nasıl takip ediyorsunuz ?

personel-takip-etme

İş planınızı anlatın.Çalışma stilinizi belirtin.Somut örnekler verin.Unutmayın karşınızdaki size tanımıyor ve kendinizi ona anlatmanız lazım.Bırakın size tanısın. Siz bağlı çalışanlarla yaşadığınız olayları anlatın.Göreve gelmeden önce nasıldı, sonra nasıl oldu.Olumlu ilerlemelerinizi anlatın.

Neden ayrılmak istiyorsunuz ?

Mülakati yürüten kişi muhakkak bu sebebi öğrenmek isteyecektir.Bu konuda net olun.

  • Fazla iş yükü
  • Yönetici ile yaşanan problem
  • Maaş sıkıntısı
  • Fazla çalışma gibi sebepleri haklıysanız belirtebilirsiniz.

Kariyer hedeflerinizden bahseder misiniz ?

Özellikle yeni mezunların bilhassa cevap vermesi gereken önemli sorulardan birisidir.Kısa vadede ve uzun vadedeki hedeflerinizden bahsedin.Bulunduğunuz pozisyonla ilgili bir hedefiniz muhakkak olmalı ki o posizyonu istemiş olduğunuzu gösteresiniz.Bazı bireysel becerilerinizin hedefinizle örtüştüğünü anlatarak somut bir şeyler sunabilirsiniz.

Sizi yöneticinize sorsak hakkınızda ne söylerdi?

Bir diğer önemli soru.Aslında kendinizi ne kadar tanıyorsunuz sorusuyla eş değer.Kendinizi olumlu gösteren özelliklerinizden bahsedin.Tek kelimelerler kendinizi tanımlayabilirsiniz.İkinci soruyu beklemeden kendinizde olumsuz olan yönlerden de bahsederek soruya gerçekçi bir cevap verdiğinizi gösterebilirsiniz.

Geçimsiz bir personeliniz olsa nasıl davranırsınız ?

sorunlu-personel

Sizin yönetici kabiliyetinizi ölçen bu soru da muhakkak gelecektir.Hiç bir yönetici bu tarz davranış sergileyen bir personeli direkt işten çıkarmaz.Onu kazanmaya çalışır.Siz de eğer böyle bir çalışma içinde olduysanız ondan bahsedin.Bu türden bir durumla karşılaşmadıysanız eğer olsaydı nasıl davranabileceğinizden bahsedebilirsiniz.

Maaş beklentinizi öğrenebilir miyim?

Aslında cevabı en zor olan sorudur.Siz bir şey söylemek istemezsiniz onlar öğrenmek isterler.Eğer yeni mezunsanız ve başvurduğunuz pozisyon kurumsal firmada istediğini iş ise “Firmanızın kurumsal yapısı gereği bu pozisyon için ön görülen maaş skalasına uyabilirim” tarzında cevap verebilirsiniz.Eğer çalışan birisiyseniz maaş cevabı vermeden aşağıdaki konularda bilgi isteyin :

  • 12 maaş mı 16 maaş mı uygulamasını uyguluyorsunuz?
  • Brüt ücret mi net ücret mi ödüyorsunuz ?
  • Mesai ücreti alabilecek miyim ?
  • Prim uygulaması var mı?
  • Özel sağlık sigortasi sağlıyor musunuz ?

Bu sorular sizin maaş beklentinizi ortaya çıkaracaktır.Bu soruların cevaplarına göre şu anki aldığınız maaşın ve eğer bu pozisyona ait benzer firmalarda bildiğiniz maaş bilgisi varsa bunlara uyarak bir rakam söyleyebilirsiniz.

Yeni mezunların söyleyeceği uçuk rakamlar olumsuz önyargı oluşturabilir.Bu yüzden dikkatli olmanızı öneririm.

Son Sözler

Yukarıda çoğu iş görüşmesinde sorulması muhtemel soruları sizlerle paylaştım.Sizinle görüşecek kişiye ve konuşmanın seyrine göre muhakkak farklı sorularla da karşılaşabilirisiniz.Size tavsiyem tutarlı olun, doğru cevaplar verin ve pozitif olun.1 saat içinde yabancı bir kişinin sizi tanımasına izin verin.Kapalı kalırsanız yanlış düşüncelere yol açabilirsiniz.Umarım sizlerle paylaştığım en çok sorulan mülakat soruları sizlere yardımcı olur.Merak ettiğiniz farklı durumlar olursa yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.