Sayfa Açılış Süresi Nasıl Kısaltılır

Bir blogun yüklenme zamanı blogun kullanılabilirliliğini ve ulaşılabilirliğini gösteren en önemli kavramlardan biridir.Özellikle google ın son dönemde yaptığı algoritma değişikliklerinden sonra blog yüklenme zamanı kontrolü çok daha önem taşımaya başladı.Google tarafında durum böyleyken aynı zamanda bu durumun okuyucuda da yansımaları var.Bildiğiniz gibi günlük internet kullanımında bir sayfa için 10-20 saniye arası beklemek gerçekten çok can sıkıcı.Bu yüzden çoğu okuyucu sitenizin açılmasını beklemeden sayfanızı terk edecektir.Bu da önceki yazılarımda paylaştığım gibi hemen çıkma oranı yükselişine neden olacaktır.Özetle sayfa yüklenme zamanı yüksek olan bloglar okuyucu kaybetme ve seo açısından zarar görme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır.Peki bu durumda çözüm nedir?Site açılış süresi nasıl kısaltılır?

Sitenizin yüklenme zamanını ölçme işlemini yaptıysanız ve sonuç olumsuzsa aşağıdaki adımları deneyerek bu süreyi kısaltabilirsiniz.

Hosting Sağlayıcınıza Dikkat Edin

Eğer blogger kullanıcısıysanız bu konuda yapacak bir şey yok.Dosyalarınızı google üzerinde barındıracağınız için bu konu sizin için bir sorun teşkil etmiyor.Eğer blogger dışında harici bir host kullanıyorsanız kaliteli bir hizmet sunduğundan emin olun.

Javascript Dosyalarını Kontrol Edin

Javascript dosyaları harici kaynaktan çağırılan site kodlamada kullanılan kaynak dosyalardır.Bu dosyalar siteniz yüklenirken harici bir servise bağlanmak isteyeceğinden bu servisin cevap vermesi gecikirse siteniz de o kadar geç açılacaktır.Bu yüzden gereksiz js dosyalarınızı kaldırmalı ve dosyaları çağırdığınız servise dikkat etmelisiniz.Bu noktada google drive ı tercih edebilirsiniz.Bunun yanında javascript dosyaları blogger yükleme işlemini de yapabilirsiniz.Böylece kaynak kodları kendi hostunuzda tutmuş olursunuz.

Gereksiz Html Kodlarınızı Temizleyin

Blogunuzda zaman zaman değişiklik yapmak adına eklediğiniz ve soradan kullanmadığınız kodlar olabilir.Bunları bularak şablonunuzdan kaldırın.Gereksiz kodlar ve beyaz alanlar size zarar verecektir.Bunların yerini tespit edip şablonunuzu gereksiz kodlardan arındırın.

Görsel Dosyalarınızın Boyutunu Küçültün

En önemli adımlardan bir tanesi de görsellerin yüksek boyutta olması.Yazı içerisine eklediğiniz görsellerin yüklenmesi zaman alabilir.Bu yüzden olabildiğince minumum boyutta resim yüklemeye çalışın ve png, jpg gibi uzantılı dosya türlerini tercih edin.

Blogger da Resimlere Alt Etiketi Nasıl Eklenir

Flash ve Müzik Dosyalarını Kullanmayın

Blogunuzun açılışına otomatik çalışan müzik eklediğinizde müzik dosyasının yüklenmesi uzun süreceğinden blogunuzun açılışı da geçicekecektir.Aynı şekilde flash dosyaları da geç yüklenmekte.O yüzden bu türden dosyalara sitenizde yer vermemeye dikkat edin.Çok istiyorsanız otomatik değil de kullanıcının komutuyla çalışmasını sağlayın.

Çok Fazla Reklam Göstermeyin

Eğer sitenizde adsense türü reklamlarına yer veriyorsanız bildiğiniz gibi bu reklamlar javascript dosyasını çağırır ve bu yüzden sitenizin yüklenme zamanı bundan etkilenir.Bu yüzden çok fazla reklam gösterimine sitenizde izin vermeyin.Bunun yanında eşzamansız adsense reklam kodlarına sitenizde yer vererek reklamların sitenizin açılma zamanını etkilemeden yüklenmesini sağlayın.

Tema Seçimine Dikkat Edin

Aslında yukarıdaki bazı maddeler temanın yapısıyla ilişkili.JS dosyaları, html ve css kodları tema yapımcınızın tercihiyle ilişkili.O yüzden eğer profesyonel olarak kodları düzenleyebileceğinize inanmıyorsanız seo ve yüklenme zamanı olarak iyi performans gösteren modern temaları tercih edin.

2013 En İyi Blogger Temaları

Son Sözler

Yukarıda sayfa açılışını hızlandırmak için yapılması gerekenleri paylaştım.Elinizden geldiğince şablonunuzu sade tutmaya özen gösterin ve önceki yazımda bahsettiğim gibi anasayfada yazınızın tamamını göstermeyin.Bu konuda siz neler düşünüyorsunuz?Siteniz gerçekten hızlı açılıyor mu?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

3 yorum:

 1. Görsel boyutu sorununu bir önceki şablonumda birebir yaşadım. son postlarımda bol miktarda ve büyük boy verdiğim görseller yüzünden ana sayfadaki post sayısı birden yarıya iniverdi. İşin garibi; bu neden aklıma geldi ve görselleri orta boya çevirdim, değişen bir şey olmadı. Ben de şablonu değiştirdim :)

  YanıtlaSil
 2. Eğer yanılmıyorsam blogger yüklenebilecek görseller için 1gb lık bir kota sınırı vardı. Ve sonrasında görsellerimizi başka bir kaynaktan link yoluyla yayınlamamız gerekiyordu. Tabii Ehli-blog daha iyi bilir bunu. Acaba bu görsel kota aşımı ile ilgili ne yapmak gerekir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şöyle ki
   "Picasa Web ile ortak halde 1 GB'a varan toplam depolama alanı söz konusudur. Google+'ya geçiş yapmışsanız fotoğraflarınız Google+ Fotoğraflar'da depolanır. Burada Gmail ve Drive ile ortak halde 15 GB depolama alanınız bulunur."
   Sanırım bu da yeterli olur :(

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.