Google Algoritma Güncellemelerine Karşı Sitenizi Nasıl Koruyabilirsiniz

Google son dönemde değiştirdiği algoritmalarla arama sonuçları sıralaması kriterlerinde önemli değişikliklere imza attı.Önceden ön sıralarda yer alan çoğu blog bu algoritmalar sonucu yerini kaybetmiş durumda.Özellikle spam ve kopya içeriğe karrşı adeta savaş açan google, kaliteli yazı kavramını taşıyan yazıları üst sıralara taşıdı.Bu değişimden zarar gördünüz mü bilmiyorum ama sitenizi üst sıralara taşımak ya da algoritma değişikliklerinden zarar görmemeniz adına yapmamız gerekenleri aşağıda sıraladım.Sitenizi google algoritma değişikliklerine karşı korumak için aşağıdaki önerileri mutlaka uygulamanızı öneriyorum.

1 - Sayfa Yükleme Zamanınızı Geliştirin

Önceki yazımda bahsettiğim gibi sayfa yükleme zamanınız google ın tüm algoritmaları için önem taşıyor.Bu yüzden sitenize bir şekilde ulaşan okuyucularınızı kaçırmamak için sitenizin ortalama sürelerde açılması gerekmektedir.Google ın bu radarından kaçınmak için site açılış süresi hızlandır konulu yazımı okuyarak orada bahsettiğim adımları uygulayabilirsiniz.

2 - Kaliteli ve Özgün İçerik Hazırlayın

Kaliteli içerik kelimesini benim yazılarımda da sık sık duymuşsunuzdur.Google yıllar geçse de bunun üzerinde sıklıkla durmakta ve eminim duracaktır da.Çünkü yazınız okuyucu doyurmalı.Bunu hisseden okuyucu sizi takip eder ve takip ettirmeye de çalışır.Bu da google ın beklentilerini de karşılayacaktır.Diğer husus da özgün olma, kopya içerikten kaçınmaktır.Yazınızın konusu başka sitelerde daha önce yayınlanan bir konu olsa dahi size has yazı dili, anlatım tarzını içermeli, kopya öğe taşımamalıdır.

3 - Kırık Linklerden Kaçının

Kırık link kontrolü tüm blog sahiplerinin yapması gereken bir uygulamadır.Çünkü tıklandığında ulaşılmayan link hem okuyucu hem de google botları için olumsuz bir yaklaşım olacaktır.Eğer sitenizde sildiğiniz ya da sileceğiniz bir yazı varsa muhakkak 301 yönlendirme işlemini yapın.

4 - Aşırı Optimizasyondan Kaçının

Sitemize seo amacıyla elbette bir takım çalışmalar yapacağız.Yalnız bunların aşırıya kaçması bizi zor durumda bırakacaktır.Tek bir anahtar kelimeye yoğunlaşmak, kısa sürede yükselmek adına arama sonuçlarını manipüle etmek doğru bir davranış değil.Daha doğal yolları tercih etmelisiniz.Yorum yapmak, konuk yazar olmak, sosyal medya uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Ücretsiz Backlink Nasıl Alınır

5 - Çok Fazla Link Çıkışını Engelleyin

Yazınızda konu gereği herhangi bir siteye link verebilirsiniz.Bu gayet normal fakat bunun sayıca çoğalması tehlike oklarını size doğru yönlendirir.Şöyleki google burada ücretli bir çalışma ya da seo yararı için takas niteliğinde bir uygulama olduğunu anlayabilir, fark edebilir.Bu yüzden toplamda ve bir site için verilen çıkış linklerin adedine dikkat edin.

Son Sözler

Panda, penguen, hummingbird gibi algoritmaları ile arama sonuçlarını değiştiren google ın bu değişimine karşı ayakta kalmak için yukarıdaki adımlara dikkat edin.Sitenizin içerik periyodunu iyi ayarlayın ve arama botlarının sitenize uğrama alışkanlığının değişmemesini sağlayın.Haftada en az 3 yazı ile sitenizi güncel tutmak önemlidir.Tüm bunlara ilaveten sitenizi google algoritma değişimlerinde korumak için neler yapıyorsunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

6 yorum:

 1. pleased to be able to learn the science of SEO here, thanks

  YanıtlaSil
 2. SEO ve gogle amcaya sitenizi sevdirme çalışmaları konusunda güzel bir yazı olmuş. Kesinlikle içerik, sürekli ve özgün içerik çok önemli. Kullanıcı dostu olmaya çalışan her site google algoritmaları değiştikçe daha da başarılı olacaktır.

  YanıtlaSil
 3. Faydalı bilgiler için sağolun. Elinize sağlık

  YanıtlaSil
 4. Özllikle Kırık link konusunda çok yararlı oldu teşekkürler..

  YanıtlaSil
 5. Thank you for the information

  YanıtlaSil
 6. çok faydalı teşekkürler

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.