Blog Yerleşiminde Sıklıkla Yapılan Hatalar

Blog hayatına yeni başlayanların en başta sıklıkla yaptığı hataları önceki yazılarımda sizlerle paylaşmıştım.O yazımda bahsettiğim gibi hızlı bir şekilde yükselmek ve para kazanmak adına içerik kopyalama, kalitesiz içerik sunma, seo kurallarına dikkat etmeme ve tasarımda yapılan hatalardan bahsetmiştim.Bu yazımda da çoğu okuyucumun blogunda gördüğüm yerleşimdeki bir takım hataları yazıma taşıdım ve sizleri bu hatalara karşı uyarmak istedim.Çünkü kaliteli içeriğin ufak adımları ihmal etme sebebiyle geride kalması yapılan emeğe yazık edecektir.O yüzden ister yıllardır blog yazarlığı yapın ister blog hayatınıza yeni başlayan birisi olun blog yerleşiminizle ilgili önemli adımları bu yazımda bulabileceğinize inanıyorum.Gelin şimdi hep beraber blog yerleşiminde sıklıkla yapılan hatalara göz atalım :

blog-tasarim-hatalari

Yazılarınızın Tamamını AnaSayfada Göstermeyin

Özellikle yemek ve moda blog sahibi okuyucularım bunu sıklıkla uyguluyor.Yalnız yazıları bu şekilde anasayfada göstermenin sitenize bir takım zararları olduğunu unutmayın.Şöyle ki :

 • Anasayfanıza ulaşan ziyaretçiler yazınızı tıklamadan yazıyı okumuş olacaklar ve google botları da bunun farkında olamayacağı için yazınız sanki kimse tarafından önemsenmemiş olacak ve bu da yazınızın arama sonuçlarında geri kalmasına neden olacaktır.
 • İkinci olarak da yazı içerisinde olan tüm görseller aynı anda yüklenmek isteyecektir.Bu da sitenizin geç açılmasına neden olacak.Emin olun bu türden blogların çoğunu, yüklenmesi geç olduğundan hemen terk etmek zorunda kalıyorum.
 • Benzer Yazılar Eklentisini Anasayfada Kullanmayın

  Benzer yazılar eklentisi yazı sonlarında okuyucularımızı blogumuzda tutmak adına onları farklı yazılara yönlendirebilecek güzel bir eklentidir.Fakat bu eklentiyi sınırlandırmayıp ana sayfada da göstermek istersek o zaman anasayfadaki tüm yazıların altında bu eklenti görüntülenecek.Sonuçta benzer yazılar eklentisi bir javascritp dosyası çağırıyor ve bu da anasayfanızın geç yüklenmesine sebep oluyor.

  Dışarıya Fazla Link Vermeyin

  Belki blog kardeşliğini artırmak adına arkadaşlarınızın blog adreslerine sitenizde yer veriyorsunuz ama dışarıya verdiğiniz her link siteniz için eksi not oluşturacaktır.O yüzden kime link verdiğinizden emin olun ve listenizi sınırlandırın.

  Yazınızın İlk Görseline Dikkat Edin

  Bildiğiniz gibi yazıların populerliliği artması amacıyla yazı sahipleri ve okuyucular yazıyı facebook twitter gibi sosyal medya araçlarında paylaşırlar ve paylaş butonuna bastığımızda bu yazının ilk resmi de yazının linkiyle birlikte görüntülenir.Eğer siz de yazının ilk resmini konuyu tamamen anlatan bir resim seçerseniz herkes yazıyı okuma gereksinimi duymaz ve resime bakarak nasıl hareket etmesi gerektiğini anlamış olur.

  Yeni Blog Yazarlari İçin Seo Ayarları

  Son Sözler

  Blog sahipleri arkadaşlarımın bloglarını ziyaret ettiğimde karşılaştığım hataları sizlerle paylaşmak istedim.Okuyucuları önemseyerek oluşturduğunuz yazınızı ufak adımlarla birlikte arama motorları için de hazır edebilirsiniz.Blog yerleşiminde sıklıkla yapılan hataları ben bu şekilde gördüm.Sizlerin bunlara ilaveten gördüğünüz hatalar varsa yorum bölümünde paylaşırsanız sevinirim…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

11 yorum:

 1. Teşekkürler tavsiyeler için. ;)

  YanıtlaSil
 2. Bu güzel paylaşım için teşekkürler poyraz, bu arada yeni tasarımın hayırlı olsun...

  YanıtlaSil
 3. @güventuran
  @HalilBilgili
  Teşekkürler yorumlarınız için...

  YanıtlaSil
 4. Fakat bana göre eski tema daha iyiydi poyraz...

  YanıtlaSil
 5. Yeni tasarımın hayırlı olsun.Ayrıca güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Yazınız için teşekkür ediyorum :)

  YanıtlaSil
 7. Arkadaşlar Poyraz Hocanın tavsiyeleri çok kıymetli. Uygulayan karlı çıkar. Aceleci davranan kaybeder.

  YanıtlaSil
 8. Bomba bir yazı olmus süper anlatılmış tesekkürler

  YanıtlaSil
 9. blog yazısının hepsinin görünmemesi için ne yapmalıyız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazı editöründe kesme işareti var.Onu kullanın.Ya da html olarak nereden sonra görüntülenmesini istemiyorsanız etiketini yazın.

   Sil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.