Bilgisayarınızı Chrome İle Telefondan Kontrol Edin

Bilgisayarımıza uzaktan bağlanmak günlük yaşantımızda bazen ihtiyaç duyacağımız bir durumdur.Örneğin sık sık seyehat eden birisiyseniz eğer gün gelir bilgisayarınızdaki bir dosyaya ihtiyaç duyabilirsiniz.Eğer bilgisayarınıza açan birisi varsa bir internet bağlantısı yardımızla kolayca bilgisayarınıza erişim sağlayabilirsiniz.Bu konuda populer programlardan birisi hepimizin bildiği teamviewer programı.Buna ilaveten supremo ile uzaktan bilgisayarınıza bağlantı da yapabildiğimizi sizlerle paylaşmıştım.Ancak google bunun da ötesinde chrome tarayıcısı için geliştirdiği android uygulamasıyla bilgisayarınıza telefondan uzaktan bağlantı yapmanızı sağlıyor.Chrome Remote Desktop uygulamasıni her iki cihaza kurarak internet bağlantısının olması durumunda bilgisayarınıza android telefonunuzdan bağlanabileceksiniz.

Nasıl Çalışır ?

Öncelikle iki cihazda da chrome olmalı.Eğer bilgisayarınızda yoksa ilk olarak onu kurmalısınız.Geri kalan işlem eğer daha önce bilgisayarınıza uzaktan bağlantı kurduysanız benzer bir şekilde işliyor.Bağlantı izni oluşturuyorsunuz ve sistemi PIN eşleşmesini talep ediyor.PIN eşleşmesi bittikten sonra bilgisayarınıza bağlantı kurabiliyorsunuz.

Android Telefonla Bilgisayarınıza Uzaktan Nasıl Bağlanılır

Bilgisayarınızda chrome tarayıcısının yüklü olduğunu varsayarsak;

  • Google play markete girerek Chrome Remote Desktop uygulamasını indirin.
  • Bilgisayarınızdaki chrome tarayıcısına webstore dan bu uygulamayı yükleyin.
  • Android telefonunuzla uygulamayı çalıştırın.Bir sonraki adımda PIN eşleştirmesini gerçekleştireceksiniz.PIN ler de doğru bir şekilde eşleşmişse artık telefonunuzdan bilgisayara bağlantı kurabilirsiniz.

Sistem her bağlantıda  bilgisayarınıza tanımladığınız PIN i sorgulayacaktır. O yüzden siz istemediğiniz takdirde kimse bilgisayarınıza bağlanamayacak.Bunun yanında uzaktan bağlantı menüsünde kimin bağlantı kurduğunu da rahatça görebilirsiniz.

Bilgisayarınızdan Android Telefonunuz Nasıl Kontrol Edilir

Bilgisayarınıza chrome ile telefondan uzaktan bağlantı işlemini yukarıdaki şekilde yapabilirsiniz.Bir gün lazım olur gerekçesiyle şimdiden kurulum işlemlerinizi tamamlamanızı öneririm.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.