Windows XP 'yi Güvenle Kullanmanızı Sağlayacak İpuçları

Bilgisayar sektöründe bir klasik olan windows XP artık bugünden itibaren microsoft tarafından herhangi bir güvenlik güncellemesi almayacak.O hep sinir olduğunuz sağ alt köşede beliren sarı etiketteki güncelleme uyarısını artık görmeyeceksiniz fakat bu XP kullanıcıları için hiç de hoş olmayan bir durum oluşturacak.Çünkü bilgisayarınız yeni oluşabilecek tehditlere karşı kendini güncellememiş olacak.Bu yüzden artık XP için  yolun sonu geldi diyebiliriz.Bugünden sonra kötü bir durumla karşılaşmamanız için ilk önerim elbette Windows 'un yeni işletim sistemlerinden birine geçmeniz olacak.Bunun için windows 8 deneyebilirsiniz fakat Windows Xp yi kullanmaya devam etmek zorundaysanız bundan sonrası için neler yapabilirsiniz birlikte değerlendirelim istedim :

 windowsXP

Tüm Bilgilerinizi Yedekleyin

Bir devir sona ereceği için bu koşullarda ilk önlem herhangi bir duruma karşı bilgisayarınızı yedeklemeniz olacaktır.Bu işlem için harici programları deneyebilirsiniz.

Antivirüs Programınızı Güncel Tutun

İlerleyen günlerde internette yayılabilecek yeni virüslere karşı ilk korumanız antivirüs programınız tarafından gelecektir.Çünkü yeni tehditler işletim sisteminiz tarafından algılanmayabilir.Bu yüzden elinizdeki tek kalkan olan antivirüs programınızı güncel tutmayı muhakkak alışkanlık haline getirin.

Mümkünse İnternet Kullanmayın

Eğer XP işletim sistemli bilgisayarınızda internet bağlantısına ihtiyaç duymuyorsanız bilgisayarınızın internetle ilişkisini kesin.

İnternet Explorer Kullanmayın

Bildiğiniz gibi internet explorer windows Xp işletim sistemlerinde 8. sürümünden sonra bir güncelleme alamadı.Bu yüzden oluşabilecek açıklara karşı güvenilir değil.Onun yerine güncel ve modern olan firefox, chrome tarayıcılarını deneyebilirsiniz.Çünkü bu tarayıcılar XP işletim sistemi için hala güncel kalmayı sürdürüyorlar.

Kullandığınız Uygulamalara Dikkat Edin

Standart uygulamaların dışına çıkmamanız ve onları güncel tutmanız önemli.Çoğu virüs dosyasının exe uzantılı olarak geldiğini göz önünde bulundurursak bilmediğiniz uygulamalara bilgisayarınızda yer vermemelisiniz.

USB leri Muhakkak Tarayın

Virüslerin en fazla yayıldığı yöntemlerden birisi de USB bellekler ile bulaşmasıdır.Bilgisayarınıza herhangi bir USB takarken onu çalıştırmadan muhakkak taramayı ihmal etmeyin.

>>Windows da USB Girişleri Nasıl Açılır/Kapatılır

Sınırlı Hesap Kullanın

windows-sinirli-hesap

Bildiğiniz gibi windows da birden fazla hesap tanımalayarak misafir kullanıcılar için hesap oluşturabiliyorsunuz ve bu oluşturduğunuz hesapda sınırlı hesap kategorisinde yer alıyor.Sınırlı hesap kullanan bir kullanıcı bilgisayarda tüm işlemleri yapamiyor.Örneğin bilgisayara program kurmak gibi.Bu özellik kurulum isteyen virüs programlarını engellemek için bize fazlasıyla yardımcı olacak.Bu yüzden bilgisayarınızda yönetici olarak değil de sınırlı hesap olarak bağlanırsanız olabilecek tehditlere karşı savunmanızı almış olursunuz.

>>Windows GodMode Nasıl Aktifleştirilir
Son Sözler
Bilgisayar ile ilk tanıştığımda kullandığım Windows XP bugün itibariyle emekliye ayrılmış durumda.Eğer bunlara rağmen bu işletim sistemini kullanmak zorudaysanız yukarıdaki maddeleri yerine getirerek windows XP yi güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.Atladığım bir nokta mı var ?Yorum bölümünde belirtin birlikte değerlendirelim.Yazımı beğendiyseniz XP kullanan arkadaşlarınıza önererek onlara güvenle kullanmalarını sağlayabilirsiniz.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.