Windows 7 Hazırda Beklet (Hibernate) Nasıl Aktifleştirilir

Windows hazırda beklet benim bilgisayar kullanımımda sıklıkla tercih ettiğim ve windows un kapatma seçenekleri içerisinde yer almasını istediğim faydalı bir özelliği.Nedir bu özelilk diye sorarsanız kısaca bilgisayarınızın uyku modu ile tam kapatma modu arasında yer alan bir kapatma seçeneği olarak tabir edebilirim.Yani uyku moduna aldığınızda bilgisayarınız hemen açılmak üzere programlanır ve bataryanızdan da enerji kullanımına devam eder.Fakat hazırda beklet moduna aldığınızda bilgisayarınızda çalıştığınız dosyalar durur ve bu şekilde bilgisayarınızı kapatmış olursunuz.Yeniden başlattığınızda ise çalışmalarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Hatırlarsanız Windows 8 de hazırda bekletme özelliğini kolayca kullanabiliyorduk.Yalnız windows 7 de bu özellik varsayılan olarak tanımlanmamış. Siz haricen aktif etmelisiniz.Peki windows 7 de hazırda beklet (hibernate) modu nasıl aktifleştirilir ?

Bu işlemi gerçekleştirmek için bilgisayarınızda gizli olan Hiberfil.sys dosyasını aktif hale getirmemiz gerekecek.Yalnız bu işlemi otomatik de yapabilirsiniz ya da manuel işlemi de tercih edebilirsiniz.Şöyle ki Microsoft un bu konuda bir aracı var.Linkteki sayfaya tıklayarak ulaşabilirsiniz.Sayfada belirttiği gibi ilgili dosyayı bilgisayarınıza indirip çalıştırdığınızda hazırda beklet modunu sizin için aktifleştiriyor.Microsoft un sitesine bağlanarak bu işlemi kolayca halledebilirsiniz.Eğer manuel yapmak isterseniz:

 

1. Başlat'ı tıklatın ve Aramaya Başla kutusuna cmd yazın.

2. Arama sonuçları listesinde, Komut İstemi'ni sağ tıklatın ve sonra Yönetici Olarak Çalıştır'ı tıklatın.

3. Kullanıcı Hesabı Denetimi tarafından istendiğinde, Devam'ı tıklatın.

4. Komut istemine powercfg.exe /hibernate on yazın ve ENTER tuşuna basın.

5. Exit yazıp ENTER tuşuna basarak Komut İstemi penceresini kapatın.

 

>>Windows Otomatik Hazırda Beklet Moduna Geçsin

Eğer hazırda beklet modu aktifken pasif hale getirmek yani kaldırmak isterseniz aynı yolu izleyebilir ya da windows un yine aynı sayfada yer alan otomatik kaldır aracını kullanabilirsiniz.Windows hazırda beklet (hibernate) modunu sıklıkla kullandığımı yazımda belirttim.Peki siz bu kapatma seçeneğini aktif olarak kullanıyor musunuz ?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.