Acemi Blog Sahipleri İçin Seo Ayarları

Blog hayatınıza adım atarak belki de işin büyük bir kısmını halletmiş olsak da blogumuzu populer hale getirip onu binlerce kişiyle buluşturmak da özveri gerektiren bir iş.Çünkü ne kadar sosyal çevreniz çok olsa da internet kullanıcıları da google da sizi ararken sayfanıza bir şekilde ulaşmalı.Çünkü asıl blog dostu ve sizi üst sıralara taşıyacak şey arama motorlarından gelen trafik olacaktır.Size bu noktada destek olmak amacıyla bildiğiniz gibi blogumda blogger da yapmanız gereken seo ayarlarını birer birer yazıyorum.Bunları takip ederek teknik olarak bir takım çalışmaları tamamlayabilirsiniz.Yalnız bu çalışmaların yanında daha basit ve toparlayıcı olarak özellikle blog hayatına yeni başlamış okuyucularım için belli başlı seo konularını paylaşmak istedim:

seo-baslangic

Alan Adına Geçiş

Blog hayatınıza sub domain ile başlamış olabilirsiniz.Eğer bu işten eğlenmeye başladıysanız ve uzun soluklu profesyonel bir sitem olsun istiyorsanız size marka değeri katacak alan adına sahip olmalısınız. Doğru alan adı seçimi size katma değer olarak geri dönecektir.Şöyle düşünün : Blog hayatınıza aysenindunyasi.blogspot.com olarak başlamış olabilirsiniz.Fakat blogunuzun içeriği tamamen yemek konulu olmuş ve ziyaretçileriniz bu noktada size erişim sağlıyorsa sitenizi yemektarifleri.com  a taşımak hem içeriğinizle uygun alan adı olması açısından hem de akılda kalıcı olmasında size atı puan olarak yansıyacaktır.Bugün alan adlarının da yıllık 18 TL civarında olduğunu düşünürsek bu işlemi muhakkak yapmanız gerektiği fikrine ulaşabiliriz.

Blogunuzun Yapısı

Blogunuzun ilk tasarımı blogger ın varsayılan temalarından birisi olabilir fakat onlar hem acemice hem de iyi bir okunabilirlik sunmamakta.O yüzden blogunuzu yansıtan, gözü yormayan bir tasarıma geçmeniz size bir şekilde ulaşan ziyaretçilerinizi takipçiniz haline getirmede yardımcı olacaktır.Tabii bu durumu sadece tasarım olarak düşünmeyin.Sayfanızın hızı,  takip etme araçları gibi durumları da düzenlemelisiniz.

>>Sitenizin Hızını Kontrol Edin

>>2013 En İyi Blogger Temaları

Kaliteli İçerik

Girl working with laptop

Blog okuyucuları kaliteli içerikten hoşlandığı gibi arama motorları da kaliteli içerikten hoşlanır.Çünkü bu dönemin en büyük sorunu zaman ve emin olun herkesin zamanı da değerli.O yüzden hiç bir okuyucu blogunuzda gereksiz yere zaman geçirerek vakit kaybı yaşamak istemez.Hele kopya içerik hem google tarafından hem de okuyucularınız tarafından dışlanmanıza neden olur.

>>Populer Yazı Oluşturmanın Sırları

Sosyal Medya

Sitenizi populer hale getirmenin diğer bir yolu da sosyal medyadan geçmektedir.Blogunuzun ilk dönemlerinde arama sonuçlarında gelen ziyaretçi olmayacağı için bu noktada sosyal çevreniz devreye girecektir.Arkadaşlarınızın yazılarınıza ulaşması ve onu kendi çevresinde paylaşması size takipçi kazandıracağı gibi google ın gözünde de üst sıralara taşıyacaktır.Bunun için olabildiğince kategorinizdeki blogların paylaşımlarına yorumlarda bulunarak onları blogunuza çekin.

>>Blog Hayatınızın İlk 3 Ayında Yapılması Gerekenler

Son Sözler

Blog hayatına yeni başlayan blog sahipleri için seo ayarlarını sizlerle paylaştım.Eğer bu adımları uyguladıysanız ne mutlu ise.Fakat bu yazımla birlikte öğrendiyseniz hemen işe koyulup eksik noktalarınızı tamamlamalısınız.Bu adımlar ilk noktada önem gösterilmesi gereken noktalar.Elbette bu adımları detaylandırarak daha fazla ayarlar göstermek mümkün.Keyifle okuyacağınız bir yazı olması dileğiyle…

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

7 yorum:

 1. robots.txt ayarlarından da bahseder misiniz? Örneğin; label kısımlarının arama sonuçlarında çıkması için neler yapılmalı? Robots.txt kısmı blogger panelden nasıl düzenlenmeli gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba bu konu hakkında yazım mevcut:
   http://www.ehliblog.com/2014/01/blogger-robotstxt-dosya-duzenle.html

   Sil
 2. Çok güzel bir yazı olmuş... Ama benimde sormak istediğim bir şey var. İç linkleme yaparken seo için blog açıldıktan ne kadar sonra iç linkleme yapılmalı? Örneğin sizin sitenizde bir çok iç link var acaba buna yeni bir blog ne kadar sürede başlamalı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. site içi linklerin bir zararı yok.İlk yazınızdan itibaren başlayabilirsiniz.

   Sil
 3. Siteme tüm bunları uyguladım, yararını gördüm. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. Güzel,öğretici ve bilgilendirici bir yazı olmuş çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. Yorumlarınız için ben teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.