Windows 8 de Yeni Kitaplık Nasıl Oluşturulur

Windows da eğer bir klasör açıp sol taraftaki menüyü kontrol ederseniz kitaplık menüsünü göreceksiniz.Yalnız eğer  benim gibi bu özellik nedir, ne işe yarar diye herhangi bir araştırma yapmamış olabilirsiniz.Yıllardır o menüye bakıp da bu nedir benim hangi işime yarar diye hiç merak etmemiştim.Daha dün bir yazı okuyup aslında aradığım şeyi bununla yapabilirim deyince belki sizlerinde ihtiyacını giderir düşüncesiyle bu yazımı oluşturmaya karar verdim.Bu yazımla birlikte windows 8 de yeni kitaplık nasıl oluşturulur onu hep birlikte öğreneceğiz.

Bilgisayarınızda herhangi bir klasör açtığınızda sol tarafta kısayol olarak eklenmiş, bilgisayarım, sık kullanılanlar ve kitaplıklar menüsünü göreceksiniz.Kitaplıklar menüsüne göz attığınızda eğer şimdiye kadar herhangi bir kitaplık oluşturmadıysanız varsayılan olarak belgeler, resim ve videolar kitaplıklarını bulacaksınız.Peki bu kitaplık menüsü ne işe yarar?Şöyle ki bu kitaplık menüsüne eklediğiniz klasörlere tek bir noktadan ulaşabileceksiniz.Klasörün asıl kayıtlı olduğu kısım ise kalacak.Yani bir bakıma harddiskinizde dağınık halde duran önemli dosyalarınız için tek bir noktadan erişim sağlamış olacaksınız.Örneğin farklı klasörde olan film arşiviniz var ve bundan önemli olanları bir noktaya toplamak istiyorsunuz.Bunları herhangi bir kitaplık menüsü altında toplayabilirsiniz

windows-yeni-kitaplik

Windows 8 de Yeni Kitaplık Nasıl Oluşturulur

Windows 8 de yeni kitaplığı farklı şekillerde oluşturabilirsiniz.Sol taraftaki kitaplık menüsüne sağ tıklayıp Yeni >> Kitaplık menünü takip edebileceğiniz gibi, kitaplık menüsü seçiliyken üst menülerden giriş menüsünü seçerek de yeni kitaplık oluşturabilirsiniz.

>>Bilgisayarım Penceresine Favori Klasörünüzü Ekleyin

>>Mkv Dosyalar Windows Media Player a Nasıl Eklenir

Yeni kitaplık oluşturduktan sonra oluşturduğunuz kitaplığa sağ tıklayarak yeniden adlandır dediğinizde ismini değiştirebilirsiniz.

Yeni kitaplığınıza klasör eklemek için üzerine çift tıklayın.Karşınıza yeni klasör ekleyeceğiniz pencere gelecek.Buradan istediğiniz klasörü ekleyebilirsiniz.

windows-kitaplik-klasor-ekle

Son Sözler

Bilgisayarınızdaki dağınık haldeki klasörleri toparlamak adına güzel bir çalışma yaptığımızı düşünüyorum.Elbette farklı amaçlar için de kullanılabilir.Siz windows da yeni kitaplık oluşturma uygulamasını hangi amaç için kullanmayı düşünüyorsunuz?

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.