Bilgisayarınızda Sizden Başka Kim Oturum Açmış Öğrenin

Kimi zaman işiniz gereği bilgisayarınızı başka bir arkadaşınızla ortak kullanmak zorunda kalabilirsiniz.Bu gibi durumlarda bilgisayarınıza bir den fazla kişi oturum açması doğaldır ve beklediğiniz bir gelişme olduğunda bilgisayarınıza giriş çıkışları önemsemezsiniz.Peki ya kişisel bilgisayar kullanmanıza rağmen bilgisayarınızda birileri oturum açıyorsa.Bilgisayarınıza sizden başka kimselerin oturum açıp açmadığını nereden bilebilirsiniz?Bugünkü yazımda bilgisayarınızda kendisinden başka oturum açıldığını kontrol etmek isteyen okuyucularımın bu merakını nasıl giderebileceği konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

windows-gizli-oturum

İlk olarak şunu belirtmek isterim ki, herhangi harici program kullanmayacağız.Yapacağımız için Windows un olay kaydedeci ekranını kullanmak.Peki bu menüye nasıl ulaşacağız ?

>>Windows da Herhangi Program Varsayılan Olarak Nasıl Değiştirilir

>>Tek Tıkla Masaüstü İkonları Gizleyin

  • Windows + R tuşlarına aynı anda basın.
  • Karşınıza çıkan çalıştır penceresine eventvwr.msc yazın ve OK butonuna basın.
  • Karşınıza event viewer(olay görüntüleyici) ekranı gelecek.Sol taraftaki menüden Windows logs klasörüne tıklayın ve açılan menüden security i seçin.

windows-olay-kaydedici

Karışık gibi görünen bir kayıt ekranı karşılayacak sizi.Burada kontrol etmeniz gereken nokta başarılı açılan oturumlar.Bunun event ID si 4624.Yalnız 4624 ile sistemde kimi zaman sistemin açtığı oturumlar da kayıt defterinde tutuluyor.O yüzden siz aşağıdaki resimdeki gibi kullanıcının adının yazılı olduğu kayıdı takip edeceksiniz.

windows-kim-oturum-acmis

Yine ilginç ve faydalı olan bir konuyu sizlerle paylaştım.Bu basit yöntem sayesinde bilgisayarınızda kim oturum açmış bilgisine ulaşabilirsiniz.Eğer anlatımda karışık görünen takıldığınız bir nokta olursa yorum bölümünde paylaşın lütfen.

Ozan Başer

Merhaba ben Ozan Başer. EhliBlog'da ve elbette Ehliforum (Blogculara Özel Forum)'da yazıyorum. Blogger, seo, adsense, sosyal medya ve google ürünleri hakkında faydalı ve kaliteli içeriği okuyucularıma sunmaya çalışıyorum. C#, PHP, Javascript gibi uğraşılarım var. Web ve online teknolojiler ile ilgili birçok konuda fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 yorum:

Yorumunuza gelecek cevabı takip etmek "beni bilgilendir" kutucuğuna işaretleyebilirsiniz.